معرفی قطعات سشوار و عملکرد آن ها

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، آیا تا به حال به این فکر نموده اید که قطعات سشوار در کنار هم چگونه کار می نمایند؟ این دستگاه برای اولین بار در سال 1920 معرفی گردید و عملکرد آن به این صورت بوده که با دمیدن هوای سرد یا گرم، به تبخیر سریع آب یاری می کرد. سشوار شما براساس اصل تبخیر و رطوبت نسبی کار می نماید. رطوبت نسبی تعداد ذرات آب یا رطوبتی است که در هوا وجود دارد.

معرفی قطعات سشوار و عملکرد آن ها

وقتی هوای اطراف ما گرم می شود، می تواند درصد بیشتری از بخار آب را در خود نگه دارد. از آنجایی که می تواند رطوبت بیشتری را در خود نگه دارد، پس آب سریع تر تبخیر می شود. سشوارها در سراسر دنیا هر روز مورد استفاده قرار می گیرند و تقریبا همه ما از سشوارها در منازل و آرایشگاه ها برای خشک کردن و حالت دادن موی سر استفاده می کنیم. اما بسیاری از افرادی که از آن ها استفاده می نمایند، هیچ اطلاعاتی در خصوص قطعات یدکی سشوار ندارند و در تعمیر سشوار خود با مشکل روبرو می شوند.

آن ها بعلاوه نمی دانند که سشوار چگونه کار می نماید. عملکرد داخلی سشوار در واقع بسیار ساده است. قطعات سشوار شامل: محفظه بیرونی، کنترل ها، سیم و دوشاخه است. قطعات سشوار به راحتی کنار هم قرار می گیرند تا سریع و کارآمد موهای شما را خشک نمایند. در این مقاله با ما همراه شوید تا با قطعات سشوار و عملکرد آن ها آشنا شوید.

نکات کلیدی

 • از مهم ترین قطعات سشوار می توانیم به فن، هیتر، ترموستات، آرمیچر و موتور اشاره کنیم.
 • انواع موتور سشوار عبارتند از: موتور AC و موتور DC.
 • بدنه سشوارها معمولا از جنس های پلاستیک فشرده یا استیل ساخته می شود.

اجزای تشکیل دهنده سشوار چیست؟

قطعات سشوار شامل: فن، عنصر گرمایش (هیتر)، بدنه، دسته، سیم، کلید سشوار، دیود، موتور، ترموستات و آرمیچر هستند.

در ادامه به شرح هر یک از قطعات سشوار می پردازیم:

پنکه (fan)

یکی از مهم ترین قطعات سشوار پنکه است. پنکه گرمای هم رفتی را از سشوار به سمت موهای شما برمی گرداند. فن به وسیله یک موتور کوچک در داخل سشوار کنترل می شود که با جریان برق آغاز به حرکت می نماید. با چرخش فن، هوا از ورودی وارد سشوار می شود. نیروی گریز از مرکز، هوای فن را از روی المنت گرمایشی (کویل) عبور می دهد.

سپس گرمای کویل را به موهای خیس شما می رساند. آیا تا به حال در خصوص تنظیم کند و سریع سشوار خود فکر نموده اید؟ این کار با تغییر جریان عبوری از مدار و به طرف فن انجام می شود. در تنظیمات سرعت پایین، جریان کمتری از فن می گذرد و بنابراین به آرامی می چرخد. در تنظیمات بالاتر، جریان بیشتری عبور می نماید که باعث می شود فن سریع تر بچرخد و هوای بیشتری را به بیرون بفرستد.

برای تعمیر سشوار در محل از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

عنصر گرمایش یا هیتر

یکی دیگر از قطعات سشوار، هیتر آن است. عنصر گرمایش سشوار معمولا یک سیم پیچ فلزی است. اما می تواند با فناوری یون سرامیکی نیز پوشانده شود که به محافظت از مو در برابر گرمای خشک و خشک شدن بیش از حد یاری می نماید. المنت حرارتی انرژی الکتریکی تامین شده از پریز برق را می گیرد و با گرم شدن، این انرژی را به انرژی هم رفتی (به جای برق) تبدیل می نماید.

در بیشتر سشوارها، عنصر گرمایش سیم نیکروم است. نیکروم آلیاژی است که از مخلوط دو فلز نیکل و کروم ساخته شده است. اکنون، این عنصر گرمایش حیاتی ترین وظیفه را در گرم کردن هوای داخل سشوار دارد. به عنوان یک مقاومت یا وسیله ای عمل می نماید که انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می نماید. سشوارهای قدیمی تر حاوی سیم های مسی بودند اما امروزه نیکروم جایگزین آن شده است.

این آلیاژ الکتریسیته را به خوبی راهنمایی نمی نماید، به این معنی که تمام انرژی عبوری از سشوار برای گرم کردن هوا مصرف می شود. نیکروم از اکسید شدن نیز در امان است. اگر از ماده دیگری مانند آهن برای مقاومت استفاده شود، در دمای بالا مستعد زنگ زدگی است. اما لازم نیست در خصوص Nichrome نگران بود.

جنس بدنه سشوار

پوسته و دسته سشوار که معمولاً جنس آن پلاستیک ضخیم یا استیل است، فن و عنصر گرمایش را در خود جای می دهد. بدنه معمولاً به شکل L است و برای راحتی در نگه داشتن با دست، قسمتی روی آن تعبیه می شود.

سشوارهای ساده فقط دارای کلید روشن و خاموش هستند. در حالی که مدل های گران قیمت دارای تنظیمات مختلف دما و قدرت های متفاوت هستند. سشوار پلاستیکی در برابر اتصال بدنه مصون است و خطر برق گرفتگی ندارد . ولی از لحاظ طول عمر، استیل از مقاومت بالایی برخوردار است.

دسته

از دیگر قطعات سشوار دسته آن است. بر روی دسته سشوار کلید روشن، خاموش وجود دارد. هر چه طراحی دسته انعطاف پذیرتر باشد، کاربرد آن برای کاربر بهتر است. دسته بعضی از سشوارها، روی بدنه آن ها تا می شود.

سیم سشوار

سیم سشوار ضخیم ساخته می شود تا در برابر ضربه و آسیب دیدگی دچار پارگی نشود.

کلید سشوار

یکی دیگر از پرکاربردترین قطعات سشوار کلید آن است. در تمام لوازم برقی که در منزل مورد استفاده قرار می گیرند از جمله سشوار، نول به طور مستقیم، به کاربر داده شده است. در صورتی که فاز با عبور از کلید، کار خود را انجام می دهد.

کلید سشوار در 3 مدل مختلف ساخته می شود که عبارتند از:

1. کلید دو حالته: این نوع کلید دارای 2 کنتاکت (پایه) است، یکی از کنتاکت ها به فاز ورودی وصل شده و دیگری به عنوان خروجی فاز در نظر گرفته شده است.

2. کلید 3 حالته: در این مدل از کلیدها، حالت خاموش همواره بین دو حالت 1 و 2 قرار می گیرد. با زدن حالت 1، برق از کنتاکت خارج می شود و با زدن حالت 2، علاوه بر خروجی فاز کنتاکت اول، کنتاکت دوم نیز خروجی دارد. این موضوع سبب می شود که در حالت 2، مقدار قدرت سشوار بالاتر رود.

3. کلید تبدیل: در کلید تبدیل 3 کنتاکت تعبیه شده است. پایه یا کنتاکت سوم همواره به یکی از دو پایه 1 یا 2 متصل می شود.

موتور سشوار

در سشوار 2 نوع موتور داریم:

1. موتور با جریان AC

از این نوع موتورها که با جریان متناوب برق کار می نمایند، بیشتر برای سشوارهای آرایشگاهی استفاده می نمایند . به آن ها سشوار حرفه ای نیز می گویند. در این مدل از موتورها نوعی زغال وجود دارد تا هسته را در مرکز نگه دارد. این زغال معمولا بعد از 3 سال تمام می شود و باید برای تعویض آن اقدام کرد. به این نوع موتورها، موتور سنگین می گویند.

قدرت، شدت پرتاب باد و عمر مفید طولانی از جمله مزایای سشوارهایی است که موتور آن ها با جریان متناوب برق کار می نماید. در عوض موتور آن ها برای کارایی بیشتر، هر 6 الی 12 ماه به تعویض احتیاج دارد.

طرز کار در این مدل از سشوارها به این صورت است که بعد از ورود جریان برق به موتور، هسته به چرخش در می آید. با چرخش هسته، پروانه نیز به چرخش در آمده و باد را به بیرون سوق می دهند. در حقیقت با استفاده از سیم پیچی که در بدنه موتور وجود دارد، جریان متناوب از آن عبور نموده و سبب ایجاد میدان مغناطیسی می شود.

در ادامه این میدان موجب به حرکت در آمدن هسته خواهد شد. طول عمر این مدل از سشوارها که موتور سنگین دارند، چیزی در حدود 700 الی 1200 ساعت است. معمولا بی صدا هستند و به خاطر کارایی بالای موتور، گران قیمت تر نیز هستند.

2 . موتور با جریان DC

از دیگر قطعات سشوار، موتور با جریان DC است. این نوع موتورها با جریان مستقیم برق کار می نمایند. در سشوارهایی که کاربرد طولانی مدت ندارند از آن ها استفاده می شود، مانند: استفاده در منازل. به این سشوارها، سشوارهای موتور سبک یا غیرحرفه ای نیز می گویند.

سشوارهای دارای موتور DC، طول عمری بین 400 الی 700 ساعت دارند.

به این قطعه از قطعات سشوار، موتور یک تکه نیز می گویند. موتورهای یک تکه، سبک تر و کوچک تر از مدل AC هستند. در این گونه از موتورها چون دارای قدرت کمتری هستند، پروانه را بزرگ تر می سازند تا هوای بیشتری را به بیرون راهنمایی کند. بعلاوه در این مدل از سشوارها فقط یک دکمه در جهت کنترل حرارت و سرعت در آن ها تعبیه شده است.

برای تعمیر سشوار در محل از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

نقش دیود در سشوار چیست؟

از حساس ترین قطعات سشوار دیود آن است. دیود وظیفه تبدیل جریان AC به برق یکسوشده را برعهده دارد. دیود در نیم سیکل اول به علت اینکه آند مثبت تر از کاتد است، جریان را عبور می دهد و المنت آغاز به داغ شدن می نماید. با داغ شدن المنت باد گرم فراوری می شود.

اما در نیم سیکل دوم جریانی عبور نمی نماید. با عبور نکردن جریان، المنت مقداری سرد می شود. دیودها برای معرفی خود دارای ولتاژ و جریان های اسمی مختلفی هستند و انواع دیود سشوار با توجه به ویژگی هایشان مورد استفاده قرار می گیرند.

ترموستات

از دیگر قطعات سشوار، ترموستات است. از ترموستات در سشوار به عنوان یک کلید استفاده می شود. این کلید وظیفه دارد تا هر وقت حرارت زیادی در داخل سشوار فراوری شد با قطع کردن راستا نول مانع از داغی بیش از حد دستگاه شود. ترموستات دارای دوپایه و یک تیغه است، با افزایش دما تیغه ترموستات منبسط می شود.

تیغه منبسط شده از کنتاکت جدا می شود و جریانی را عبور نمی دهد. وقتی که تیغه سرد می شود، مجددا به حالت اولیه خود باز می شود و باعث می شود تا جریان عبور کند. ترموستات در سشوار به بدنه المنت پرچ شده است و در صورت خراب شدن آن می بایست ترموستات را با المنت آن تهیه کنید.

وظیفه آرمیچر در سشوار چیست؟

از مهم ترین قطعات سشوار می توان به آرمیچر اشاره نمود. آرمیچر در سشوار وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی به حرکتی را دارد. اجزایی که آرمیچر را تشکیل می دهند عبارتند از: هسته، سیم پیچ، آهنرباها، یاتاقان ها و شفت. آرمیچر با استفاده از سیم پیچی که بر روی محور آن قرار گرفته است، انرژی جنبشی فراوری می نماید.

به این صورت که با عبور جریان از سیم پیج باعث به وجود آمدن انرژی مغناطیسی می شود. این میدان مغناطیسی دارای قطب های مثبت و منفی است. قطب های میدان آغاز به دفع کردن قطب های آهنربای داخل سیم پیچ می نمایند. این دفع قطب ها موجب فراوری انرژی حرکتی می شود. ولتاژ در آرمیچر سشوار در حدود 12 ولت است.

انواع آرمیچر سشوار

1. آرمیچر سشوار مدل 5c-l

این آرمیچر از نوع قدرت بالا و توان آن در حالت بی باری 3.6 وات است. بعلاوه ولتاژ کاری آن 12 ولت و دارای 5 کلکتور (پایه) بوده و جنس آن از آهن و وزن آن 48 گرم است.

2. آرمیچر سشوار مدل 5c-s

این آرمیچر از نوع قدرت بالا و توان آن در حالت بی باری 3.6 وات است. ولتاژ کاری 12 ولت و دارای 5 کلکتور بوده و جنس آن از آهن و دارای وزنی معادل 46 گرم است.

3. آرمیچر سشوار مدل 3c-1

طول شفت آن 1 سانتی متر است و با ولتاژ 12 ولت کار می نماید. جریان آن 105 میلی آمپر است و 3 کلکتور دارد. بعلاوه جنس آن از آهن بوده و 40 گرم وزن دارد.

4. آرمیچر سشوار مدل 7712

این آرمیچر از نوع دی سی است و با توان بالا در حدود 600 وات و با ولتاژ 230 ولت کار می نماید. در این آرمیچر احتیاج به یکسونماینده یا دیود داریم. سرعت موتور آن بالغ بر 12000 دور بر دقیقه می باشد. اگر به موتور آن ولتاژ پایینی اعمال کنیم، سرعت چرخش آن کاهش می یابد .

برای مثال با ولتاژ 12 ولت می تواند 600 دور بر دقیقه گردش کند. با اعمال 24 ولت نیز می تواند 1200 دور بر دقیقه سرعت داشته باشد. جریان در آن تا 0.9 آمپر افزایش می یابد. این جریان در ولتاژ 12 و 24 ولتی 40 میلی آمپر، در ولتاژ 48 ولتی 60 میلی آمپر بوده و موتور آن دارای ولتاژی معادل 230 ولت است. توجه داشته باشید که بر سر راه جریان ac حتما باید از یکسونماینده جریان بهره ببرید.

حالا که با تمام قطعات سشوار آشنا شدید، در ادامه خواهیم دید که سشوار چگونه کار می نماید.

بیشتر بخوانید: براشینگ مو با سشوار چرخشی

طرز کار سشوار

مرحله1: با روشن کردن سشوار برق از مدار آن عبور می نماید. سشوارها دارای مداری هستند که از سیم مارپیچ یا موادی مانند تورمالین با روکش سرامیکی ساخته شده است. این مدار به انتقال الکتریسیته به مقاومت یاری می نماید.

مرحله 2: با رسیدن برق به موتور فن سشوار آغاز به چرخش می نماید. در اثر این عمل نیروی گریز از مرکز فراوری می شود.

مرحله 3: نیروی گریز از مرکز فراوریشده به وسیله فن به مکش هوا از خارج یاری می نماید و آن را به سمت المنت گرمایشی می راند. سشوارها دارای گریل یا دریچه ای برای کنترل حرکت هوا هستند. بعلاوه در بسیاری از مدل ها یک صفحه ایمنی وجود دارد که به جلوگیری از انسداد گردوغبار و اجسام کوچک در آن یاری می نماید.

مقاومت نیکروم اکنون هوای دمای اتاق اطراف خود را گرم می نماید. طبق قوانین فیزیک، هوای گرم سبک تر است و بالا می رود. به علت همین جابه جایی ساده، هوای گرم از انتهای سشوار شما خارج شده و هوای سرد (با فشار فن) جایگزین آن می شود.

در انتها

یکی از وسایل برقی پرکاربرد در منازل ما سشوار است. این وسیله با فراوری گرما می تواند به فرآیند خشک کردن موها سرعت ببخشد. در این مقاله به معرفی قطعات سشوار پرداختیم و متوجه شدیم که موتور سشوار چند نوع دارد و چگونه کار می نماید. بعلاوه پی بردیم که بعضی از قطعات یدکی سشوار در بازار یافت می شوند و در صورت بروز خرابی می توان آن ها را تعویض نمود. اگر برای راه اندازی یا تعمیر سشوار خود به یاری احتیاج داشتید، نباید فراموش کنید که کارشناسان وبلاگ آریابلاگ در کنار شما خواهند بود.

برای تعمیر سشوار در محل از متخصصین وبلاگ آریابلاگ رایگان قیمت بگیرید و برترین را انتخاب کنید.

 • تعمیر المنت سشوار
 • تعویض دکمه های سشوار
 • تعمیر برد الکتریکی سشوار
 • تعویض سیم و دوشاخه سشوار
درخواست سرویس تعمیر سشوار

برای تعمیر سشوار در محل از متخصصین وبلاگ آریابلاگ رایگان قیمت بگیرید و برترین را انتخاب کنید.

 • تعمیر المنت سشوار
 • تعویض دکمه های سشوار
 • تعمیر برد الکتریکی سشوار
 • تعویض سیم و دوشاخه سشوار
درخواست سرویس تعمیر سشوارمنبع: آچاره

به "معرفی قطعات سشوار و عملکرد آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی قطعات سشوار و عملکرد آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید