عقب کشیدن ساعت ها چه اثری بر سلامتتان می گذارد؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، یک ساعت بیشتر ماندن در رختخواب ممکن است باعث گردد احساس شادابی بیشتری بکنید، اما به باور کارشناسان، این کار ممکن است عواقب بدی داشته باشد.

عقب کشیدن ساعت ها چه اثری بر سلامتتان می گذارد؟

هر سال بهار یک ساعت از خوابمان از ما ربوده می گردد؛ سنتی که در جنگ دنیای اول در کوشش برای صرفه جویی در مصرف زغال سنگ پا گرفت. امروز بعضی از کارشناسان خواب نگران اثرات شدید این کار هستند، زیرا بر این باورند که این اختلال می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش داده و به افزایش تصادفات رانندگی بینجامد. در ادامه به دلایل علمی اثرگذاری تغییر ساعت بر سلامت می پردازیم.

سکته مغزی

در طول روز نور خورشید باعث می گردد مغز سیگنال های بیداری ارسال کند و ما را فعال و هوشیار نگه دارد و در شب این سیستم باعث فراوری ملاتونین می گردد؛ هورمونی که خواب را بهبود می بخشد.

این ریتم شبانه روزی یا ساعت درونی بدن در متابولیسم، دمای بدن و سطح هورمون ها نقش اساسی دارد. بازگشت ساعت ها به عقب این فرآیند ها را خراب نموده و در نتیجه الگوی خواب ما را مختل می نماید.

ترکیب کم خوابی و اختلال در ریتم شبانه روزی به طور بالقوه می تواند باعث سکته گردد. افزایش خطر در تئوری به اثر جانبی فشار خون بالا بستگی دارد. فشار خون بالا می تواند باعث ایجاد لخته های خونی شده و جریان خون را در شریان های منتهی به مغز مسدود کند. این موضوع باعث می گردد سلول های مغز آغاز به مردن نمایند و نشانه های سکته مغزی نظیر اختلال گفتار و ضعف در یک طرف بدن ایجاد گردد.

بین ساعت 6 صبح تا 12 ظهر احتمال سکته 50 درصد بیشتر است و اگر مجبور باشید از این هم زودتر بیدار شوید، استرس بیشتری به این سیستم وارد می گردد. بعلاوه نتایج مطالعات نشان می دهد این خطر برای افراد بالای 65 سال بیشتر است.

حمله قلبی

دکتر جان اونیل از متخصصان برجسته در زمینه ریتم های شبانه روزی طی دهه ها آنالیز به این نتیجه رسیده است که استرس ناشی از تغییر ساعت ممکن است خطر حمله قلبی را افزایش دهد. اما در عین حال اصرار دارد که تغییر ساعت تنها در مقیاسی جزئی بر سلامت اثر می گذارد؛ درست مثل جت لگ.

اگر ریتم شبانه روزی به طور مزمن، به عنوان مثال در کار های شیفتی، مختل گردد، می دانیم که در درازمدت برای سلامت بدن بسیار بد است. خطر مرگ ناشی از این موضوع بسیار نادر است، اما می توان گفت خطر انجام کار شیفتی معادل کشیدن سیگار است.

در مطالعه ای در آمریکا معین شد بعد از جلو رفتن ساعت تعداد سکته های قلبی 24 درصد افزایش داشت و با عقب کشیدن ساعت ها این رقم کاهش یافت. در اینجا هم مثل مورد قبلی، علت افزایش حمله قلبی، فشار خون بالاست.

افسردگی

تغییر ساعت و بر هم خوردن الگوی خواب علاوه بر سلامت جسم بر سلامت روان نیز تاثیرگذار است. افراد مستعد ابتلا به افسردگی، در اثر کم خوابی بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

اگر کمتر بخوابید، مغز خسته شما تمایل دارد تجربیات منفی را به خاطر سپرده و تجربیات مثبت را فراموش کند. در واقع دنیا بینی شما با کمبود خواب تحریف می گردد و به طور کل ممکن است دیدگاه تان نسبت به دنیا منفی تر گردد.

آلزایمر

بعضی از کارشناسان معتقدند علایم آلزایمر با جلو و عقب رفتن ساعت بدتر می گردد. پروفسور فاستر می گوید کارکنان کلینیک مربوط به بیماران آلزایمری متوجه شده اند که علائم غروب آفتاب که به حالت سردرگمی، اضطراب، پرخاشگری یا سرگردانی بیماران مبتلا به آلزایمر در عصر و اوایل شب اشاره دارد، با تغییر ساعت بدتر می گردد.

علت پدیده غروب آفتاب هنوز کاملا معین نیست، اما انجمن آلزایمر می گوید ممکن است ناشی از خستگی، گرسنگی، درد، کمبود نور خورشید در طول روز و اختلال در ساعت بدن فرد در اثر آسیب به مغز در طول زمان باشد.

اختلال عاطفی فصلی

با عقب کشیدن ساعت و ورود به ماه های سردتر، شاهد شب های تاریک تری خواهیم بود. ساعات کمتر روز در نیمکره شمالی می تواند منجر به افسردگی فصلی یا اختلال SAD گردد که علایمی مشابه افسردگی شامل خلق و خوی بد و مشکل در تمرکز دارد.

تصور می گردد یکی از دلایل اختلال عاطفی فصلی، به هم ریختن ساعت داخلی بدن باشد، زیرا بدن از نور خورشید برای زمان بندی عملکرد های مهم استفاده می نماید بنابراین سطوح پایین تر نور در طول زمستان ممکن است این امر را مختل نموده و منجر به علایم افسردگی فصلی گردد.

تصادفات اتومبیل

یک ساعت بیشتر ماندن در رختخواب پس از عقب کشیدن ساعت با افزایش تصادفات رانندگی مرتبط است، زیرا رانندگان خود را با عصر های تاریک تر وفق می دهند. یک شرکت بیمه با آنالیز هزاران تصادف طی دو سال متوجه شد قبل از تغییر ساعت پاییز، یک چهارم تصادفات رانندگی بین ساعت های 4 تا 7 بعدازظهر اتفاق افتاده است. این مقدار پس از تغییر ساعت به یک سوم تمام تصادفات یک ماه افزایش یافت و باعث شد آن ها تغییر ساعت را مقصر بدانند.

بیشتر بخوانید

منبع : روزیاتو

وبلاگ آریابلاگ وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "عقب کشیدن ساعت ها چه اثری بر سلامتتان می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقب کشیدن ساعت ها چه اثری بر سلامتتان می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید