چگونه فرش خود را بشوییم؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، چگونه فرش خود را بشوییم؟ برخی ترجیح می دهند شست وشوی فرش ها را به قالیشویی ها بسپارند و سراغ کارهای دیگری بروند اما خیلی از شهروندان هم وقت و فرصت شست وشوی فرش ها را در خانه هایشان دارند و می توانند این کار را بدون صرف هزینه در حیاط یا پشت بام یا پارکینگ خانه انجام بدهند، البته به شرط آنکه در مصرف آب زیاده روی نکنند. راهنمای این صفحه که به کمک احسان رمضانی حاجی آبادی، با سابقه طولانی در حرفه فرش شویی تهیه شده به شما کمک می کند تا بتوانید فرش و موکت تان را تمیز تر بشویید و مسائل پیش آمده را هم حل کنید. هنگام شست وشوی فرش در خانه به 2نکته مهم باید توجه کنید؛ ابتدا صرفه جویی در مصرف آب و دیگری رعایت اصول بلند کردن صحیح فرش هایی که سنگین به نظر می رسند.

چگونه فرش خود را بشوییم؟

وبلاگ آریابلاگ| شست وشوی فرش های ماشینی و قدیمی فقط زمانی باید اتفاق بیفتد که آن ها کثیف و چرکین شده اند. پس دلیلی ندارد که حتما فرش ها را همه ساله بشویید. اگر فرشتان تمیز است و نیاز چندانی به شست وشو ندارد می توانید این کار را 2یا چند سال یک بار انجام دهید. به ویژه فرش های دستباف که برای حفظ عمر و ارزش شان هر 5سال یک بار شسته می شوند. ضمن اینکه بعضی از فرش های دستباف به دلیل اینکه هنگام شست وشو رنگ می دهند نباید در خانه شسته شوند.

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، برای اینکه بفهمید فرش دستبافتان رنگ می دهد یا نه، می توانید یک آزمایش ساده انجام دهید. سر یک گوش پاک کن را خیس کنید و چندبار به جا های رنگی فرش دستباف بکشید. اگر سر گوش پاک کن رنگی نشد و همینطور سفید ماند بدان معناست که فرشتان رنگ نمی دهد و می توانید آن را در خانه هم بشویید.

بعضی ها عادت دارند فرش ها را در محل تا کرده و آن را به جایی که می خواهند بشویند منتقل کنند، اما یادتان باشد فرش های دستی و ماشینی با تراکم بالای 500شانه را نباید تا کنید؛ چرا که جای تای آن به صورت شکستگی روی فرش باقی می ماند، ضمن اینکه عمر فرش را هم کاهش می دهد. بهترین و آسان ترین راه انتقال فرش لوله کردن آن است. تا کردن فرش های تراکم پایین چندان مشکل زا نیست.

قالیشویی ها با استفاده از دستگاه های مخصوص خاک فرش را پیش از شست وشو می گیرند تا به خورد فرش نرود. شما هم باید قبل از شست وشو این مرحله را انجام بدهید. برای این کار کافی است فرش را از جایی بیاویزید که 2 سر آن معلق باشد. سپس با استفاده از چوب یا جارو چند ضربه به آن بزنید تا حسابی خاکش بیرون بیاید. انجام این کار برای فرش هایی با تراکم بالا مهم تر است. هر چند این روز ها در بیشتر خانه ها برای گردگیری و تمیز کردن خانه از جارو برقی استفاده می شود و همین وسیله بسکمک از گردوغبار های فرش را می گیرد، اما انجام مرحله خاک گیری باز هم مهم است. به ویژه برای فرش های دستباف که پرز رویی آن ها پس از گذر چند سال به خورد فرش می رود و حتما باید پیش از شست وشو از آن خارج شود.

پیش از آنکه فرش را در جایی که می خواهید بشویید پهن کنید، بهتر است با شلنگ محل شست وشوی فرش را هم تمیز کنید تا اگر خاک و آلودگی وجود داشته باشد برطرف شود. سپس فرش را به صورت کامل و طبق همان حالتی که توی خانه می اندازید پهن کنید. در این مرحله چندان مهم نیست که خواب فرش به کدام سمت باشد، چرا که هنگام شست وشو، تار های فرش نرم می شود.

اگر از آب گازدار درست استفاده شود، قدرت لکه بری بسیار بالای آن شگفت زده تان می کند. نتیجه بدست آمده طوری است که انگار آن را به بهترین قالیشویی تهران برده اید! حتی می توانید برای تقویت قدرت لکه بری آن کمی سرکه سفید و آب هم اضافه کنید. یک پارچه تمیز را به آب گازدار آغشته کنید و روی فرش بمالید یا با یک اسپری، مقداری از محلول را به سطح فرش بزنید. 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و سپس با یک اسفنج، فرش را خشک کنید. ممکن است نیاز داشته باشید تا این عمل را برای برطرف شدن کامل لکه، چندبار تکرار کنید.

وقتی لکه به طور کامل از بین رفت، آن منطقه از فرش را که به این محلول آغشه شده، با آب گرم بشویید. سپس یک حوله خشک را روی لکه بگذارید و یک وسیله مانند کتاب را روی حوله قرار دهید تا حوله رطوبت فرش را به صورت کامل دریافت کند.

لکه های معمولی روی موکت یا فرش معمولا با خمیر ریش تراشی به راحتی از بین می فرایند. خمیر ریش تراشی را به مدت 30 دقیقه روی لکه قرار دهید. سپس با یک پارچه تمیز و خشک آن را از روی فرش پاک کنید.بعد از آن منطقه لک شده را به مخلوط سرکه سفید و آب آغشته کنید و آن را با یک پارچه تمیز، خشک کنید.

یک آدامس به فرش شما چسبیده و نمی دانید آن را چطور پاک کنید؟ این کار به راحتی و با یک تکه یخ انجام می شود. فقط کافیست یک تکه یخ را از فریزر دربیاورید و 30 ثانیه روی آدامس بگذارید. زمانی که آدمس کاملا جامد شد، با استفاده از یک قاشق آن را به راحتی در بیاورید.

بهترین روش برای لکه های روغنی که از بین بردن آن ها بسیار هم سخت است، استفاده از مایع ظرف شوییست. دو قطره مایع ظرف شویی را در یک لیوان آب بریزید و روی فرش اسپری کنید. مایع ظرف شویی، روغن روی فرش را مثل روغن روی ظرف به راحتی از بین می برد. ممکن است برای به دست آوردن بهترین نتیجه، نیاز داشته باشید تا این کار را چند بار تکرار کنید. پس از برطرف شدن کامل لکه، آن قسمت از فرش را با آب گرم بشورید و سپس با یک حوله خشک کنید.

از بین بردن لکه های شمع روی فرش با روش های معمولی بسیار سخت است. توصیه می شود برای این کار، موم را مقداری گرم کنید. برای انجام این کار، یک حوله یا پارچه روی لکه قرار دهید. سپس با اتو پارچه را گرم کنید. وقتی موم به مقدار کافی گرم شد، می توانید به راحتی و با استفاده از یک چاقوی کره آن را از روی فرش پاک کنید.

به این نکته توجه کنید که اتو را مستقیم روی فرش قرار ندهید و بیشتر از 30 ثانیه هم نباید روی فرش قرار بگیرد. این کار ممکن است به فرش شما آسیب برساند. از یک حوله یا پارچه سفید استفاده کنید. حوله یا پارچه های رنگی ممکن است در زمان گرم شدن، رنگ را انتقال دهند.

اگر بچه دار هستید احتمالا زیاد دچار این مشکل می شوید که آب نبات یا شکلات به فرشتان چسبیده باشد. برای از کندن آن ها از چاقوی کره و برس استفاده کنید. سپس با یک اسفنج خیس، روی لکه بمالید تا قند آن به صورت کامل از بین برود. بسیار مهم است که قند باقی مانده را به صورت کامل از روی فرش پارک کنید. اگر این کار با دقت انجام ندهید، قند باعث جذب گرد و غبار و کثیفی می شود.

نیازی نیست که هر سال کلی هزینه کنید و فرش های خود را به قالیشویی بسپارید. درست است که شستن فرش سختی های خاص خود را دارد. اما استفاده از این تکنیک ها به شما کمک می کند تا به راحتی و بدون نیاز به ابزار خاصی، بهترین نتیجه را بگیرید.

منبع: همشهری آنلاین و تخفیفان

منبع: فرادید

به "چگونه فرش خود را بشوییم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه فرش خود را بشوییم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید