لبنان، بازگشایی جاده ها و خیابانهای بعضی شهرها، شرح دفتر باسیل درباره خبر شبکه ام تی وی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تعداد زیادی از جاده ها و خیابان های شهر بیروت و مناطق دیگر به روی تردد شهروندان باز بود، زیرا نیروهای ارتش لبنان از شب گذشته اقدام به بازگشایی آنها و برداشتن همه موانع کردند.

لبنان، بازگشایی جاده ها و خیابانهای بعضی شهرها، شرح دفتر باسیل درباره خبر شبکه ام تی وی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آریابلاگ به نقل از العهد، اتاق کنترل ترافیک گفت که جاده الشیفات در نزدیک بانک بیبلوس و اتوبان الناعمه در لاین رفت و برگشت بازگشایی شده است و ارتش همچنین جاده اصلی منطقه الشوف به سمت حال را گگردده است؛ هرچند بعضی از معترضان برای جلوگیری از این کار اقدام کردند.

خبرگزاری دولتی لبنان نیز گفت که معترضان مثلث خلده را با لاستیک های مشتعل به طور کامل بستند.

در شمال لبنان نیز جاده حلبا العبده در دو راهی دنون بازگشایی شد، اما جاده های البداوی و پل البالما و المنیه همچنان قطع است.

تعدادی از معترضان نیز در برابر مدارس و دبیرستان های خصوصی اعتصاب کردند که درهای خود را به روی دانش آموزان باز نموده بودند. آنها با سردادن شعار از مدیریت این مدارس می خواستند که آموزش را تعطیل و درها را بسته و دانش آموزان را راهی خانه هایشان نمایند.

گروه دیگری از معترضان نیز در برابر شرکت برق قادیشا تجمع کردند و از کارمندان خواستند تا دفاتر خود را ترک نموده و شرکت را بببندند.

تیم پزشکی و کارمندان بیمارستان المظلوم نیز جلوی درب اصلی این بیمارستان تحصن کردند.

بعضی جوانان نیز در برابر ساختمان مرکز اوجیرو و وزارت کار در منطقه حلبا تجمع کردند و این دو مکان بسته شد. آنها همچنین جلوی مرکز اقتصادی و تجاری و ادارات آب و برق در حلبا تجمع کردند و همه آنها را بستند.

معترضان جاده الضنیه الجدیده به المنیه را در دو راهی شهرک عدوه بستند و وسط جاده قطعه های سنگ گذاشتند و این امر خودروهای عبوری را مجبور کرد تا از راههای فرعی تردد نمایند.

معترضان همچنین جاده اصلی الضنیه به طرابلس را در ناحیه شهرک مریاطه و دو راهی شهرک علما و محله العیرونیه و در برابر مقر اداره ثبت خودروها بستند.

در همین حال، در مناطق الهرمل و بقاع شاقتصادی فضا طبیعی و آرام بود و مدارس و ادارات و همه جاده ها باز بود اما بانک ها همچنان بسته بود و بازارها با رکود همراه بود.

در جنوب لبنان نیز مدارس دولتی و خصوصی و دانشکده ها و دبیرستان های بخش بنت جبیل باز بود و ادارات و نهادهای دولتی و عمومی به استثنای شعب بانک ها و تعداد زیادی که پمپ بنزین ها به دلیل نبود بنزین بسته بود.

بیمارستان های لبنان نیز اعتصاب هشدار آمیزی را برگزار کردند، زیرا نگرانی درباره تمام شدن تجهیزات پزشکی و دارو وجود دارد. بیمارستانها فقط موارد اورژانسی را قبول می کردند. این بیمارستانها از مسئولان می خواهند تا تدابیر و اقدامات ملی را برای تسهیل در واردات دارو و تجهیزات پزشکی لازم انجام دهند.

در همین حال، وزارت دارایی لبنان امروز تایید کرد که همه مطالبات بیمارستانهای دولتی و خصوصی به حساب آنها در بانک ها واریز شده است.

شرح دفتر باسیل درباره خبر شبکه ام تی وی

دفتر جبران باسیل وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان امروز مطالب شبکه تلویزیونی ام تی وی به نقل از باسیل را دقیق ندانست.

به نوشته سایت النشره، دفتر اطلاع رسانی جبران باسیل آورده است: مطالب ذکر شده در سایت شبکه ام تی وی نتیجه اظهارات جبران باسیل وزیر خارجه نبوده است بلکه نتیجه فضای رسانه ای در سایه بحث و گفت وگویی مطبوعاتی درباره اوضاع بوده است و لذا از دقت زیادی در عناوین و جزئیات برخوردار نیست.

شبکه ام تی وی امروز به نقل از جبران باسیل وزیر امور خارجه دولت پیشبرد امور لبنان گفته بود که محمد الصفدی وزیر دارایی سابق با تصدی ریاست دولت آینده در صورت موافقت نیروهای سیاسی اساسی شرکت نماینده در دولت موافقت نموده است.

به گفته این شبکه، باسیل افزوده بود: اگر فرایند امور به طور طبیعی طی گردد، انتظار می رود که رایزنی های جریان های سیاسی از روز دوشنبه شروع گردد تا در نهایت توافق درباره نام الصفدی برای تصدی دولت آینده صورت گیرد، اما در غیر این صورت، در شرایط فعلی به انتظار توافق درباره نام نخست وزیر آینده باقی خواهیم ماند گردد.

این درحالی است که بیانیه دفتر جبران باسیل به طور کلی مطالب شبکه ام تی وی را رد نموده و به طور دقیق تعیین ننموده است که آیا منظورش بخشی از مطالب یا همه آنها است.

اصرار حریری برای عدم تصدی نخست وزیری

منابع نزدیک به علی حسن خلیل وزیر دارایی دولت پیشبرد امور لبنان و حسین الخلیل معاون سیاسی سید حسن نصرالله در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ان بی ان لبنان درباره ملاقات روز گذشته گفتند: در این ملاقات ما اصرار داشتیم که سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان ریاست دولت آینده را برعهده داشته باشد و مانعی نداشتیم که یک سوم دولت را افراد تکنوکرات تشکیل بدهد.

این منابع افزودند: اما حریری اصرار داشت که فرد دیگری مامور تشکیل دولت آینده گردد و بعد از اینکه اطمینان حاصل کرد که تمام سلام نیز ریاست دولت آینده را نمی پذیرد، گفت که نخست وزیران سابق موافقت کردند که محمد الصفدی برای تشکیل دولت آینده معرفی گردد.

این منابع گفتند حریری متعهد شد که جریان المستقبل را نمایندگی نموده و وزیر برای دولت معرفی کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "لبنان، بازگشایی جاده ها و خیابانهای بعضی شهرها، شرح دفتر باسیل درباره خبر شبکه ام تی وی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، بازگشایی جاده ها و خیابانهای بعضی شهرها، شرح دفتر باسیل درباره خبر شبکه ام تی وی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید