چهار دانشمند زن تاثیرگذار عصر حاضر

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، نینا تاندون (Nina Tandon) یک مهندس زیست پزشکی است که در حال تغییر دنیا علم سلول ها است. او موسس و مدیرعامل شرکت EpiBone است. EpiBone شرکتی است که استخوان ها را به منظور بازسازی اسکلت پرورش می دهد.

چهار دانشمند زن تاثیرگذار عصر حاضر

تقریبا در هر صنعتی نه تنها توجه کافی به کار زنان نمی گردد بلکه از آن ها قدردانی نیز به عمل نمی آید. این امر در علم نیز صادق است. با این حال تعداد قابل توجهی از دانشمندان زن در حال پیشرفت در حوزه هایی که اکثرا در سلطه مردان است، هستند.

در حالی که مقالات آنلاین بی شماری وجود دارد که طی آن به معرفی زنان دانشمند مشهوری مانند ماری کوری که در گذشته فعالیت برجسته ای در حوزه علم داشته، پرداخته اند، اما کمتر مقاله ای به معرفی دانشمندان عصر حاضر که نقش مهمی در پیشرفت علم دارند، پرداخته است.

در این خبر قصد داریم چهار دانشمند زن تاثیرگذار که با علم خود در حال متحول کردن جهان هستند را معرفی کنیم.

آیا تا به حال دلتان خواسته که بتوانید همواره زندگی کنید و به نوعی عمر طولانی داشته باشید؟ اگر به این موضوع فکر نموده اید ممکن است پاسخ سوال شما در دستان سینتیا کنیون (Cynthia Kenyon)، زیست شناس مولکولی مشهور باشد.

گرچه این موضوع آنچنان که بیان شده ساده و راحت نیست، اما نتایج مطالعات ژنتیکی کنیون در خصوص پیری کرم های الگانس نشان داده که ممکن است بتوان عمر موجودات را طولانی تر کرد.

او در مطالعات خود دریافت که جهش گیرنده هورمون daf 2 بدون آنکه بر کیفیت زندگی این کرم تأثیر بگذارد طول عمر کرم را دو برابر می نماید. قابل توجه ترین بخش مطالعات کنیون این است که وقتی این آزمایشات روی موش ها تکرار شد نیز همان اثر مشاهده شد. از آنجا که موش ها جزو پستانداران هستند، ممکن است محققان همان تاثیر را در انسان نیز مشاهده نمایند. یافته دیگری که محققان به آن دست یافتند این بود که موجودات زنده دارای گیرنده های هورمون جهش یافته daf 2 کمتر به بیماری هایی قابل ظهور در پیری مانند آلزایمر، سرطان یا بیماری های قلبی مبتلا می شوند.

این مطالعات حدود دو دهه و نیم پیش اجرا شده است. اکنون سینتیا کنیون با شرکت کالیکو گوگل کار می نماید و هدفش این است که به طور بالقوه عمر انسان را تا 100 سال افزایش دهد. احتمالا اگر تنها یک دانشمند وجود داشته باشد که بتواند کاری کند همه ما عمر طولانی و سالم تری داشته باشیم قطعا سینتیا کنیون است. او یکی از الهام بخش ترین زنان حوزه علم عصر حاضر است.

جنیفر دودنا (Jennifer Doudna) فردی است که در سال 2020 به همراه امانوئل شارپنتیر برای توسعه روشی برای ویرایش ژنوم پیروز به دریافت نوبل شیمی شد. امانوئل شارپنتیر و جنیفر دودنا دو بانوی برنده نوبل رشته شیمی در سال 2020، یکی از تیزترین ابزار ویرایش ژن را که یک قیچی ژنتیکی کریسپر/کَس9 (CRISPR/Cas 9) است، کشف کردند.

محققان با استفاده از این ابزار می توانند دی. ان. ای حیوانات، گیاهان و ریزموجودات یا میکروارگانیسم ها را با دقت بسیار بالایی تغییر دهند. قیچی ژنتیکی کریسپر/cas 9 انقلابی در علوم زندگی مولکولی ایجاد نموده است. این ابزار به دانشمندان اجازه می دهد تا تغییرات بسیار دقیقی در دی. ان. ای سلول ها ایجاد نمایند. علاوه بر آن به توسعه درمان های نوآورانه سرطان یاری می نماید و ممکن است رویای درمان بیماری های ارثی را نیز به واقعیت تبدیل کند.

مطالعات نشان داده است که می توان از فناوری کریسپر برای تغییر دی. ان. ای ویروس HIV در سلول های انسانی نیز استفاده کرد. بعلاوه در سال 2016، هنگامی که دو میمون دوقلو سالم، اما با جهش های ژنتیکی خاص جهان آمدند محققان از این فناوری استفاده کردند.

در حالی که این ابزار واقعا انقلابی است، اما در بعضی موارد ممکن است از آن در مواردی استفاده گردد که از نظر اخلاقی مناسب نباشد. جیانکوی هه (Jiankui He)، دانشمند و پژوهشگر دانشگاه علم و فناوری جنوب (SUSTech) چین و موسس دو استارتاپ زیست فناوری، از فناوری کریسپر برای حذف ژن CCR 5 استفاده کرد تا نوزادانی مقاوم در برابر ایدز به جهان بیاورد. این ویروس، نقش مهمی در پیشگیری از تاثیر ویروس ایدز بر سلول های رحم بر عهده دارد. هه با حذف این ژن، دو دختر دوقلو به جهان آورد.

جامعه بین المللی علمی، تقریبا به سرعت او را به خاطر استفاده از این فناوری در رحم انسان محکوم کرد و دولت چین نیز به سرعت جلوی ادامه پژوهش او را گرفت. اما در عین حال اگر از آن به درستی استفاده گردد، کریسپر می تواند به ما در درمان بیماری های سلولی که تا به امروز درمان آن میسر نبود، یاری کند و جنیفر دودنا یکی از بزرگترین دانشمندان زن عصر حاضر است که این کار را ممکن نموده است.

نینا تاندون (Nina Tandon) یک مهندس زیست پزشکی است که در حال تغییر جهان علم سلول ها است. او موسس و مدیرعامل شرکت EpiBone است. EpiBone شرکتی است که استخوان ها را به منظور بازسازی اسکلت پرورش می دهد. این امر به محققان اجازه می دهد تا نقایص استخوانی در افراد را در محیط آزمایشگاه و با استفاده از سلول های بنیادی بیمار و تحریک آن ها به رشد استخوان های سالم نو، ترمیم نمایند.

تاندون بعلاوه به ایجاد قلب های تپنده با استفاده از همین روش شناخته شده است. بعلاوه مجله فارین پالیسی در سال 2015 از او با عنوان یکی از متفکران جهانی یاد نموده است. در کاری که نینا تاندون در حوزه علم انجام می دهد بسیار شگفت انگیز است و می تواند تاثیر بسزایی در حفظ سلامت جامعه جهانی چه در حال حال و چه در آینده داشته باشد.

می توان گفت سونترا گاپتا (Sunetra Gupta) همه چیزدان حال حاضر است. این دانشمند متولد کلکته و مقیم بریتانیا نه تنها استاد اپیدمیولوژی نظری دانشگاه آکسفورد بلکه نویسنده رمان و مترجم اشعار رابیندرانات تاگور نیز است. اما شاید بپرسید نقش او در پیشرفت علم چه بوده است؟

سونترا گوپتا به مطالعه عوامل بیماری های عفونی که سبب بیماری HIV، مالاریا، مننژیت باکتریایی و آنفولانزا می گردد، علاقه دارد. او در سال 2009 به علت آنکه تمرکز خود را بر آنالیز موضوع تکامل تنوع در عوامل بیماری زا معطوف نموده بود و به نتایج مهمی دست یافته بود، پیروز به دریافت جایزه روزالیند فرانکلین انجمن سلطنتی شد.

از زمان شیوع بیماری کووید-19 او مطالعات بسیاری را درباره این بیماری انجام داده است. در حالی که گوپتا با اکتشافات علمی خود تاثیر شگرفی بر جهانی علم داشته است، اما آنچه در خصوص گوپتا جالب است این موضوع است که کاوش های او در دو حوزه علمی و ادبیات اجرا شده است. رمان های او نیز به مقدار دستاورد های علمی وی مورد استقبال نهاده شده اند. برای مثال آخرین رمان او به نام Good in Black که در سال 2011 منتشر شد، در فهرست جایزه ادبی DSC برای ادبیات جنوب آسیا سال 2013 نهاده شد.

منبع: فرادید

به "چهار دانشمند زن تاثیرگذار عصر حاضر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهار دانشمند زن تاثیرگذار عصر حاضر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید