صادرات یک میلیارد دلاری دانش بنیان ها در سال 2020

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، بیستمین رویداد یکشنبه های صادراتی صندوق نوآوری و شکوفایی صبح امروز یکشنبه 9 آبان ماه سال جاری با حضور هیات تجاری و فناوری در حوزه صنعت ساختمان از کشور گامبیا به منظور ارائه مشاوره و مدیریت صادرات محصولات دانش بنیان به این کشور، در محل صندوق نوآوری برگزار گشت.

صادرات یک میلیارد دلاری دانش بنیان ها در سال 2020

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ آریابلاگ به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، کلینیک مدیریت صادرات دانش بنیان، برای توسعه بازار محصولات دانش بنیان و آشنایی بیشتر شرکت های دانش بنیان با فرصت ها و چالش های حضور در بازارهای بین المللی، رویداد یکشنبه های صادراتی را به صورت هفتگی برگزار می کند. در این رویدادها یک هیات تجاری از بازارهای هدف تجاری با شرکت های دانش بنیان به صورت حضوری و آنلاین دیدار می کنند و ضمن آشنایی با توانمندی های شرکت های دانش بنیان در هر حوزه، امکانات و فرصت های حضور آنها در بازار کشور هدف را تشریح و بررسی می کنند.

بر اساس این گزارش، در این یکشنبه صادراتی، صندوق نوآوری میزبان هیاتی تجاری و فناوری در حوزه صنعت ساختمان از کشور گامبیا بود.

دکتر مرضیه شاوردی، مدیرتوانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفاییِ در این رویداد با بیان اینکه شرایط نوآوری کشورها بر اساس شاخص دنیای سنجیده می شود، گفت: ایران بر اساس گزارش 2021 سازمان مالکیت فکری ایران، در حوزه نوآوری پیروز به کسب رتبه دوم در منطقه آسیای مرکزی و جنوب شرقی و رتبه شصتم در دنیا شده است.

وی افزود: نهادهای مختلفی همچون دانشگاه ها در نظام نوآوری ایران دخیل هستند و همچنین پارک های علم و فناوری امکان توسعه فناوری ها را فراهم کرده اند.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی، تعداد پارک های علم و فناوری را 45 و تعداد مراکز رشد در ایران را 190 مرکز گفت و گفت: بیش از 6300 شرکت دانش بنیان در ایران فعالیت دارند که از این تعداد، 450 شرکت در سال 2020 یک میلیارد دلار صادرات داشتند.

شاوردی با بیان اینکه نهادهای تامین اقتصادی از اجزای نظام نوآوری کشور هستند و صندوق نوآوری نیز به عنوان یکی از نهادهای تامین اقتصادی در ایران محسوب می شود، اظهار داشت: این صندوق در سال های 2020 و 2021 بیش از 4 هزار و 800 طرح را مورد ارزیابی قرار داده و به آن ها حدود 500 میلیون دلار تسهیلات اعطا کرده است.

وی در ادامه به شرکت های فعال در حوزه IT و ICT در ایران اشاره کرد و گفت: 1550 شرکت دانش بنیان در حوزه IT و ICT و 1416 شرکت دانش بنیان دیگر در حوزه ماشین آلات صنعتی فعالیت می کنند.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان، تعداد شرکت های دانش بنیان ایرانی فعال در حوزه برق را 1339 شرکت، بیولوژی 246 شرکت و تجهیزات پزشکی را 228 شرکت گفت و گفت: در حوزه صنایع خلاق با کمترین تعداد شرکت دانش بنیان با 11 شرکت روبرو هستیم که امیدواریم تعداد شرکت های فعال در این حوزه نیز افزایش یابد.

ایجاد نهاد مشترک بخش خصوصی به توسعه روابط تجاری ایران و گامبیا کمک می کند

در ادامه فرزاد پیل تن، مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت گفت: تراز تجاری ایران با گامبیا در حدود یک میلیون دلار است که امیدواریم این اندازه تا پنج سال آینده به 5 میلیون دلار برسد.

وی با بیان اینکه قاره آفریقا برای ایران از جهات مختلف حائز اهمیت است، اظهار داشت: ما در سازمان توسعه تجارت ایران، برنامه های توسعه تجاری با کشورهای آفریقایی را طراحی کرده ایم و البته در سال های گذشته در حوزه سیاسی و فرهنگی نیز همکاری هایی میان ایران و کشورهای آفریقایی برقرار شد، اما بنا به دلایلی نتوانستیم از ظرفیت های اقتصادی طرفین بهره مند شویم.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت در ادامه اظهار داشت: ایران در زمینه هایی چون کالاهای صنعتی، مواد غذایی و صدور خدمات فنی و مهندسی، مصالح ساختمانی، دارو، تجهیزات پزشکی، لوازم و مواد شوینده با کیفیت بالا و قیمت مناسب از توانمندی های بسکمک برخوردار است و آمادگی شکوفایی این ظرفیت ها را داریم.

پیل تن، پذیرش هیات های تجاری از کشورهای آفریقایی در نمایشگاه های بین المللی داخلی، اعطای تسهیلات ویژه برای پذیرش هیات های تجاری آفریقایی و پرداخت کلیه هزینه های اقامت طی برگزاری نمایشگاه به آن ها و نیز اختصاص خط اعتباری 200 میلیون دلاری برای صادرات به آفریقا را از برنامه های حمایتی این دفتر گفت.

وی با بیان اینکه 90 درصد جمعیت گامبیا مسلمان هستند و این امر کفایت می کند تا ما اراده توسعه روابط با این کشور را داشته باشیم، اظهار کرد: جمعیت این کشور دو میلیون نفر است و هرچند از جمعیت زیادی برخوردار نیست، اما برای ایران مهم است هرچند که در سال های اخیر مبادلات تجاری ما با گامبیا کم شده است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت شرح داد: برای برقراری روابط تجاری بین ایران و گامبیا نیاز به ایجاد نهاد مشترک بخش خصوصی است که به توسعه روابط تجاری ایران و گامبیا کمک می کند.

گامبیا از کشورهای مناسب سرمایه گذاری برای ایران است

ماریاما آدو، مدیرعامل مجتمع Ya Ida نیز در ادامه بیستمین رویداد یکشنبه های صادراتی در حوزه صنعت ساختمان از کشور گامبیا گفت: گامبیا یکی از کشورهای مناسب سرمایه گذاری برای ایران است که می تواند امکانات سرمایه گذاری و منطقه ها آزاد تجاری را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد.

وی افزود: فعالیت های کشاورزی از مهمترین فعالیت های صادراتی گامبیا است چرا که این کشور از زمین های حاصلخیر خوبی برخوردار است که محصولات کشاورزی آن نیز شامل کنجد، یونجه، پنبه و سایر محصولات کشاورزی است.

مدیرعامل مجتمع Ya Ida اظهار داشت: ما در گامبیا این آمادگی را داریم تا زمین های کشت و کشاورزی خود را در اختیار شرکت های ایرانی قرار دهیم.

ماریاما آدو شرح داد: گامبیا به دلیل دسترسی به کشورهای همسایه، ارجحیت را به توسعه روابط تجاری اختصاص داده است.

وی در ادامه به برگزاری اجلاس 2022 به میزبانی گامبیا اشاره کرد و گفت: برای برگزاری این اجلاس نیاز به یکسری خدمات در ساختمان سازی و خدمات مهندسی داریم که بهترین زمان برای ساخت و ساز با ایران است و با توجه به کمبود امکانات و مصالح ساختمانی، برای توسعه فعالیت هایمان نیاز به واردات مواد ساختمانی داریم.

مدیرعامل مجتمع Ya Ida در پایان بر توسعه روابط تجاری گامبیا با ایران تاکید کرد.

ایران می تواند به گامبیا به عنوان مقصد سرمایه گذاری و تجاری نگاه کند

در ادامه این رویداد نیز رضایی، رئیس اداره سوم آفریقا در وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه گامبیا از بازار 400 میلیون نفری برخوردار است، اظهار کرد: اندازه صادرات ایران به غرب آفریقا حدود دو برابر شده است. حجم صادرات ما به کشور غنا طی شش ماه گذشته 180 میلیون دلار بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ایران می تواند به گامبیا به عنوان مقصد سرمایه گذاری و تجاری نگاه کند، یادآور شد: علاقمندان جهت برقراری روابط تجاری با این کشور و هماهنگی می توانند با شماره 02161155119(آقای پرورش) تماس حاصل کنند.

بازار گامبیا، بازار بکر برای شرکت های دانش بنیان ایرانی است

همچنین امیررضا نیکان، مدیرعامل شرکت هوشمند کاران(هوکاد) در این رویداد گفت: ایران در حوزه نوآوری توانسته رتبه های خوبی در حوزه های مختلف در سطح دنیای کسب کند، به طوری که در حوزه بایو تکنولوژی از رتبه 13 و نانو تکنولوژی از رتبه چهارم دنیا برخوردار است.

وی با بیان اینکه تحریم موجب ایجاد فرصت برای جوانان ایرانی شد، اظهار داشت: با وجود تحریم، توانستیم بیشتر نیازمندی های کشور در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو را از داخل تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت هوشمند کاران(هوکاد) افزود: شرکت هوکاد این آمادگی را دارد که همه پروژه های روابط تجاری با گامبیا را دنبال کند و پیشنهاد من این است که شرکت های دانش بنیان ایرانی به ایجاد روابط تجاری با گامبیا فکر کنند چرا که این کشور از این شرکت ها پشتیبانی خواهد کرد.

گفتنی است، در حاشیه بیستمین رویداد یکشنبه های صادراتی در حوزه صنعت ساختمان، جلسات B2B نیز میان شرکت های دانش بنیان ایرانی و طرف کنیایی برگزار و از نمایشگاه محصولات شرکت های دانش بنیان در حوزه صنعت ساختمان بازدید شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "صادرات یک میلیارد دلاری دانش بنیان ها در سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات یک میلیارد دلاری دانش بنیان ها در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید