150 مورد ابتلا به اُمیکرون در کشور؛ واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال ضرورت دارد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تهران (پانا) - دبیر کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا با بیان اینکه حدود 150 مورد ابتلا به اُمیکرون در کشور گزارش شده است، بر ضرورت واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال تاکید نمود.

150 مورد ابتلا به اُمیکرون در کشور؛ واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال ضرورت دارد

حمیدرضا جماعتی در حاشیه جلسه کمیته علمی کرونا اظهار کرد: با توجه به آنالیز ها حدود 150 مورد ابتلا به اُمیکرون در استان های کشور داریم ولی به دلیل واکسیناسیون انجام شده جای خوشبختی است که نسبت به کشورهای دیگر از نظر واکسیناسیون به زمان فعلی نزدیک تر بودیم. با توجه به درصد بالای واکسیناسیون جامعه و تزریق دز سوم انتظار نداریم اُمیکرون مثل سایر کشورها در ایران به سرعت درگیری ایجاد کند. این به دلیل واکسیناسیون و مدت زمان کوتاهی است که از تزریق دز دوم گذشته است؛ بنابراین سرعت توسعه امیکرون در ایران مانند سایر کشورها نبوده است.

دبیر کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا تاکید نمود: از طرفی در کشورهای دیگر به مقدار زیادی موارد آنالیز می شوند که از نظر ما با توجه به اینکه در بیشتر کشورها مبتلایان، بیماری مختصر و متوسطی داشتند و بیماری شدید با درگیری ریوی بالا وجود نداشته است و بستری زیاد نبوده است، بنابراین شاید ضرورت انجام تست در حد وسیع با توجه به شرایطی که در کشور ما وجود دارد و بیشتر کیس های ما به صورت خفیف بوده است، به آن صورت مشهود نباشد.

وی درباره احتمال بروز پیک با سویه اُمیکرون، ادامه داد: با توجه به انجام واکسیناسیون ممکن است تنها دو دز کافی نباشد؛ بنابراین ما اقدام به تشویق مردم به تزریق دز سوم می کنیم و افراد زیر 18 سال واکسیناسیون شوند و مردم دچار ساده انگاری نشوند. رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق واکسن از تاکیدات ما است.

درباره محدودیت های اجتماعی تصمیم گیری گردد

به گفته جماعتی، در خصوص محدودیت های اجتماعی فکر می کنم باید تصمیم گیری گردد که از پیک جدیدی با امیکرون در کشور جلوگیری کنیم.

وی درباره برنامه واکسیناسیون افراد زیر 12 سال، توضیح داد: در جلسه کمیته علمی امروز مصوب شد افراد سنین 5 تا 11 سال الزام هست که در خصوص واکسیناسیون شان تصمیم گیری کنیم. کمیته علمی قوی برای انتخاب نوع واکسن وجود دارد و تمامی یافته ها را دنبال می نمایند و هر واکسنی که از طریق سازمان غذا و دارو تایید گردد از نظر ما هم مورد تایید است.

جماعتی ادامه داد: سازمان غذا و دارو زمانی مجوز می دهد که مطالعات کافی در آن رده سنی بر اساس کارایی واکسن و عدم عوارض جدی وجود داشته باشد. بر اساس اطلاعات فعلی واکسن سینوفارم و پاستوکووک برای واکسیناسیون 5 تا 11 سال مورد تایید است. تزریق واکسن به بچه ها بر اساس مطالعات نسبت به بالغان احتیاج به دز کمتری دارد.

دبیر کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا درباره تعداد آزمایشگاه های تشخیص اُمیکرون در کشور، گفت: تعداد آزمایشگاه مطرح نیست؛ چون از روز اولی که امیکرون در جهان شناسایی شد در ایران انستیتو پاستور کیت تشخیصی این سویه را ساخت و در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار داد و تست بر اساس کرونا است که اگر مثبت گردد باید آنالیز گردد تا نوع سویه آن شناسایی گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "150 مورد ابتلا به اُمیکرون در کشور؛ واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال ضرورت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "150 مورد ابتلا به اُمیکرون در کشور؛ واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال ضرورت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید