چند نکته برای پیشگیری از بیمار شدن در طول پرواز

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، شما هرگز نمی دانید که در پروازتان با چه کسانی همسفر می شوید و همسفرانتان ممکن است چه بیماری هایی داشته باشند. اما با رعایت چند نکته ساده بهداشتی می توانید از بیمار شدن در طول پرواز پیشگیری کنید.

چند نکته برای پیشگیری از بیمار شدن در طول پرواز

از آب شیر ننوشید

در سال 2007، وال استریت ژورنال تحقیقی روی 14 پرواز داخلی و بین المللی مختلف انجام داد. نتایج این تحقیق ردپای حضور همه چیز را در آب آشکار کرده است؛ از باکتری سالمونلا گرفته تا تخم حشرات ریز.

در میان این 14 موردی که مورد بررسی قرار گرفته اند، تقریبا همه نمونه ها دارای سطح باکتری ده ها یا در برخی موارد صدها برابر بیشتر از حد مجاز اعلام شده بوده اند. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا تلاش هایی برای حل این مشکل انجام داد اما بررسی های اجرا شده در سال 2013 نیز نشان داد که شرایط، تغییر چندانی نکرده و مسئله آلودگی آب هنوز ادامه دارد.

در نوشیدنی خود یخ نیندازید

به نقل از CNN هواپیماهای بزرگ معمولا یخ ساز مخصوص به خود دارند که آب مورد نیاز برای تهیه یخ از مخازن موجود در هواپیما تامین می شود. اما از آن جایی که این مخازن به منظور کاهش وزن، خیلی کوچک هستند معمولا در فرودگاه های خارجی و در کشورهای دیگر نیاز به پر شدن مجدد دارند و همان طور که می دانید استاندارد آب آشامیدنی در کشورهای مختلف متفاوت است.

به میز تاشوی خود دست نزنید

هواپیماها یک میز متحرک دارند که به پشت صندلی جلویی وصل است. این بخش از هواپیما آلوده ترین قسمت آن است. مهمانداران و خدمه پرواز این قسمت را معمولا روزی یک بار تمیز می کنند. متاسفانه برخی از مسافران حتی برای عوض کردن پوشک نوزاد خود از این میز استفاده می کنند. اگر ناچار به استفاده از این میز شدید، آن را با یک دستمال تمیز به خوبی پاک کنید و تا جایی که مقدور است از غذاخوردن روی آن اجتناب کنید.

غذای داغ سفارش دهید

در سال 2009، LSG Sky Chefs، یکی از بزرگترین شرکت های تامین کننده غذای هواپیما، به جرم پیدا شدن حشره در تجهیزات و وسایل و همین طور استفاده از دستکش های نشسته و عدم استفاده از دستکش در تهیه غذا توسط سازمان غذا و داروی آمریکا، متوقف شد. یک شرکت بزرگ دیگر به نام گیت گورمنت (Gate Gourmet) نیز به دلیل کشف باکتری و کپک در غذاها توقیف شد. با وجود اینکه شرکت ها استاندارهای خود را روزبه روز بهبود می بخشند اما باز هم بهترین انتخاب برای غذا خوردن در هواپیما، غذای گرم است. حرارت، بسکمک از باکتری هایی را که ناخواسته وارد غذا می شوند، از بین می برد.

در صندلی های کنار راهرو ننشینید

طبق گفته محققان، نشستن در صندلی هایی که کنار راهرو قرار دارند شما را بیشتر در معرض باکتری ها و ویروس ها قرار می دهد. چرا که در این شرایط با مسافرانی که دائم برای رفتن به سرویس بهداشتی در رفت وآمد هستند بیشتر در تماس هستید. از آنجایی که بسکمک از مسافران هنگام خروج از هواپیما، از صندلی های کنار راهرو کمک می گیرند و هنگام عبور از راهرو صندلی ها را نگه می دارند، قسمت بالایی صندلی از سایر بخش های آن آلوده تر است.

از دریچه هوای بالای صندلیتان استفاده کنید

گرچه افراد معمولا فکر می کنند که روشن کردن هواکش منجر به پخش شدن آلودگی ها می شود اما به گفته متخصصان، فیلترهای هوای کابین ها 99/9 درصد از باکتری ها و ویروس های موجود در محیط را جذب می کند. در واقع پزشکان توصیه می کنند که روشن کردن هواکش بالای سرتان البته با سرعت ملایم، می تواند به برقراری جریان هوا و دورکردن میکروب ها و عوامل بیماری زا کمک کند.

به اندازه کافی مایعات بنوشید

بیشتر هواپیماهای مسافربری در ارتفاعی بین 30 هزار تا 35 هزار پایی پرواز می کنند. در این ارتفاع رطوبت هوا کمتر از 15 درصد است یعنی از میزانی که برای مرطوب نگهداشتن حفره بینی نیاز است، کمتر است. وقتی غشای مخاطی بینی و گلو خشک می شود، سیستم دفع ویروس ها و باکتری ها با مشکل روبرو می شوند. نوشیدن آب سبب می شود که بینی و گلو مرطوب بمانند و بتوانند با میکروب ها مبارزه کنند. علاوه بر اینکه در طول پرواز آب می نوشید قبل از پرواز نیز نوشیدن آن را فراموش نکنید.

از افراد بیمار فاصله بگیرید

در صورتی که در نزدیکی شما فرد بیماری نشسته است می توانید از مهماندار بخواهید تا در صورت امکان جای شما را با مسافر دیگری عوض کند. در صورتی که جابه جایی شما مقدور نباشد می توانید از روش های دیگری استفاده کنید. مثلا اگر فردی که پشت سر شما نشسته بیمار است، صندلیتان را نخوابانید تا زیاد به او نزدیک نشوید. در صورتی که هیچ راهی برای دور شدن از فرد بیمار نبود می توانید از ماسک استفاده کنید.

بخش هایی را که بیشتر با آنها در تماس هستید تمیز کنید

طبق اعلام موسسه ملی آلرژی ها و بیماری های عفونی آمریکا، ویروس هایی که عامل اصلی سرماخوردگی های معمول هستند تا سه ساعت در سطوح مختلف زنده می مانند. پس قبل از استفاده از بخش هایی مانند میز تاشو، دستگیره های در سرویس بهداشتی، دسته های صندلی و سایر بخش هایی که احتمال می دهید ممکن است یک فرد بیمار آنها را لمس کرده باشد، این قسمت ها را با دستمال مرطوب تمیز کنید. سعی کنید که وسایل شخصیتان را در جیب پشت صندلی جلوییتان نگذارید. در نهایت اگر مجبور شدید جای آلوده ای را لمس کنید قبل از اینکه به بینی یا چشمانتان دست بزنید، دستتان را به خوبی بشویید.

از جای خود بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید

در طول پرواز به خصوص پروازهای طولانی، گاهی از جای خود بلند شوید و چند قدمی در راهرو راه بروید. حتی می توانید چند حرکت کششی ساده انجام دهید و پاهای خود را بکشید. کاهش جریان خون در اندام های تحتانی می تواند مسائلی را برای شما ایجاد کند همچنین بی حرکت ماندن در مدت طولانی ممکن است منجر به تشکیل لخته خون و مسائل بعدی شود.

کمی بخوابید

از فرصت پرواز برای خوابیدن و استراحت کردن استفاده کنید. اگر پروازتان طولانی است صندلی های کنار پنجره در ردیف های خروجی، فضای جلوی پا یا لگ روم وسیع تری دارند و بهترین گزینه برای خوابیدن هستند. اگر از قبل می دانید که نیاز به خواب طولانی مدت در طول پرواز دارید، از نشستن در نزدیکی سرویس بهداشتی یا اتاق مهمانداران اجتناب کنید. با استفاده از هدفون های کاهش دهنده سروصدای اطراف، می توانید آرام تر بخوابید.

از بالش ها و پتوها استفاده نکنید

در تحقیق دیگری که توسط وال استریت ژورنال اجرا شده است، معین شده که هواپیمایی ها هر 5 تا 30 روز یک بار اقدام به شست وشوی پتوها و بالش ها می کنند. معمولا پتوهای شسته و تمیز در اولین پرواز هر روز ارائه می شوند. بنابراین استفاده از آنها در سایر مواقع، می تواند منجر به انتقال ویروس ها و بیماری های مختلف شود.

منبع: کجارو

به "چند نکته برای پیشگیری از بیمار شدن در طول پرواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته برای پیشگیری از بیمار شدن در طول پرواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید