چگونه استرس امتحان را از بین ببریم ، علائم جسمی اضطراب امتحان

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، استرس در حالت عادی می تواند به عنوان یک موتور محرکه عمل کند. اما به شرطی که اندازه آن در حد نرمال باشد، استرسی که شما را به سمت جلو حرکت دهد بدون اینکه آرامش روحی و روانی زندگی عادی را مختل کند لازمه زندگی است.

چگونه استرس امتحان را از بین ببریم ، علائم جسمی اضطراب امتحان

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، اگر نگرانی شما در خصوص امتحان که پیش رو دارید، مانع خواب شبانه تان می گردد، روی اشتهایتان اثر بگذارد یا شما را از فعالیت های مورد علاقه تان باز دارد، به احتمال زیاد دچار اضطراب امتحان هستید. علاوه بر این علائم فیزیکی اضطراب امتحان می توانند شامل سردرد، تهوع، شکم درد، تعرق زیاد، احساس گیجی و سردرگمی باشد.

راهکارهای مقابله با استرس

1-از قبل برنامه ریزی کنید

از قلم نیاندازید برای اینکه بتوانید با استرس شب امتحان کنار بیایید، باید بتوانید برنامه های درسی خود را سروسامان دهید. این یعنی باید زمانتان را به طور صحیح مدیریت کنید. این کار به شما یاری می نماید تا در روز امتحان با اعتماد به نفس بیشتری در جلسه حاظر شوید. باید در همان ابتدای ترم به تاریخ و مهلت آزمون دقت کنید، بخش های کتاب یا جزوه را به قسمت های کوچک تقسیم و آن ها را مرور کنید. وقتی حجم زیادی از مطالب انباشته شده را جلو خودتان نمی بینید، دلیلی هم برای استرس شب امتحان نخواهید داشت.

2- خواب کافی

به طور میانگین بدن شما به 7 تا 9 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارد. پس وقتی این مقدار از خواب و استراحت را دریافت نکند استرس و اضطراب به سراغش می آید؛ بنابراین سعی کنید روز قبل از امتحان خوابتان را کنترل کنید.

3- تغذیه مناسب

غذای سالم و رژیم غذایی متعادل به خصوص در شب امتحان اهمیت بسیاری دارد.

یک وعده غذایی متعادل برای ایام امتحانات حاوی میزانی کربوهیدرات برای دریافت انرژی، پروتئین برای قدرت بخشی به مغز و میزان کمی قند طبیعی است. خوردن روزانه 8 تا 10 لیوان آب را در طول شبانه روز از قلم نیاندازید، آب کافی باعث می گردد تا سرحال باشید و دچار خستگی نشوید.

4- ورزش کنید

ورزش کردن باعث افرایش هورمون اندورفین می گردد و به کاهش سطح استرس یاری می نماید شما می توانید فعالیت بدنی را انجام دهید که از آن لذت می برید. این فعالیت ها می تواند شامل دویدن، پیاده روی کوتاه، تمرین یوگا و یا شرکت در یک کلاس ورزشی گروهی باشد.

از قلم نیاندازید که انجام فعالیت بدنی بر سلامت جسم و روان شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. بعلاوه با کاهش استرس شب امتحان به خواب بهتر در طول شب یاری می نماید.

5- به افکار منفی گوش ندهید

اگر افکار مضطرب کننده یا ناامید کننده به فکرتان می آید مثلا: من به مقدار کافی خوب نیستم یا به مقدار کافی درس نخواندم آن ها را کنار بزنید مثلا من می توانم این امتحان را خوب بدهم ، من مطلب را یاد گرفته ام را جایگزین آن ها کنید. افکار مثبت به شما یاری می نماید سطح استرستان را هنگام امتحان دادن کنترل کنید.

6- از مشاور دانشگاه یاری بگیرید

همانظور که سالم نگه داشتن جسم مهم است، باید به فکر حفظ و سلامت فکر درونتان باشید. اگر دچار اضطراب امتحان هستید، خیلی خوب است که به مرکز مشاوره دانشگاه مراجعه و با یک مشاور یا روانشناس مصاحبه کنید. می توانید مشاوران مرکز مشاوره و سلامت روان دانشگاه را هر زمانی که احتیاج دارید دیدار کنید.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: همشهری آنلاین

به "چگونه استرس امتحان را از بین ببریم ، علائم جسمی اضطراب امتحان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه استرس امتحان را از بین ببریم ، علائم جسمی اضطراب امتحان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید