تدابیر خاص طب سنتی برای فصلِ سرما

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، افراد دارای مزاج سرد و تر باید در زمستان و شب ها در مصرف غذا های سردی بخش احتیاط نمایند.

تدابیر خاص طب سنتی برای فصلِ سرما

به گزارش ایسنا، مریم نواب زاده اظهار کرد: در فصل های سرد بویژه زمستان، استفاده از غذا های گرمی بخش مانند کره، عسل، بادام و فندق به همراه غذا های اصلی توصیه می گردد؛ بدیهی است میزان این غذا ها در هر فرد به تناسب مزاج وی است.

این متخصص و مدرس طب ایرانی بیان نمود: در این فصل، پس از حمام، نباید به طور ناگهانی در معرض هوای خارج نهاده شد؛ خوابیدن در روز، بویژه در زمستان، باعث ایجاد بیماری های رطوبی و نزله می گردد. تباهی رنگ چهره، سستی بدن، احساس کسالت و غلظت خون تاز دیگر عوارض خواب روز هستند.

نواب زاده با بیان اینکه برترین زمان ورزش در فصل زمستان، آخر روز است، توضیح داد: در فصل زمستان بدن احتیاج به غذای بیشتر و نیز میزان بیشتری گوشت دارد، ولی اگر زمستان، طبع زمستانی ندارد، یعنی گرمتر از حد مورد انتظار است یا بارندگی کمی دارد، غذا ها را باید به میزان خورد.

وی بیان نمود: تدبیر بدن های با مزاج معتدل در این فصل باید مایل به گرمی و خشکی باشد و از غذا های مسخّن (با خاصیت گرم نمایندگی) استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه در زمستان، نوشیدنی ها و غذا ها را باید گرم مصرف کرد، اضافه کرد: در این فصل باید ورزش های سنگین انجام گردد تا از پیدایش و انباشت اخلاط بد در بدن جلوگیری گردد بویژه در افرادی که در بدن شان رطوبت زیادی وجود دارد.

نواب زاده اظهار کرد: در این فصل، باید جامه گرم، چون جامه پشمین و پوستین و ابریشمی و پنبه دار پوشید چراکه این نوع جامه ها بخار گرم بدن فرد را به خود گرفته و آن را در میان ذرات خود نگه می دارند و مانع از سرد شدن بدن وی می شوند؛ بهتر است افراد در این فصل، کمی زیر آفتاب قدم بزنند و از انرژی خورشیدی بهره مند شوند.

نواب زاده بیان نمود: با توجه به اینکه در دنیای امروز انواع و اقسام میوه ها در فصل زمستان در دسترس عموم قرار دارند، در این فصل بهتر است که مصرف میوه های سرد و مرطوب (چون هندوانه، خیار، نارنگی و…) کم گردد و بیشتر از میوه های گرم و میوه های خشک و خشکبار استفاده گردد.

وی با بیان اینکه افراد کهنسال در زمستان انجیر را خیسانیده، بخورند که به جهت تلیین مزاج ایشان بسیار خوب است، توضیح داد: بهتر است افراد در مکان های مرتفع که آفتاب بر آن ها بتابد و از رطوبات و نم محفوظ باشد، مسکن نمایند و بر فرش های گرم و نرم بنشینند.

نواب زاده با بیان اینکه بهتر است در زمان خواب، لحاف را گرم نموده، به خود بپوشانید یا کرسی، اضافه کرد: هر که در زمستان بیمار گردد، باید زود مواد زاید را از بدن خارج کند چراکه تا سبب بیماری قوی نباشد، در سرمای زمستان موجب بیماری نمی گردد؛ در زمستان، برای دفع مواد زاید، مصرف مسهل ملایم ترجیح دارد.

منبع: فرارو

به "تدابیر خاص طب سنتی برای فصلِ سرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدابیر خاص طب سنتی برای فصلِ سرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید