10 نشانه تومور مغزی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، مطمئناً همه انسان ها از اهمیت سلامت مغز آگاه هستند. در نتیجه باید حواسمان باشد تا این عضو حساس از بدن دچار مشکل نشود؛ اما چطور می توان متوجه شد مسئله ای در مغز وجود دارد؟

10 نشانه تومور مغزی

شاید از خود بپرسید چرا به جای استفاده از عبارت سرطان مغز از عبارت تومور مغزی استفاده کردیم. تومور مغزی یک مجموعه یا توده از سلول های غیرعادی در مغز است. جمجمه که مغز را در خود جای داده است، کاملاً انعطاف ناپذیر است. هرگونه رشد اضافی در چنین فضای محدودی باعث بروز مشکل می شود. تومورهای مغزی ممکن است سرطانی یا غیرسرطانی باشند. در هر دو حالت این تومورها دردسرساز و گاهی مرگ آور هستند.

در همین رابطه بخوانیم: کدام سرطان ها قابل درمان هستند؟

دلیل بروز تومورهای مغزی معین نیست؛ اما تشخیص در مراحل اولیه و درمان در این مرحله، تأثیر زیادی در بهبودی کامل دارد؛ بنابراین علائم زیر را به یاد بسپارید که ممکن است نشانه وجود تومور مغزی باشند.

1- سردرد مداوم

سردرد یکی از شایع ترین علائم بسیاری از بیماری ها، آسیب ها و عفونت ها است و به همین دلیل مغز یکی از مهم ترین اعضای بدن است. با این حال تشخیص اینکه یک سردرد به دلیل تومور مغزی یا دلیل دیگری است، کمی سخت است. سردردی که مربوط به تومور مغزی است، معمولاً با گذشت زمان بدتر می شود و این سردرد اغلب صبح ها هنگام بیدار شدن از خواب آغاز می شود.

2- از دست دادن تدریجی بینایی

بسیاری از بیماران کاهش تدریجی بینایی را جدی نمی گیرند و حتی فکرش را هم نمی کنند که این مشکل ممکن است با تومور مغزی در ارتباط باشد؛ زیرا این مشکل به صورت تدریجی اتفاق می افتد. معمولاً بیماران تا زمانی که با اشیا یک سمت بدن برخورد نکنند، متوجه این مشکل نمی شوند.

3- ضعف و بی حالی

مغز می تواند به عنوان رئیس بدن در نظر گرفته شود؛ زیرا تمام اعمال و تفکرات ما از مغز می آید. به عنوان مثال، مغز کل ماهیچه های بدن را کنترل می کند.

قشر حرکتی راست مغز، قسمت چپ بدن را کنترل می کند و قشر حرکتی چپ مغز سمت راست بدن را کنترل می کند. اگر تومور در هر نقطه از این جهت وجود داشته باشد، سیگنال ها به طور کامل مختل می شوند و در نتیجه عملکرد بدن به خوبی انجام نمی شود.

4- لکنت زبان

تومور مغزی می تواند بر روی الگو و توانایی های گفتاری فرد تأثیر بگذارد. اگر این تومور در مخچه باشد، می تواند بر هماهنگی عضلات نیز تأثیر بگذارد که منجر به گفتار آهسته و بریده بریده در فرد می شود.

5- رفتار های عجیب و خطرناک

برخی افراد مبتلا به تومور مغزی ممکن است تغییراتی را در خلق و خوی خود احساس کنند و از چیز هایی که قبلاً لذت می بردند، دیگر لذت نبرند.

بیماران مبتلا به تومور مغزی ممکن است دچار افسردگی، اضطراب یا خشم شوند، حتی اگر قبلاً چنین احساساتی را نداشته باشند. این احساسات به دلیل التهاب تومور یا فشرده شدن بخش هایی از لوب قدامی مغز است که مسئول بسیاری از ویژگی های شخصیتی ما است.

6- از دست دادن شنوایی یا سوت کشیدن گوش

اگر نگاهی به مغز بیندازیم، قسمتی از آن که لوب تمپورال نامیده می شود و در قسمت میانی پایین قشر مخچه قرار گرفته است، مسئول پردازش توانایی هایی از قبیل شنیدن و درک صداها است. اگر مسئله ای در این قسمت پیش بیاید شاید دیگر نتوانید برخی صداها و مکالمه ها را به درستی درک کنید.

7- ناباروری

مغز دستور تمام اعمال ارادی و غیرارادی بدن را می دهد. تومور مغزی می تواند بر روی باروری نیز تأثیرات منفی بگذارد. از آنجا که مغز کنترل کننده تمام عملکردهای بدن است؛ بنابراین مسئولیت تولید هورمون نیز با مغز است. این کار با استفاده از قسمت کوچکی به نام غده هیپوفیز انجام می گیرد. این غده به مقدار یک نخود است و در پایه مغز واقع شده است. تومور می تواند بر غده هیپوفیز تأثیر بگذارد؛ به طوری که باعث شود این غده به مقدار زیادی هورمون ترشح کند و یا برعکس از ترشح هورمون از طریق این غده جلوگیری کند.

8- از دست دادن تعادل

بسیاری از افراد مبتلا به تومور مغز، اختلال در راه رفتن و کج شدن به یک سمت به ویژه در تاریکی را تجربه کرده اند. این به دلیل ایجاد تومور در قسمت مخچه یا اطراف مغز در جایی است که کنترل و هماهنگی بدن را به عهده دارد.

9- تشنج

وقوع تشنج در افراد به ظاهر سالم می تواند نشانه ای قوی و در برخی موارد اولین سرنخ از تومور مغزی باشد.

تشنج حمله ای است که از فعالیت الکتریکی غیرطبیعی در مغز رخ می دهد. دوره این نوع تشنج کوتاه است و ممکن است باعث حرکات غیرمعمول، تغییر در سطح هوشیاری یا تحریف حسی شود. تشنج انواع مختلفی دارد و نوع آن بستگی به منطقه ای از مغز دارد که سیگنال های الکتریکی غیرطبیعی ارسال می کند.

10- احساس بوی خیالی

فانتوسمیا یک اصطلاح پزشکی برای بو های خیالی است. این بوها معمولاً در افراد، منحصربه فرد و ناخوشایند هستند و می توانند بر روی غذایی که می خورند، تأثیر بد بگذارند.

علل زیادی برای این بو های خیالی از جمله عفونت بینی و مسائل دندانی وجود دارد. همچنین یکی دیگر از دلایل ممکن، ارسال سیگنال های غیرطبیعی از طریق سلول های عصبی یا یک مشکل برخاسته از خود مغز است که هر دو ناشی از تومور مغزی هستند.

اگر نشانه های ذکر شده را در خود یا اطرافیان خود مشاهده کردید، حتماً نزد یک پزشک متخصص بروید.

منبع: فوت و فن

به "10 نشانه تومور مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نشانه تومور مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید