رئیس سازمان سینمایی: ما سهمی در بازار و اقتصاد سینمایی چین نداریم

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تهران (پانا) - چانگ هوا سفیر چین در ایران به همراه هیاتی با حضور در محل سازمان سینمایی با محمد خزاعی به گفت وگو نشست. این نشست مشترک در راستای توسعه همکاری و تقویت مناسبات سینمایی ایران و چین صورت گرفت.

رئیس سازمان سینمایی: ما سهمی در بازار و اقتصاد سینمایی چین نداریم

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی در این ملاقات گفت: سینما یکی از دریچه های مهم شناخت فرهنگ یک جامعه و ملت است و یکی از ابزارهای موثر در دیپلماسی عمومی دنیاست.

وی با اشاره به اهمیت همکاری های دو جانبه و متقابل با کشور چین خاطر نشان ساخت: توجه به موضوعات بدیع انسانی و ارزش های اخلاقی در کنار نگاه ویژه سینمای ایران به راه چاره های برون رفت از بحران و آشفتگی خودساخته جامعه سرمایه داری و مدرنیته غربی از جمله مضامین و مفاهیم مشترک و مورد علاقه دو ملت ایران و چین است.

وی افزود: توجه به سبک زندگی شرقی، ملی و بومی و اهتمام ویژه به اخلاق و خانواده از مولفه های محتوایی سینمای ایران است که برای بازار سینمای چین و مخاطبان آن هم اهمیت مضاعف دارد.

خزاعی با بیان اینکه سینمای ایران و چین ظرفیت های مشترک بالقوه بسیاری دارند توضیح داد: هر دو کشور صاحب تمدن های دیرینه و پشینه فرهنگی و ادبی غنی هستند و اینها در معماری مشترک سینمای دو کشور تجلی شاخص دارد.

وی اضافه نمود: سینما پل ارتباطی ملت ها در دنیای امروز است. بخش عظیمی از شناخت متقابل به وسیله سینما و ابزارهای تصویری ممکن می شود و در مقابله سیطره فرهنگ غربی دو کشور ایران و چین می توانند با تکیه به غنای محتوایی و فرهنگ و ادبیات و دستاوردهای تمدنی شان طرح های مشترکی را به اجرا بگذارند.

رئیس سازمان سینمایی با تاکید بر اینکه سینمای ایران به بازار چین احتیاج دارد، اضافه نمود: دو کشور در قالب تفاهم نامه همکاری بین نهادهای تخصصی سینمایی دو کشور می توانند در زمینه نمایش و عرضه تجاری آثار سینمایی یکدیگر با توجه به ظرفیت های موجود، تسهیل شرایط حضور سینماگران در جشنواره ها، هفته های فیلم و سایر رویدادهای فرهنگی کشورهای متبوع، تسهیل ارتباط، تبادل و مشارکت نیروهای تخصصی دو کشور در پروژه های سینمایی، تبادل دانش فنی و تخصصی و تبادل استاد و دانشجو در حوزه سینما، فراهم کردن شرایط انجام پروژه های فراوری مشترک آثار سینمایی بویژه در حوزه انیمیشن و ... همکاری داشته باشند.

وی خاطرنشان ساخت: تا به امروز دو بار تفاهم نامه همکاری بین ایران و چین در سال های 2006 و 2020 تهیه شده که متاسفانه بخشی از مفاد آن هیچوقت اجرایی نشده است. هدف از این نشست پیگیری بعضی مفاد تفاهم نامه های قبلی و تعریف برنامه های مشترک تازه برای توسعه و تقویت همکاری و تبادلات فرهنگی و سینمایی بین دو کشور است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار امیدواری کرد طی این نشست ها بتوانیم فضایی ایجاد کنیم تا به ظرفیت ها و زمینه های فراوری مشترک در زمینه ساخت فیلم های سینمایی و انیمیشن دست پیدا کنیم.

وی بعلاوه، درخواست کرد برای سینمای ایران به صورت سالانه سهمیه ای در چرخه اکران سینماهای چین پیش بینی شود و شرایط اکران تعدادی از فیلم های ایرانی در تفاهم نامه فراهم شود. بعلاوه، می توان از تکنولوژی و فناوری های روز سینما برای تجهیز سینماهای ایران و توسعه زیر ساخت های سینمایی استفاده کنیم. ما با توجه به جمعیت شهرها احتیاج به توسعه صنعت سینماسازی در کشور داریم و این در دستور کار سازمان سینمایی ایران واقع شده است تا بتوانیم ساخت 700 سالن سینما را در برنامه قرار دهیم. از این رو کشور چین می تواند در این زمینه یاری کند.

خزاعی با اشاره به گستره همکاری در سایر بسترها گفت: در زمینه پلتفرم ها می توانیم همکاری های مشترکی را تعریف کنیم . بسیاری از محصولات کشور چین هم اکنون در پلتفرم های ایرانی واقع شده است و مخاطبان ایرانی به این آثار علاقمند هستند. اهداف مشترک فرهنگی بسیاری دو کشور ایران و چین دارند که مغفول مانده است و سینما می تواند این جهت همکاری دو کشور را هموار نماید.

رئیس سازمان سینمایی گفت: در تلویزیون علاقمندی های زیادی برای خرید آثار چینی وجود دارد اما در سینمای ایران اکران فیلم های خارجی ممنوع و محدود است مگر اینکه در قالب تفاهم نامه، توافق هایی حاصل شود تا سهم تعیین و متقابلی در چرخه اکران دو کشور پیش بینی شود؛ ولی در پلتفرم ها این گونه نیست و بالغ بر 100 فیلم چینی در پلتفرم ها و نمایش خانگی ایران عرضه شده است. ما هنوز سهمی در بازار و اقتصاد سینمایی چین نداریم.

وی اضافه نمود: فراوری مشترک می تواند به شناخت متقابل فرهنگ های دو ملت یاری کند. ایران و چین می توانند سرمایه گذاری مشترک سینمایی در زمینه فراوری آثار مختلف بر اساس هویت تاریخی و فرهنگی دو ملت داشته باشند و از ظرفیت های پخش و اکران هم به صورت متقابل استفاده نمایند.

چانگ هوا سفیر چین در ایران در این نشست با اشاره به برنامه همکاری 25 ساله بین ایران و چین گفت: در برنامه 25 ساله بین دو کشور زمینه های بالقوه فرهنگی بسیاری پیش بینی شده است. من در گفت وگو با مقام های ارشد ایرانی همیشه گفته ام که همکاری بین دو کشور در زمینه های فرهنگی به ویژه سینمایی بسیار مهم است چراکه سینما می تواند فرصت تفاهم و درک دو ملت را به صورت مستقیم فراهم کند.

وی ادامه داد: من فکر می کنم در زمینه سینما تا به امروز همکاری های نسبتا خوبی داشته ایم. فیلم های ایرانی در داخل چین پخش می شوند و در جشنواره های مختلف پکن و شانگهای حضور داشته اند و جوایز اصلی را دریافت کردند. بعلاوه در سال گذشته در زمینه فراوری فیلم های مشترک با سینماگران ایرانی از جمله مجید مجیدی و نرگس آبیار اقداماتی اجرا شده است. در تلویزیون چین فیلم های ایرانی همانند جدایی نادر از سیمین پخش شده است. من در پلتفرم های چینی تقریبا 20 فیلم ایرانی را به زبان و یا زیرنویس چینی دیدن کردم. فکر می کنم ما در زمینه های سینمایی بسیار همکاری داشته ایم و می توانیم آن را توسعه دهیم.

سفیر چین در ایران با بیان اینکه تا کنون در سینمای ایران فیلم های چینی دیدن نکردم، خاطرنشان ساخت: فکر می کنم بر اساس این توافق نامه بتوانیم شاهد توسعه همکاری ها باشیم. فراوری مشترک، همکاری کارگردان ها، تبادل فنآوری های تازه از خواسته های ما هم هست، اگر طرف ایرانی بخواهد فراوری مشترک فیلم داشته باشد می توانیم این زمینه همکاری را با شرکت های چینی تسهیل کنیم. آنها به فیلم های ایرانی بسیار علاقمند هستند.

به گفته وی، ظرفیت دو دولت تقویت همکاری های سینمایی بین دو کشور است و این موضوع می تواند به وسیله رایزن های فرهنگی ایران و چین پیگیری شود.

چانگ هوا یادآور شد: در گذشته کارگردانان چینی در جشنواره فیلم فجر حضور داشته اند و جایزه گرفتند و می دانم سال گذشته سه فیلم ایرانی در جشنواره های پکن، شانگهای و ابریشم جایزه گرفته اند.

سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در این نشست با اشاره به ظرفیت ها و زمینه های مشترک همکاری بیان کرد: دو نهاد گروه فیلم چین و بنیاد فارابی می توانند همکاری های خوبی را شکل دهند.

وی اضافه نمود: از نکات مهم دیگر، فراوری انیمیشن است که در این دوره جدی تر گرفته شده است. می توانیم با استفاده از نیروی انسانی ایرانی و تکنولوژی چین در زمینه فراوریات انیمیشن همکاری های مشترکی را رقم بزنیم.

مدیرعامل فارابی ادامه داد: خواسته ما این است تا شرکت های سینمایی چینی که ابتکار عمل را در دست دارند با شرکت های ایرانی متصل شوند و قراردادهای اجرایی منعقد شود تا منافع این همکاری به نفع دو کشور محقق شود.

شایان ذکر است، جو زی هائورایزن فرهنگی، جائو زی آنگکارشناس ارشد رایزنی فرهنگی، ین لی-وابسته سفارتی، یزدان عشیری-مشاور رئیس سازمان سینمایی و مدیرکل روابط عمومی سازمان و رائد فریدزاده -معاون امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی از دیگر حاضران این نشست مشترک بودند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "رئیس سازمان سینمایی: ما سهمی در بازار و اقتصاد سینمایی چین نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان سینمایی: ما سهمی در بازار و اقتصاد سینمایی چین نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید