کامپیوتری که 2 هزار سال قدمت دارد!

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، دانشمندان بقایای یک دستگاه پیچیده 2 هزار ساله را کشف کردند و عنوان اولین کامپیوتر را به این دستگاه دادند.

کامپیوتری که 2 هزار سال قدمت دارد!

به گزارش خبرآنلاین، این تقویم نجومی که اولین کامپیوتر نامیده شده، پس از کشف آن در داخل یک کشتی شکسته یونانی در سال 1901، دانشمندان را برای نسل ها گیج نموده است.

دستگاه Antikythera، وسیله ای برای تشخیص زمان بوده است که با نیروی دستی تنظیم می شده است. این دستگاه دارای سیستم هماهنگ کننده برای ردیابی زمان حرکت خورشید، ماه و سیارات بوده و بعلاوه به عنوان یک تقویم کارکرد داشته و قادر به تشخیص زمان خسوف ها استفاده می شد است.

علیرغم اینکه به نظر می رسد این دستگاه مکانیسم نسبتاً ساده داشته باشد، اما در واقع از زمان خود جلوتر بود و از نظر فنی، پیچیده تر از هر ابزار دیگری بود که در 1000 سال آینده اختراع شد.

مکانیسم آن در 82 قطعه جداگانه داشته که در حال حاضر تنها یک سوم از ساختار اصلی آن که شامل 30 چرخ دنده برنزی است، به جای مانده است.

تحقیقات روی این دستگاه به وسیله کارشناسان دانشگاه کالج لندن، شامل مدل سازی رایانه ای سه بعدی بوده تا در حل معمای نحوه عملکرد این دستگاه شگفت انگیز به آن ها یاری کند.

دانشمندان بر این باورند که این دستگاه حرکت خورشید، ماه و سیارات را بر روی حلقه های متحدالمرکز ردیابی می نموده است، زیرا یونانیان باستان معتقد بودند که خورشید و سیارات به دور زمین می چرخیدند.

منبع: indy 100

منبع: فرارو

به "کامپیوتری که 2 هزار سال قدمت دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کامپیوتری که 2 هزار سال قدمت دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید