رمزگشایی از تازه ترین تصمیمات بورس

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، خبرنگاران: با تصمیم سازمان بورس و اوراق بهادار دامنه نوسان متقارن شد. همچنین تصمیم به افزایش دامنه نوسان به جلسات بعد موکول شد. باید منتظر واکنش امروز بازیگران بازار سهام به تصمیمات بود.

رمزگشایی از تازه ترین تصمیمات بورس

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تازه ترین نظرسنجی های روزانه نشان میدهد که با استقبال صندوق های با درآمد ثابت از اوراق اختیار تبعی، میتوان از روزهای آینده منتظر ورود پول جدید از ناحیه صندوق توسعه بازار به باشیم. البته نحوه تخصیص این منابع به بازار معین نیست اما همین اهرم میتواند نشان دهنده این باشد که با ورود پول های جدید، تغییرات جدیدی در انتظار بازار باشد. قرار است از ناحیه فروش اوراق تبعی نزدیک 4500 میلیار تومان تا 5 هزار میلیارد تومان نصیب صندوق توسعه شود.

البته تنها یک بخشی از ماجرا به بحث ورود پول های جدید به بازار بر میشود، تصمیمات دیشب در رابطه با حذف دامنه نوسان نامتقارن و افزایش احتمالی دامنه نوسان در جلسات بعد از شنبه 25 اردیبهشت ماه مهمترین خبری است که میتواند نشان دهد سیاست گذار به این نقطه رسیده که شرایط بسیار خطیر و نگران کننده است و بهتر است با برطرف محدودیت ها، جهت جدیدی پیش روی بازار قرار گیرد.

هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، با توجه به مصوبه مبنی بر افزایش تدریجی وپیرو مطالعات انجام شده؛ در مورد متقارن سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن تصمیم گرفت. از همین رو دامنه نوسان به جای +6 و 4- به مثبت و منفی 5 تغییر یافت و در آینده با رصد شرایط بازار نسبت به افزایش دامنه اقدام خواهد شد.

همچنین در مورد دامنه نوسان و حجم مبنا در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مقرر شد از روز شنبه 25 اردیبهشت حداقل ارزش مبنا در حجم مبنا برای تمامی نمادهای معاملاتی سهام بورس اوراق بهادار تهران، بازار اول و دوم ایران به 1.5 میلیارد تومان و همچنین این مقدار در مورد بازار پایه تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز به ترتیب یک میلیارد تومان، 500 میلیون تومان و 250 میلیون تومان تغییر یابد

از دید ناظران با تصمیمات دیشب سازمان بورس و اوراق بهادار، باید منتظر اصلاح در سهام کوچک باشد، اما جنبه عملیاتی اثرگذاری را باید در روز شنبه منتظر ماند. هر چند که بازار امروز میتواند به این تصمیم واکنش نشان دهد. بعضی از منابع آگاه از سازمان بورس هم میگویند که افزایش دامنه نوسان بورس به عدد دورقمی تا قبل از خاتمه این دولت ممکن است نهایی و یا حداقل بعضی از نمادهای محدودیت های دامنه نوسان برداشته شود. البته این تصمیمات بستگی به فرایند بازار در روزها و ماههای آینده دارد و باید دید سیاست گذار چه تصمیمی در این رابطه میگیرند. سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید نموده تصمیمات بعدی را با توجه به بازارها از سر میگیرد.

امیرحسین واعظ، کارشناس بازار سرمایه با اشاره اینکه ثبت عظیم ترین ریزش بورس در سال 1400، نشان دهنده نبود اعتماد و بی توجهی بازار به جلسات و نشست های حمایتی است، عنوان میکند: از ابتدای سال تا به امروز نماگر بازار نزدیک به 150 هزار واحد کاهش داشته است. بحث دامنه نوسان نیز آن قدر لوث شده است که بازگشت آن به حالت قبل نیز اکنون نمی تواند راهگشا باشد.

از دید واعظ در واقع چه دامنه نوسان متقارن شود و چه به همین سبک و سیاق باقی بماند، تغییری در فرایند بازار ایجاد نمی کند. تصمیمات ده گانه و تایید آن توسط سران قوا نیز تغییری در فرایند نزولی بازار ایجاد نکرد و این تذکر جدی برای مسئولان و تصمیم گیران است. در شرایط فعلی فقط محرک های قوی و پُربسامدتر می تواند فرایند نزولی و فرسایشی بورس را تغییر دهد.

با این وصف تحلیلگران معتقدند بازار سهام در شرایط نامتعادل به سر میبرد که بخشی از این نامتعادلی به دولت به عنوان فروشنده عظیم بر می شود و بخشی مهمی به سهامداران خسته بر میشود که رمقی برای بازیگری در بازار ندارند. از این نگاه، تصمیمات سیاست گذار در بازار به عنوان بخشی از جغرافیای اصلاحات ساختاری در بازار سرمایه ضروری و ضروری است اما کافی نیست. با این اوصاف هر چه است، سیاستگذار باید فرصت را غنیمت شمارد و با اصلاحات اساسی، شرایط را برای حضور دوباره سرمایه گذاران و انگیزه کافی آنان برای سرمایه گذاری در بورس فراهم کند.

منبع: اقتصادنیوز

به "رمزگشایی از تازه ترین تصمیمات بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از تازه ترین تصمیمات بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید