مشهورترین جهش کرونا

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، حال از طرفی ممکن است جهشی رخ دهد که تمایل ویروس را به سلول ها بیشتر کرده و بیماری زایی و سرایت پذیری کرونا را افزایش دهد.

مشهورترین جهش کرونا

محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس و متخصص بیماری های عفونی با بیان این که تاثیر واکسن های ساخته شده بر ویروس کرونا قابلیت بررسی دارد، گفت: باید توجه کرد که در یک ویروس جهش می تواند از هر دو طرف اتفاق افتد؛ به طوری که ممکن است جهشی ایجاد گردد و تمایل ویروس به چسبیدن به سلول انسانی را کمتر کند و ویروس را ضعیف تر کرده و یا غیرفعال و غیر بیماری زا کند.

حال از طرفی ممکن است جهشی رخ دهد که تمایل ویروس را به سلول ها بیشتر کرده و بیماری زایی و سرایت پذیری را افزایش دهد.

دکتر سعید کلانتری درباره میزان اثرگذاری واکسن کووپارس بر روی جهش های احتمالی این ویروس، گفت: این موضوع قابلیت بررسی دارد.

ما می دانیم که واکسن مان علیه کدام یک از پروتئین های ویروس ساخته شده و شامل کدام یک از پروتئین های اسپایک ویروس است و اگر جهش ها در نقاطی که ما واکسن ساختیم، اتفاق نیفتاده باشد، طبیعتا واکسن می تواند موثر باشد. اگر جهش در همین چند نقطه ای باشد که ما از آن واکسن ساخته ایم، آن زمان باید برررسی گردد.

یعنی باید ویروس های جهش یافته را در برابر آنتی بادی که ناشی از واکسن مان ساخته می گردد، بررسی کنیم و ببینیم آیا موثر است یا خیر. البته به صورت عملی هنوز این مقایسه انجام نشده است، اما به صورت تئوریک این موضوع قابل ارزیابی است.

کلانتری افزود: به هر حال با جهش هایی که اتفاق می افتد، ممکن است پاتوژن ویروس مقداری تغییر کند. مانند ویروس آنفلوآنزا. در ویروس آنفلوآنزا سالانه جهش هایی اتفاق می افتد و بر همین اساس در شهریور ماه هر سال واکسن جدید آنفلوآنزا را تلقیح می کنیم.

ممکن است که چنین عاقبتی هم برای کرونا ایجاد گردد. مهم این است که یک واکسن موثر برای کووید-19 بسازیم، آن وقت احتمالا مجبور می شویم مانند آنفلوآنزا، بر اساس جهش هایی که ایجاد می گردد، سالانه روی واکسن تغییراتی را اعمال کنیم و ارائه دهیم؛ بنابراین بسته به جهش ها و اتفاقاتی که بعدا برای ویروس می افتد باید تصمیم گرفت که چه کاری می خواهیم انجام دهیم.

مهم ساخت اولیه واکسن است، واکسنی که موثر و ایمن باشد که باید فاز های متعدد را طی کند، وقتی این مراحل طی گردد و مطمئن باشیم که یک واکسن موثر داریم، واکسن امتحان خودش را پس داده و برای سال های بعد فقط تغییرات ژنی را بر رویش اعمال می کنند.

وی ادامه داد: باید توجه کرد که در یک ویروس جهش می تواند از هر دو طرف اتفاق بیفتد؛ به طوری که ممکن است جهشی ایجاد گردد و تمایل ویروس به چسبیدن به سلول انسانی را کمتر کند و ویروس را ضعیف تر کرده و یا غیرفعال و غیر بیماری زا کنید.

حال از طرفی ممکن است جهشی رخ دهد که تمایل ویروس را به سلول ها بیشتر کرده و بیماری زایی و سرایت پذیری را افزایش دهد. هر دو این احتمالات ممکن است.

کلانتری درباره مهمترین جهش های کرونا در دنیا، گفت: سوش های انگلیسی و آفریقایی بیشتر مطرح می شوند و مشهورترین جهش کرونا بوده اند که جهش در پروتئین ویروس بوده و سرایت پذیری را بالا برده که طبیعتا کنترل اپیدمی را دشوارتر می کند.

درباره واکسن های دیگری که قبل از ما در دنیا ساخته شده و با بررسی هایی که روی این جهش ها شده است، این جهش ها جهشی نبودند که واکسن موثر نباشد.

واکسن بر روی گونه انگلیسی موثر بوده و همان واکسن ها در دنیا استفاده می گردد و مجبور نشدند که پروتکل واکسن کرونا را تغییر دهند. شاید چند وقت دیگر جهش های جدیدی معرفی گردد که شناخته نشده بوده و یا مورد بررسی قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه جهش ها متنوع و زیاد خواهد بود، گفت: فعلا باید به این فکر کنیم که واکسن ساخته شده و اگر واکسن روی جهش خاصی موثر نباشد، باید تغییر ایجاد کرد.

به هر حال وقتی ویروسی در این سطح در دنیا منتشر شده است، انتظار داریم که جهش های متعددی در گوشه گوشه دنیا اتفاق افتد و ویروس تغییر کند. ویروس به یک محدوده جغرافیایی خاص محدود نیست و نمی توان درباره رفتار آن مطمئن بود.

وی گفت: فعلا مهمترین راه پیشگیری استفاده از وسایل حفاظت شخصی است. مانند همین ماسکی که همچنان مجبوریم استفاده کنیم و حتی بعد از واکسیناسیون هم به راحتی نمی گردد گفت که ماسک را برداریم. تا زمانیکه درصد زیادی از جامعه واکسینه نشوند، اپیدمی کنترل نمی گردد که بگوییم می توان ماسک را برداشت یا خیر.

باید صبر کرد تا ببینیم که با چه سرعتی می توانیم واکسیناسیون را انجام دهیم، ویروس چه رفتاری از خودش نشان می دهد و بعد تصمیم بگیریم.

الان نمی توان گفت که شش ماه دیگر بعد از واکسیناسیون آیا توان برداشتن ماسک را خواهیم داشت و اینکه آیا جامعه و دنیا به حالت اولش باز می گردد یا خیر. به نظر می رسد اکنون قضاوت زود است. باید صبر کنیم و ببینیم رفتار ویروس چگونه است.

کلانتری درباره شرایط سفر ها و خطرجابجایی ویروس، گفت: هنوز زود است که مردم فکر کنند همه چیز تمام شده و سفر فرایند. باید به نوروز امسال هم مانند سال قبل نگاه کنند. به طوری که بسیاری از مردم جایی نرفتند و در خانه هایشان ماندند.

یکی از مسائلی که باعث شد بتوانیم شروع اپیدمی را کنترل کنیم و پیک اول زود جمع گردد، تعطیلات نوروز بود که مردم خوب رعایت کردند و در خانه هایشان ماندند. در حال حاضر افزایش هایی را در بستری شاهد هستیم و اگر همین فرایند ادامه یابد، احتمالا پیک بعدی را خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: خوش خیالی است که فکر کنیم کل جامعه مبتلا شدند و ایمن هستند و می توانیم به زندگی عادی و سفر و... برگردیم.

هنوز باید رعایت کرد و فرصت داد تا درصد زیادی از جامعه را ایمن کنیم و بعد به فعالیت عادی برگردیم. شاید بازگشتن به شرایط عادی زندگی، سال ها زمان ببرد. به هر حال اتفاقی افتاده که پاک کردنش به چند سال زمان نیاز دارد و با چند ماه این موضوع حل نمی گردد.

منبع: فرادید

به "مشهورترین جهش کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهورترین جهش کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید