بزرگ ترین مجتمع پتروشیمی جهان در ایران، تشکیل شوراهای اسلامی در 21 واحد صنعتی، رقم واقعی کسری بودجه 1380

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، خبرنگاران: مهم ترین سرتیترهای صفحه های اقتصادی مطبوعات 28 مهرماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: بزرگ ترین مجتمع پتروشیمی جهان در ایران/ تشکیل شوراهای اسلامی در 21 واحد صنعتی/ رقم واقعی کسری بودجه 1380

بزرگ ترین مجتمع پتروشیمی جهان در ایران، تشکیل شوراهای اسلامی در 21 واحد صنعتی، رقم واقعی کسری بودجه 1380

تکرار اشتباهات محصول ندانستن ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.در نیم قرن با اقتصاد ایران اخبار مهم مالی ایران و دنیا را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ مالی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می گردد،در طول بررسی تاریخ مالی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

28 مهر 1350؛ نرخ بهره وام ساختمانی کاهش می یابد

دکتر عبدالعلی دنیاشاهی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک رهنی ایران به زودی نرخ بهره وام های اصلی ساختمانی را از 9 درصد به 8 درصد کاهش می دهد.

وی اضافه نمود: به زودی به جای چک های ده هزار ریالی تضمین شده اسکناس ده هزار ریالی چاپ و منتشر می گردد.

بزرگ ترین مجتمع پتروشیمی دنیا در ایران

بعد از ظهر امروز قرارداد ایجاد یکی از بزرگ ترین مجتمع های پتروشیمی ها در دنیا با سرمایه گذاری 358 میلیون دلار بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت میتسوئی ژاپن به امضا رسید. در این مجتمع مواد اولفین و اروماتیک و مشتقات آن که موردنیاز برای تهیه مصنوعات مختلف و متعدد پتروشیمی می باشد، ساخته خواهد شد.

سخنگوی شرکت ملی نفت گفت: حدود 100 میلیون دلار به صورت سرمایه نقدی و به طور متساوی به وسیله طرفین قرارداد (شرکت صنایع پتروشیمی و شرکت میتسوئی) تعهد و پرداخت می گردد و بقیه به صورت وام و اعتبار از منابع مالی ژاپن تحصیل خواهد شد.

مواد اولیه مورد لزوم مجتمع عبارت از گاز طبیعی و نفت می باشد که به ترتیب از منابع نفتی جنوب و پالایشگاه آبادان تامین و در اختیار مجتمع گذارده خواهد شد.

دولت در شهرستان ها 10 هزار خانه می سازد

امروز اطلاع حاصل شد که دولت به موازات شروع ساختمان ده هزار آپارتمان در تهران ده هزار آپارتمان و خانه هم در شهرستان های کشور بنا خواهد کرد.

طرح احداث 20 هزار واحد مسکونی که همزمان در تهران و شهرستان ها عملیات ساختمانی آن در آینده نزدیکی شروع خواهد شد به صورت آپارتمان های دو سه اطاقه برای طبقات کم درآمد و زیر متوسط ساخته می گردد، مدتی است تهیه شده و جهت تامین اعتبار به سازمان برنامه ارسال شده است.

بهای برنج در شمال ترقی کرد

از دو روز قبل بهای برنج در شهسوار به طور ناگهانی افزایش یافت و درنتیجه خرید و فروش این کالا در بازار شهسوار متوقف شد. بهای برنج صدری معمولی که قبلا از قرار هر کیلو بیست و چهار الی بیست و شش ریال بودجه به بیست و نه ریال تا سی و یک ریال رسید. همچنین هر کیلو برنج تارم اعلا از بیست و هشت ریال به سی و سه ریال افزایش یافت.

28 مهر 1360؛ تشکیل شوراهای اسلامی در 21 واحد صنعتی

روابط عمومی وزارت کار و امور اجتماعی در رابطه با طرح تشکیل شوراهای اسلامی اعلام نمود: یکی از دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی مان طرح قانونی تشکیل شوراهای اسلامی در واحدهای تولیدی و صنعتی و خدماتی است که انجام این طرح برعهده اداره کل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت کار و امور اجتماعی است که در واحدهایی که دو سوم کارکنان آن ابراز تمایل کنند این اداره کل اقدام به تشکیل شورای اسلامی بر طبق آیین نامه می کند.در ادامه فعالیت های اجرا شده ظرف نیمه اول مهرماه سال جاری در 21 واحد تولیدی و خدماتی شوراهای اسلامی قانونی تشکیل و مشغول به کار بوده است.

بین آبادان و ماهشهر خط آهن ایجاد می گردد

وزیر راه و ترابری به همراه مسوول راه آهن سراسری ایران و معاون سیاسی اداری استانداری خوزستان جهت بازدید از جبهه ها و گفتگو با مسوولان شهری آبادان پیرامون ایجاد خط راه آهن ماهشهر-آبادان وارد این شهر شد.

28 مهر 1370؛ تخصیص 400 میلیون دلار برای رفع مشکل دارو

برای واردات دارو و تامین مواد اولیه کارخانه های داروسازی داخلی در سال جاری 400 میلیون دلار ارز اختصاص یافت.

دکتر آذرنوش، معاون وزیر بهداشت اضافه نمود: بیش از 90 درصد داروهای مصرفی در داخل کشور تولید و به بازار فروش عرضه می گردد.

وی مشکل کمبود شیر خشک را تا پایان سال جاری منتفی دانست و گفت: با 63 میلیون دلار اعتبار ارزی و در پی انعقاد قرارداد با پنج کمپانی معتبر خارجی، شیر خشک موردنیاز خریداری شده و در حال ورود به کشور است.

28 مهر 1380؛ رقم واقعی کسری بودجه

معاون دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: نظام بودجه بندی فعلی کشور دارای اشکالات عمده است و این نظام نیاز به اصلاح ساختار دارد. محمد کردبچه عدم مطابقت با استانداردهای بین المللی، ناهماهنگی با نظام حساب های ملی و عدم شفافیت در بخش درآمد و هزینه ها را از اشکالات نظام بودجه بندی کشور مطرح نمود.

وی ادامه داد: در بودجه بندی کشور فروش اوراق مشارکت، اموال و استقراض از بانک دنیای و فروش نفت به عنوان درآمدهای بودجه محاسبه می گردد؛ درصورتی که در نظام بودجه بندی روز دنیا این موارد منابع درآمدی به شمار نمی رود.

وی اضافه نمود: میزان کسری بودجه سال جاری کشور یک هزار و 245 میلیارد ریال عنوان شده درصورتی که رقم واقعی کسری بودجه سال جاری بیش از 40 هزار میلیارد ریال است.

28 مهر 1390؛نصف پول یارانه ها از بودجه عمومی تامین می گردد

رئیس کیمسیون ویژه طرح تحول مالی مجلس گفت: وعده آقای رئیس جمهور که گفتند یارانه ها را 3 برابر می کنند عملی نخواهد شد و قابل اجرا نیست؛ چراکه اکنون هم که به مردم یارانه می دهند نیمی از این مبالغ از منابع بودجه عمومی تامین می گردد و بعدها یک کسری بودجه سنگینی روی دست ما می گذارد.

مسکوت ماندن افزایش نرخ سود سپرده ها

شورای پول و اعتبار در جلسه دیروز خود در بانک مرکزی تصمیم به افزایش نرخ سود اوراق مشارکت به 17 درصد را گرفت. این افزایش در نرخ سود اوراق مشارکت در حالی انجام می پذیرد که هنوز از افزایش نرخ سود سپرده های بانکی توسط بانک مرکزی خبری نیست. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که حتی اگر اوراق مشارکت در ایران کارکرد مالی درستی داشته باشد، باز هم افزایش نرخ سود علی الحساب بانکی به نفع یک ابزار پولی چندا راهگشای مسائل اخیر نظام بانکی نخواهد بود.

افزایش دوباره قیمت خودروهای داخلی

در حالی قرار بود قیمت خودروهای داخلی در سال جاری ثابت بماند که اتفاقات پی در پی موجبات افزایش قیمت آنها را فراهم کرده است.

اتفاقی که این بار رخ داده افزایش نرخ دیه است و طبق آن، از ابتدای آبان ماه سال جاری به طور متوسط 200 هزار تومان به قیمت کارخانه ای خودروهای داخلی اضافه خواهد شد.

بنابر اعلام بیمه مرکزی نرخ دیه از 45 میلیون تومان به 67 میلیون و 500 هزار تومان در ماه های عادی و 90 میلیون تومان در ماه های حرام افزایش پیدا کرده است که بر این اساس، نرخ بیمه شخص ثالث خودروهای تولید داخل نیز افزایش می یابد.

منبع: اقتصادنیوز

به "بزرگ ترین مجتمع پتروشیمی جهان در ایران، تشکیل شوراهای اسلامی در 21 واحد صنعتی، رقم واقعی کسری بودجه 1380" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین مجتمع پتروشیمی جهان در ایران، تشکیل شوراهای اسلامی در 21 واحد صنعتی، رقم واقعی کسری بودجه 1380"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید