دلیلی که آخر هفته ها زود بیدار می شوید

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، بیدار شدن در سرانجام یک چرخه خواب ممکن است برای شما آسان تر انجام گردد. در حالی که بیدار شدن در وسط یک خواب عمیق ممکن است باعث احساس خستگی گردد.

دلیلی که آخر هفته ها زود بیدار می شوید

شاید خیلی خوب باشد که در طول هفته کاری بدون یاری ساعت زنگ دار زود بیدار شوید؛ اما وقتی به طور طبیعی آخر هفته ها زود از خواب بیدار می شوید، می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

به گزارش العالم؛ بسیاری با وجود برنامه ریزی برای گذراندن زمان بیشتری در رخت خواب در تعطیلات آخر هفته، زود بیدار می شوند. کارشناسان می گویند که ما در چرخه های خوابی که حدود 90 دقیقه طول می کشند به خواب برویم. این چرخه ها شامل خواب سبک، خواب عمیق، مرحله رویا، بیداری و سپس بازگشت به خواب است.

بیدار شدن در انتها یک چرخه خواب ممکن است برای شما آسان تر انجام گردد. در حالی که بیدار شدن در وسط یک خواب عمیق ممکن است باعث احساس خستگی گردد.

برنامه ریزی خواب خود بر اساس چرخه خواب می تواند به شما یاری کند تا استراحت شبانه بهتری داشته باشید یا حتی یک چرت بعد از ظهر داشته باشید.

اگر در طول هفته با زنگ ساعت زود از خواب بیدار شوید، بدن شما ممکن است به این روال خواب عادت کند. به این معنی که هر روز تقریباً در ساعت تعیینی از خواب بیدار خواهید شد، حتی بدون زنگ.

بنابراین، در حالی که شما به بیدار شدن در ساعت 6 صبح دوشنبه تا آدینه عادت دارید، ممکن است بدن خیال کند که شنبه است و شما را در همان ساعت بیدار کند.

دکتر نیل استنلی، متخصص خواب و نویسنده کتاب چگونه خوب بخوابیم، قبلاً گفته بود: مهمترین جنبه شادابی بیدار شدن، داشتن یک زمان تعیین برای بیدار شدن در هفت روز هفته است.

بدن و فکر شما حدود 90 دقیقه قبل از بیدار شدن از خواب آغاز به آماده شدن برای بیداری می نماید؛ بنابراین اگر زمان بیداری ثابتی داشته باشید، بدن و مغز می دانند چه زمانی باید بیدار شوند و می توانند بر اساس آن آماده شوند.

به جای این، ممکن است متوجه شوید که در آخر هفته زود از خواب بیدار می شوید؛ زیرا شما به طور طبیعی در انتها چرخه خواب خود بیدار می شوید. بنابراین، در حالی که قصد دارید ساعت 10 صبح از خواب بیدار شوید، بدن شما ممکن است به شما بگوید که به جای آن ساعت، آماده است تا ساعت 8 صبح بیدار گردد.

با این وجود اگر شما زودتر از آنچه برنامه ریزی نموده اید بیدار شدید، برخاستن از خواب برایتان در آن ساعت بسیار آسانتر از زمانی خواهد بود که پس از بیداری دوباره به خواب عمیق فرو روید و بخواهید با زنگ هشدار از خواب برخیزید.

منبع: فرادید

به "دلیلی که آخر هفته ها زود بیدار می شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیلی که آخر هفته ها زود بیدار می شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید