چطور نورگیری خانه را بیشتر کنیم؟ راهکارهای افزایش نور در خانه

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، نور در خانه از اهمیت بالایی برخوردار است به مقدار ای که اگر زیباترین دکوراسیون داخلی هم داشته باشید و نورپردازی خوبی هم طراحی نموده باشید اما نورگیری و مقدار ورود نور طبیعی به داخل خانه کافی نباشد، با فضایی دلگیر و بی روح روبرو خواهید شد. طبیعتا چنین فضایی تأثیر منفی عمیقی روی روحیات و رفتار شما خواهد داشت. از طرفی هر چقدر نور مناسب در خانه به روش طبیعی یعنی نور خورشید بیشتر باشد، کمتر به استفاده از روشنایی احتیاج پیدا خواهید کرد و در نتیجه در مصرف برق و انرژی صرفه جویی خواهد شد. در این مطلب قصد داریم به شما یاری کنیم تا نورگیری خانه خود را چندین برابر کنید بدون اینکه مجبور باشید هزینه زیادی در نظر بگیرید یا اینکه در دکوراسیون خود تغییرات اساسی ایجاد کنید. با ما همراه باشید.

چطور نورگیری خانه را بیشتر کنیم؟ راهکارهای افزایش نور در خانه

راهکارهایی عالی برای افزایش نورگیری منزل

حتما در پی این هستید که چطور نورگیری دکوراسیون داخلی خود را افزایش دهید؟ چطور کاری کنید که منزل شما سرشار از انرژی نور طبیعی خورشید باشد. با این راهکارهای ساده و اصولی خواهید دید که چقدر انجام این کار راحت است.

  • از رنگ روشن و شاد بهره ببرید یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین کارهایی که می توانید نور در دکوراسیون داخلی منزل را بیشتر کنید، استفاده از رنگ روشن مثل سفید برای دیوارها و سقف است. رنگ روشن مثل سفید نور طبیعی که از بیرون وارد منزل می گردد را بهتر بازتاب داده و فضا را از حالت دلگیر بودن دور می نماید.
  • پرده مناسب نصب کنید پرده هایی که خیلی ضخیم و تیره هستند و جلوی ورود نور طبیعی را به داخل منزل می گیرند، باعث تاریک شدن فضا خواهند شد. در ضمن پارچه های روشن و حریر یاری بیشتری به ورود نور طبیعی در خانه می نمایند. اگر موقعیت ساختمان یا آپارتمان به نحوی است که حریم خصوصی باید رعایت گردد، بهتر است از کرکره یا متریال های مشابه بهره ببرید، هم اندازه ورود نور در آنها قابل تنظیم است و خانه تاریک نمی گردد و هم اینکه حریم خصوصی را حفظ می نمایند.
  • آینه به تعداد و در جای درست باشد آینه ها وسایلی کاربردی و ضروری در هر خانه ای هستند و علاوه بر این روی زیبایی دکوراسیون داخلی هم تأثیر بسزایی دارند. مهمتر از این موارد نقش آینه ها در انعکاس نور و پر نورتر شدن دکوراسیون داخلی است. در نتیجه اگر آینه ها در جای درست مثل دیوار بین دو پنجره، انتهای راهرو مقابل درب ورودی و پذیرایی به شکل ایستاده یا دیواری نصب شوند، باعث افزایش نور خانه خواهند شد.
  • استفاده از اسکای لایت پنجره های سقفی یا اسکای لایت تکنولوژی جدیدی هستند که نه تنها روی زیبایی دکوراسیون داخلی تأثیر بسزایی دارند بلکه اندازه نور در خانه را هم بیشتر می نمایند. البته استفاده از اسکای لایت برای منازل آپارتمانی امکان پذیر نیست اما برای منازل شخصی ساز و ویلایی قابل اجراست.
  • درب های شیشه ای درب های شیشه ای نیمه شفاف، مات یا سندبلاست جایگزین خوبی برای پرده و کرکره و بعلاوه درب های داخلی خانه هستند. این نوع درب ها کاملا نشکن بوده و ضمن حفظ حریم خصوصی یاری می نمایند تا نور بیشتری به وسیله بالکن یا تراس وارد خانه گردد. به همین علت فورا متوجه تاثیر نور در دکوراسیون داخلی و افزایش آن از این طریق خواهید شد.
  • حذف پارتیشن های اضافی اگر در مراحل ابتدایی طراحی دکوراسیون داخلی هستید و می خواهید اندازه نور طبیعی در دکوراسیون داخلی را بیشتر کنید، پارتیشن های اضافی یا دیوارهای مابین فضاها را تا حد امکان حذف کنید. با این کار یاری می کنید همان اندازه نور طبیعی موجود بیشتر و بهتر درون فضای خانه پخش گردد.
  • از سطوح براق و روشن یاری بگیرید سطوح براق و روشن مثل دیوارهایی که با رنگ براق رنگ آمیزی شده اند، کفپوش های براق، کابینت های هایگلاس و غیره همگی یاری می نمایند تا نقش نور در دکوراسیون داخلی بیشتر گردد. در واقع این سطوح چون نور داخل خانه را بهتر بازتاب می دهند، فضا روشنتر خواهد شد.
  • پنجره با سایز عظیم فراموش نگردد به جای استفاده از پنجره های کوچک و زیاد در سرتاسر خانه که چندان هم برای حریم خصوصی جالب نیستند، سعی کنید از پنجره کمتر ولی با سایز عظیمتر در هر فضا مثل پذیرایی، اتاق خواب و نشیمن استفاده نمایید.
  • اگر امکان پذیر است در فضای پشت سینک آشپزخانه هم پنجره ای با سایز مناسب رو به فضای بیرون داشته باشید. استفاده از نور طبیعی در دکوراسیون داخلی روی مود و خلقیات شما اثر مثبت و مستقیم دارد.
منبع: اتاق

به "چطور نورگیری خانه را بیشتر کنیم؟ راهکارهای افزایش نور در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور نورگیری خانه را بیشتر کنیم؟ راهکارهای افزایش نور در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید