روشی برای شناسایی کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در فاضلاب

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، گروهی از محققان نشان داده اند که از هفت روشی که معمولاً برای آزمایش ویروس ها در فاضلاب تصفیه نشده استفاده می گردد، روش جذب و استخراج می تواند به طور کارآمد کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 را تشخیص دهد که این می تواند وسیله کارامد دیگری برای تشخیص کووید-19 باشد.

روشی برای شناسایی کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در فاضلاب

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، شناسایی بیماری کووید-19 اخیرا با انجام آزمایش هایی همانند سواب های بینی یا نمونه های بزاق انجام می گردد. اکنون محققان دانشگاه هوکایدو اظهار نموده اند نظارت بر فاضلاب روشی است که به ما امکان می دهد تا میزان شیوع این بیماری همه گیر را در مقیاس بسیار بزرگتر کنترل کنیم. این یک روش جدید نیست و برای تشخیص ویروس های فاقد پوشش لیپیدی استفاده شده است؛ اما برای ویروس های دارای پوشش لیپیدی مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 استفاده نشده است.

در مطالعه اخیر، محققان دانشگاه هوکایدو از روشی سریع و مالی برای تشخیص کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در فاضلاب استفاده کردند. آنها از ویروس هپاتیت موشی(MHV) که نوعی ویروس دارای پوشش است و بسیار با کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2مرتبط است؛ اما بر انسان تأثیر نمی گذارد، استفاده کردند.

دانشمندان ویروس هپاتیت موشی را از مدفوع موش جمع آوری کردند و آن را با نمونه هایی از فاضلاب تصفیه نشده جمع آوری شده از منطقه بریزبن استرالیا ترکیب کردند. آنها با هفت روش مختلف که معمولاً برای آزمایش ویروس های فاقد پوشش لیپید مورد استفاده قرار می گیرند، ویروس مذکور را از این نمونه ها جدا نموده و مورد آنالیز قرار دادند.

آنها سپس این ویروس را با روشی به نام واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (Reverse transcription polymerase chain reaction) که مخفف آن (R-PCR) است، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. در این روش RNA ویروس استخراج شده و به DNA تبدیل می گردد و DNA به طور مکرر تکثیر می گردد و افزایش میزان DNA در طی فرایند اندازه گیری می گردد. آنها سپس در گام بعد از کلرید منیزیم و سپس فیلتر کردن ویروس بر روی غشایی با بار منفی استفاده کردند. آنها توسط این روش توانستند در کمتر از یک ساعت عملیات پردازش را انجام دهند و میزان حضور ویروس ها را شناسایی نمایند.

مرحله بعدی آزمایش این روش در نمونه های جمع آوری شده از مناطقی است که شیوع این بیماری زیاد است. محققان دو هدف از انجام این کار دارند: یکی این است که نشان دهند که این تکنیک برای تشخیص کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 قابل استفاده است و دیگری نشان دادن اینکه این آزمایش را می توان برای آنالیز نمونه هایی خارج از آزمایشگاه نیز استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روشی برای شناسایی کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در فاضلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی برای شناسایی کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در فاضلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید