یک منجم آماتور دنباله دار جدیدی را در تصاویر خورشید گرفتگی آمریکای جنوبی کشف کرد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، یک منجم آماتور طی تلاش های خود برای رؤیت تصاویر خورشید، از جمله خورشید گرفتگی اخیر در آمریکای جنوبی با کمک پروژه ناسا پیروز شد دنباله دار تازه ای را کشف کند.

یک منجم آماتور دنباله دار جدیدی را در تصاویر خورشید گرفتگی آمریکای جنوبی کشف کرد

احتمالا اغلب کسانی که خورشید گرفتگی کامل اخیر در آمریکای جنوبی را چه مستقیم و چه به صورت آنلاین دیدند، متوجه یک جرم آسمانی تازه در اطراف خورشید نشده اند.

ستاره شناس آماتور تایلندی وراشاتی بونپلود (Worachate Boonplod) نخستین کسی بود که دنباله دار تازه ای را را از طریق پروژه دانش شهروندی Sungrazer Project ناسا پیدا کرد. این پروژه مردم را به ردیابی دنباله دارهای جدید در مشاهدات ناسا و رصدخانه خورشیدی و هلیوسفر آژانس فضایی اروپا، معروف به سوهو (SOHO) تشویق می کند.

این دنباله دار تازه با نام C/2020 X3 (سوهو) از نوع دنباله دار جهت خورشیدی (Sunglazer) کروتز (Kreutz) بود که یکی از گروه دنباله دارهایی با یک نقطه مبدأ مشترک و قطعاتی از جرمی هستند که در گذشته تنها یک دنباله دار بوده است. ناسا در بیانیه ای خاطرنشان کرد: تا به امروز 4108 دنباله دار در تصاویر سوهو کشف شده است که این دنباله دار 3524مین دنباله دار جهت خورشیدی کروتز است.

در حقیقت بونپلود این دنباله دار را یک روز پیش از خورشید گرفتگی کامل که منطقه ای باریک در آمریکای جنوبی را پوشش می داد، کشف کرد. این دنباله دار نه تنها در نماهای سوهو ظاهر شد، بلکه در عکس های گرفته شده در هنگام خورشید گرفتگی کامل هم دیده می شد. رصد چنین جرمی، امر معمولی نیست که یک بیننده گاه به گاه متوجه آن شود، زیرا این یک لکه کوچک است که به سختی دیده می شود.

ناسا در توئیتی مقایسه ای میان یک عکس سوهو و یک تصویر ترکیبی از عکاس آندریاس مولر، که از خورشید گرفتگی در آرژانتین تهیه کرده، انجام داده است. قطر این دنباله دار تازه کشف شده تنها 15 متر بود و در زمان خورشید گرفتگی کسوف با سرعت 724000 کیلومتر بر ساعت حرکت می کرد. این لحظات جذاب، البته بسیار کوتاه بود. ناسا درباره سرنوشت آن گفت: این دنباله دار در نهایت به دلیل تابش شدید خورشید به ذرات گردوغبار متلاشی شد.

عکس کاور: تصویر سوهو از دنباله دار تازه کشف شده در روز خورشیدگرفتگی اخیر آمریکای جنوبی

Credit: ESA/NASA/SOHO/Karl Battams

منبع: CNet

منبع: دیجیکالا مگ

به "یک منجم آماتور دنباله دار جدیدی را در تصاویر خورشید گرفتگی آمریکای جنوبی کشف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک منجم آماتور دنباله دار جدیدی را در تصاویر خورشید گرفتگی آمریکای جنوبی کشف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید