نحوه محاسبه جریمه و تشویق مشترکان آب و برق تعیین شد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، همه ساله هیئت وزیران مصوبه تعرفه آب و برق را به وزارت نیرو ابلاغ می نماید به طوری که سال جاری این مصوبه هیئت وزیران با توصیه رئیس جمهور، وزارت نیرو را در افزایش سالیانه تعرفه آب و برق که هر سال مقداری نسبت به سال قبل اضافه تر می شد به رقم 7 درصد محدود کردند.

نحوه محاسبه جریمه و تشویق مشترکان آب و برق تعیین شد

این در حالی است که رضا اردکانیان وزیر نیرو در این باره گفت: از 2 سال پیش هیئت وزیران با توصیه رئیس جمهور، وزارت نیرو را در افزایش سالیانه تعرفه آب و برق که هر سال مقداری نسبت به سال قبل اضافه تر می شد به رقم 7 درصد محدود کرد.

او افزود: یعنی وزارت نیرو بیشتر از 7 درصد که در سایر کالا ها بیش از این رقم افزایش مرسوم است، حق افزایش قیمت نخواهد داشت و حتی به کسانی که از الگوی مصرف چه در آب چه در برق کمتر مصرف نمایند پاداش هم پرداخت می نماید.

85 درصد از مشترکان زیر 300 کیلووات ساعت در ماه برق مصرف می نمایند

آنالیز و ارزیابی اطلاعات قبض مشترکان مناطق عادی کشور نشان می دهد 85 درصد از مشترکان زیر 300 کیلووات ساعت در ماه برق مصرف می نمایند و 15 درصد باقی مانده نیز مصرف برق بالای 300 کیلووات ساعت در ماه داشته و به عنوان مشترکان پرمصرف شناخته می شوند.

نکته قابل توجه، اما این است که در بین مشترکان پرمصرف حدود یک درصد از مشترکان نیز وجود دارند که مصارف برق آن ها به صورت بسیار غیر متعارف بوده، به طوری که متوسط مصرف آن ها بیش از 1500 کیلووات ساعت در ماه است.

اگر چنانچه قیمت برق متوسط قیمت برق صادراتی به کشور های همسایه 5/ 9 سنت در نظر گرفته گردد، با احتساب قیمت دلار سامانه سنا، یارانه برق این یک درصد از مشترکان بسیار پرمصرف بیش از یک میلیون و 330 هزار تومان در ماه خواهد بود.

همچنین به اعتقاد کارشناسان صنعت آب، در بخش آب نیز پایین بودن نرخ باعث شده تا مشترکان خانگی بدون در نظر دریافت الگوی مصرف، صرفه جویی را چندان جدی نگیرند که این موضوع باعث شده سرانه مصرف آب در ایران فرایند صعودی داشته باشد.

به طوری که براساس ارزیابی های اجرا شده، سرانه مصرف آب شرب در ایران هم اکنون 220 لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر است که این رقم در بعضی از کلان شهر های کشور مانند تهران به بیش از 300 لیتر در شبانه روز رسیده است. ناظران این سرانه مصرف بالا را به ارزان بودن قیمت آب نسبت می دهند.

برق گران نشده است

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به رقم پرداختی قبوض برق برای بعضی از مردم، گفت: به شدت این موضوع را تکذیب می کنم و به هیچ عنوان افزایش چند برابری قیمت قبوض برق صحت ندارد.

او ادامه داد: این رقم بالای افزایش قیمت در قبض برای استفاده از کولر های گازی در فصل گرما است در غیر این صورت تحت هیچ شرایطی ما رقم ناگهانی برای مردم لحاظ نمی کنیم.

سخنگوی صنعت برق کشور افزود: مردم هم اگر از نحوه قبوض خود گله مند هستند می توانند با مراجعه به سایت ساپا از نحوه محاسبه قبوض خود با خبر شوند.

میزان مصرف آب هر ایرانی به 157 لیتر در روز رسید

از سوی دیگر کارشناسان ارزیابی نموده اند که مصرف سرانه آب در بخش خانگی در ایران به طور متوسط در طول سال 157 لیتر در روز به ازای هر نفر است که شامل پنج لیتر آشامیدن، 10 لیتر پخت و پز، 50 لیتر حمام و شست وشو، 20 لیتر لباسشویی، 15 لیتر ظرف شویی، 30 لیتر مصارف بهداشتی، 10 لیتر نظافت خانه و 17 لیتر مصارف متفرقه است.

قاسم تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو در مورد تعرفه محاسبه قبوض آب گفت: تعرفه آب مصوبه هیئت وزیران است که هرساله محاسبه و سپس برای اجرا به وزارت نیرو ابلاغ می گردد.

او ادامه داد: میزان مصرف آب در بخش خانگی برای خانوار هایی که کاهش مصرف داشته باشند 7 درصد محاسبه و برای خانوار هایی که بیش از حد مصرف داشته باشند این عدد دو برابر و با حدود 15 درصد محاسبه می گردد.

این در حالی است که محاسبه تعرفه فاضلاب باید به صورت پلکانی انجام گردد که متاسفانه گزارش های رسیده از جانب مردم خلاف این جهت را نشان می دهد به طوری که شرکت آب و فاضلاب گویا به صورت پلکانی محاسبه نمی نماید.

در این باره قاسم تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو گفت: در واقع این کار براساس هر شهر محاسبه و متفاوت است.

کسر کارمزد دفع فاضلاب در قبوض آب مشترکان

محمدرضا بختیاری مدیر عامل آب و فاضلاب استان تهران در این باره گفت: در قبوض آب، هزینه دفع فاضلاب درج شده است، کارمزد دفع فاضلاب برای تمامی مشترکانی که به تأسیسات انتقال فاضلاب وصل هستند محاسبه می گردد که این رقم 70 درصد از میزان آب بها است.

مدیر عامل آب و فاضلاب استان تهران توضیح داد: نحوه محاسبه کارمزد دفع فاضلاب با افزایش دوره تغییری نمی نماید و همیشه 70 درصد مبلغ آب بها محاسبه می گردد؛ بنابر این امکان اینکه در قبوض شما هزینه دفع فاضلاب بیشتر از هزینه آب مصرفی عنوان شده، وجود ندارد.

بر اساس مصوبه دولت که به وزارت نیرو هم ابلاغ شده است از ابتدای اردیبهشت ماه، بهای آب شرب و برق تمامی مشترکان سالانه به میزان هفت درصد افزایش می یابد و از ابتدای خرداد تا شهریورماه هم سالانه 16 درصد به خالص صورت حساب آب و برق مصارف خانگی مشترکان بالای الگوی مصرف اضافه نموده می گردد که جمع این رشد تعرفه بالغ بر 23 درصد برای مشترکان پرمصرف خواهد بود. مطابق با جزئیات اعلام شده افزایش 16 درصدی تعرفه برق بدمصرفان در بازه چهارماهه (خرداد تا شهریور) اجرایی خواهد شد.

منبع: وبلاگ آریابلاگ

منبع: تجارت نیوز

به "نحوه محاسبه جریمه و تشویق مشترکان آب و برق تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه محاسبه جریمه و تشویق مشترکان آب و برق تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید