منظور از حمایت دولت از بورس چیست؟ ، ریزش بورس به دولت هم ضرر می زند

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، یک کارشناس بازارهای مالی با بیان اینکه انتظار حمایت دولت از بورس منطق خاصی ندارد، گفت: اگر دولت بخواهد از بورس حمایت کند، باید از همه بازارها مانند طلا و ارز نیز حمایت انجام دهد.

منظور از حمایت دولت از بورس چیست؟ ، ریزش بورس به دولت هم ضرر می زند

به گزارش خبرنگار وبلاگ آریابلاگ به نقل از فارس، حسین درودیان کارشناس بازارهای اقتصادی در مورد اصلاح اخیر در بازار سرمایه اظهار کرد: علت ریزش فعلی بورس در مجموع، رشد سریع و نامتقارن آن در ماه های گذشته بوده است و تحلیلگران انتظار چنین اصلاحی را داشتند، اما زمان این اصلاح تعیین نبود که با عملکرد دولت این ریزش زودتر رخ داد.

وی با اشاره به بحث های مطرح شده درباره حمایت دولت از بورس، ادامه داد: منظور از حمایت دولت از بورس را باید تعیین کرد. سرمایه گذاری در بورس همراه با ریسک فراوان است و افرادی که وارد این بازار می شوند، حتما ریسک این سرمایه گذاری را نیز پذیرفته اند و اگر منظور از حمایت از بازار تضمین سود و یا اصل سرمایه است که به نظر می رسد این خواسته با منطق خاصی همراه نیست.

درودیان تاکید کرد: حمایت یعنی دولت باید به گونه ای در این بازار رفتار کند که مانند چند ماه گذشته سرعت رشد شاخص به این مقدار نباشد و سیاست های دولت باید به سمت کنترل بازار برود. دولت باید ورود این مقدار نقدینگی به بازار کوچکی مانند بورس را هدایت می کرد و با عمق بخشیدن به بازار این مساله را تا حدودی مدیریت می کرد که این اتفاق رخ نداد.

نقدینگی سبب رشد شتابان بورس در ماه های گذشته شده است

این کارشناس اقتصادی با بیان برخی صحبت های مطرح شده توسط دولتمردان، شرح داد: متاسفانه رئیس جمهور و رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان جزئیات مقاومت و حمایت از شاخص بورس شرایط را بدتر کرده اند، تعیین حد و حدود برای حمایت نتیجه برعکس خواهد داد. اگر بخواهد حمایت های دولت از حرف به عمل تبدیل شود و بانک مرکزی و بانک ها بخواهند پول وارد بورس کنند، عملا شاهد یک واگرایی در حقوق عمومی و منافع شخصی یک طبقه خواهیم بود.

وی ضمن اشاره به تجربه های تاریخی در این باره ادامه داد: در اقتصادی مانند آمریکا نیز برای نجات عده ای از سرمایه گذاران اقتصادی از این روش استفاده می کنند که بارها کمپین های اجتماعی برای مخالفت با این موضوع ایجاد شده است.

درودیان اضافه کرد: با این شرایط بازی باخت باخت برای سهامداران خرد و افراد خارج از بورس اتفاق می افتد. سرمایه سهامدار خرد که وارد بازارهای اقتصادی می شود، مخصوصا در زمان اوج بازار به احتمال زیاد با ضرر همراه خواهد شد.

حمایت از بورس یعنی دولت باید از همه بازارها حمایت کند

این کارشناس بازارهای اقتصادی تاکید کرد: دولت مگر از بازارهای طلا و ارز و یا بازارهایی شبیه اینها حمایت می کند که انتظار می رود از بورس حمایت شود. در این صورت از همه بازارها باید دولت حمایت کند. دولت باید از همه کسب و کارها حمایت کند که این نشدنی است.

وی با بیان برخی مسائل مانند افزایش پایه پولی برای حمایت از بورس، شرح داد: اصلا نباید به مساله بیمه گری و تضمین توسط دولت و حاکمیت دامن زده شود. بورس مانند همه بازارهای اقتصادی دارای ریسک است که باید افرادی که وارد آن می شوند، این ریسک را نیز بپذیرند.

درودیان در پایان گفت: بازار تا حدی اتوماتیک و خودجوش به مرحله رشد شتابان و اصلاح وارد شده است و ریزش بورس باعث ضرر دولت هم می شود، زیرا در حال حاضر دولت عرضه کننده دارا دوم یا پالایش یکم است که این ریزش سبب کم فروش رفتن این صندوق هم خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "منظور از حمایت دولت از بورس چیست؟ ، ریزش بورس به دولت هم ضرر می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منظور از حمایت دولت از بورس چیست؟ ، ریزش بورس به دولت هم ضرر می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید