مرسدس، بنز از شاسی بلند پرقدرت الکتریکی EQE رونمایی کرد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، مرسدس-بنز از شاسی بلند الکتریکی EQE 2023 با ویژگی های فنی شاخص و قدرت چشمگیر در نسخه های AMG رونمایی کرد.

مرسدس، بنز از شاسی بلند پرقدرت الکتریکی EQE رونمایی کرد

شاسی بلند ای کیوای (EQE) که در نمایشگاه خودرو پاریس رونمایی شد، نوترین خودروی الکتریکی مرسدس-بنز است و اولین شاسی بلند (SUV) الکتریکی خواهد بود که با نسخه عملکردی AMG عرضه خواهد شد.

EQE SUV در حقیقت نسخه شاسی بلند از سدان EQE محسوب می گردد که سال گذشته در سطح جهانی معرفی گردید و بعلاوه چهارمین خودروی الکتریکی کاملا نو مرسدس-بنز بر پایه معماری و شاسی الکتریکی EVA به شمار می رود.

مدل سدان با نسخه های EQE 300 و 350 4Matic و AMG 53 در بازار عرضه می گردد و شاسی بلند EQE برای بازار آمریکا در ابتدا با سه نسخه +EQE 350 و EQE 350 4Matic و EQE 500 4Matic دردسترس خواهد بود و برای دیگر منطقه ها هم ممکن است مطابق با این مدل ها ارائه گردد یا نسخه های 350 دیفرانسیل عقب، 500 چهار چرخ محرک و نسخه عملکردی AMG 53 را شامل گردد.

این خودروی نو ممکن است در نهایت جانشین شاسی بلند پنج در GLE بنزینی و دیزلی گردد. هرچند فراوری این خودروهای موتور احتراقی حداقل تا پنج سال دیگر به صورت موازی ادامه خواهد داشت اما این روندی است که مرسدس-بنز در نهایت برای تبدیل شدن به یک خودروساز کربن حنثی و تمام الکتریکی پیش می برد.

شاسی بلند EQE بعلاوه باید تا چند سال خلاء ناشی از خروج نسخه فعلی شاسی بلند کوچک تر EQC را پر کند، که طبق گفته ها ممکن است فراوری آن در ماه می 2023 به خاتمه برسد. با این وجود نسخه کاملا نو EQC هم احتمالا حدود سال 2025 رونمایی خواهد شد.

اولین مورد از دو شاسی بلند EQE که در پاریس معرفی گردید، تحت عنوان نسخه سری (Series) شناخته می گردد و استایل آن نماینده مدل های غیر AMG است. ظاهر این شاسی بلند آشکارا به برادر سدان خود نزدیک است و از نشانه های طراحی مشابه در قسمت خمیده جلو و عقب و دستگیره های یکسان بهره می برد. در واقع، این خودرو بسیار شبیه به نسخه کوچک شده از شاسی بلند بزرگ تر یعنی EQS هم به نظر می رسد.

نمای جلوی خودرو هم با یک جلوپنجره مشکی براق بزرگ که چراغ های جلو به شکل بال دار و تمام-عرض در آن جای گرفته اند، مشابه سدان EQE است. در عقب هم نوار چراغ ها به صورت سراسری از عناصر LED سه بعدی و جلوه های حرکتی بهره می برد.

در مجموع طراحی خودرو برای بهبود ویژگی های آیرودینامیکی بهینه شده است که از جمله تغییرات آن می توان به شیب تند ستون های شیشه جلو شیب دار بودن انحنای عقب سقف اشاره نمود. بدنه زیرین هم صاف است و به جریان بهتر هوا در زیر خودرو یاری می نماید.

همان طور که گفته شد، شاسی بلند EQE بر اساس معماری مشابه سدان EQE و شاسی بلند بزرگ تر EQS ساخته شده است. بدین ترتیب طول خودرو 4.86 متر، عرض آن 1.94 متر و ارتفاع آن 1.69 متر است که در مقایسه با شاسی بلند GLE مرسدس-بنز با موتور درون سوز، 61 میلی متر طول کمتر و 86 میلی متر ارتفاع کمتری دارد.

با این حال، فاصله بین دو محور آن 35 میلی متر بلندتر شده است، که فضای داخلی بیشتری را برای سرنشینان ایجاد می نماید و فضای صندوق بار را هم به 520 لیتر می رساند که 20 لیتر بیشتر از BMW iX خواهد بود. البته از مزیت های دینامیکی خودرو باید به مرکز ثقل پایین تر نسبت به خودروهای موتور درون سوز مشابه هم اشاره نمود.

نکته جالب اینجاست که در حالی که سدان و شاسی بلند بزرگ تر EQS دارای فاصله بین دو محور یکسانی دارند، فاصله بین محورهای EQE در نسخه شاسی بلند نسبت به نسخه سدان 90 میلی متر کمتر شده است. چیزی که به گفته مرسدس-بنز عادی است و در حقیقت فاصله یکسان محورها در نسخه های شاسی بلند و سدان EQS، غیرمعمول محسوب می گردد.

شاسی بلند EQE هنگام عرضه با سه گزینه پیشرانه الکتریکی در آمریکا دردسترس خواهد بود. این پیشرانه ها با نسخه EQE350 Plus که از تک موتور 215 کیلوواتی در محور عقب بهره می برد، شروع می گردد. این پیشرانه 288 اسب بخار قدرت و 565 نیوتن متر گشتاور فراوری می نماید که شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت خودرو را به 6.3 ثانیه می رساند.

نسخه EQE350 4Matic یک موتور الکتریکی دوم را هم به محور جلو اضافه می نماید اما مجموع توان خروجی را روی 288 اسب بخار نگه می دارد. در حالی که گشتاور این نسخه را به 765 نیوتن متر می رساند و دارای شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت 6.2 ثانیه خواهد بود.

در نهایت EQE500 4Matic با دو موتور الکتریکی دارای قدرت 536 اسب بخار و گشتاور 858 نیوتن متر است که به عنوان سریع ترین شاسی بلند غیر AMG دارای شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت 4.6 ثانیه است اما حداکثر سرعت همان 210 کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

هر سه نسخه از باتری 90.6 کیلووات ساعتی بهره می برند که با نسخه سدان هم مشترک است. با اتصال به یک شارژر 7.7 کیلوواتی می تواند در مدت 9.5 ساعت از 10 درصد به 100 درصد برسد و در ایستگاه های شارژ سریع 170 کیلوواتی این زمان به 32 ثانیه کاهش می یابد. این سرعت شارژ کاملا نزدیک به 200 کیلووات در ساعت خودروی EQS نیست، اما همچنان سریع است.

جزئیات اندک منتشر شده به وسیله مرسدس-بنز نشان می دهد که برد شاسی بلند EQE تا 550 کیلومتر خواهد بود و بدین ترتیب این خودرو در نسخه های تیونینگ نشده، نمی تواند با ویژگی های فنی نسخه سدان خود که برد 660 کیلومتر را ارائه می دهد، مطابقت داشته باشد.

اما طبق داده های ارائه شده، در نسخه عملکردی AMG تیپ استاندارد EQE53 دارای توان 617 اسب بخار و 950 نیوتن متر گشتاور خواهد بود. عملکرد تقویتی هم برای بازه های کوتاه مدت دردسترس است که این اعداد را به 677 اسب بخار و 1000 نیوتن متر افزایش می دهد و شتاب گیری 0 تا 100 کیلومتر بر ساعت را تنها در 3.5 ثانیه ممکن می نماید.

قابلیت 4matic با عملکرد هوشمند تغییر گشتاور یاری می نماید تا متناسب با شرایط خودرو و جهت، گشتاور محرکه بین موتورهای الکتریکی جلو و عقب توزیع گردد. بعلاوه 160 بار در ثانیه کشش خودرو را کنترل می نماید و در حداکثر قدرت، دو سوم گشتاور را به چرخ های عقب و یک سوم را به جلو می فرستد. EQE بعلاوه از سیستم تعلیق بادی ایرماتیک (Airmatic) با دمپرهای قابل تنظیم برای حالت های مختلف رانندگی مانند اسپرت یا رانندگی آرام بهره می برد.

همچون سایر مدل های EQ شاسی بلند EQE هم حالت رانندگی با یک پدال را ارائه می دهد که بازیابی انرژی را فراهم می نماید و برداشتن پا از روی پدال گاز کارایی مشابه فشار دادن پدال ترمز خواهد داشت.

EQE هم مانند EQS با آپشن فرمان 10 درجه ای چرخ عقب برای دایره چرخش کوچک تر در سرعت های پایین و یاری به پایداری در سرعت های بالا ارائه می گردد. نسخه عملکردی AMG به صورت استاندارد به فرمان چرخ های عقب مجهز است، اما به علت چرخ ها و لاستیک های استاندارد بزرگ تر، این فرمان چرخ های عقب به 9 درجه محدود می گردد.

سخت افزار ویژگی فرمان چرخ های عقب و دیگر ویژگی ها از جمله مانور هوشمند و ناوبری با واقعیت افزوده، به صورت استاندارد روی خودرو نصب می شوند اما برای فعال کردن آن ها احتیاج به به روزرسانی های تحت وب (OTA) و خریداری آن ها به وسیله وب سایت Mercedes-Me است.

شاسی بلند الکتریکی EQE با توجه قیمت خود تجهیزات لوکس زیادی را همراه خواهد داشت. از جمله از چرم گیاهی MB-Tex در آن استفاده شده و چرم ناپا هم به عنوان یک گزینه اختیاری قابل انتخاب است. در دیگر بخش های کابین هم از مواد بازیافتی و دوستدار محیط زیست استفاده شده است.

اما امضای سری EQ یعنی هایپراسکرین چشمگیر استفاده شده در سدان و شاسی بلند EQS، احتمالا به عنوان یک گزینه اضافی در نسخه های AMG دردسترس خواهد بود.

این مجموعه از سه نمایشگر شامل یک صفحه نمایش 12.3 اینچی برای خوشه ابزار، یک نمایشگر 14.4 اینچی چندرسانه ای نصب شده در بخش مرکزی و یک نمایشگر 12.3 اینچی دیگر در جلوی سرنشین تشکیل شده است که تقریبا 1.4 متر صفحه نمایش را در داشبورد فراهم می نماید و مسافر می تواند بدون پرت کردن حواس راننده به تماشای آن بپردازد.

اگرچه هنوز جزئیاتی از قیمت شاسی بلند الکتریکی EQE اعلام نشده است، اما انتظار می رود که از حدود 85 هزار دلار برای مدل پایه شروع گردد و برای نسخه های عملکردی AMG به بیش از 120 هزار دلار افزایش یابد. مشخصات و قیمت دقیق، نزدیک به زمان عرضه یعنی سه ماهه سوم سال 2023 منتشر خواهد شد.

عکس ها: خودروی شاسی بلند الکتریکی مرسدس-بنز EQE

Credit: Mercedes-Benz

منابع: Drive, CNet

منبع: دیجیکالا مگ

به "مرسدس، بنز از شاسی بلند پرقدرت الکتریکی EQE رونمایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرسدس، بنز از شاسی بلند پرقدرت الکتریکی EQE رونمایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید