خبرنگاران قالیباف: شوراها بزرگترین فرصت برای اداره حکومت هستند

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تهران- خبرنگاران- رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست هیات های عالی نظارت استانی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی تاکید نمود که شوراها بزرگترین فرصت برای اداره حکومت هستند که متاسفانه به بزرگترین تهدید تبدیل شده اند.

خبرنگاران قالیباف: شوراها بزرگترین فرصت برای اداره حکومت هستند

به گزارش دوشنبه شب وبلاگ آریابلاگ از خانه ملت، محمدباقر قالیباف در این نشست با اشاره به مسائل شوراهای اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب در مباحث مفصل تبیین فرمودند که دشمن شماره یک ما آمریکا است و برای مبارزه با این دشمن باید کار کنیم، از طرفی آنچه مانع کار ما است، نخست دیوان سالاری و دیگری سوءمدیریت در کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه نمود: ما امروز در مجلس قانون تصویب می کنیم اما به دلایل مختلف نمی توان نظارت دقیقی بر اجرا داشت یا مانع از عدم اجرا شد، زیرا نظام بروکراسی اسب سرکشی شده که هیچکس صاحب آن نیست.

چرخه 60 ساله دیوان سالاری در کشور

وی با اشاره به چرخه 60 ساله دیوان سالاری که بین همه دستگاه های مختلف وجود دارد، اظهار کرد: متاسفانه افرادی وارد چرخه نظام اداری و استخدام های چندگانه می شوند و پس از 30 سال خدمت، 3 دهه دیگر به صورت غیرمستقیم با همین سیستم در ارتباطند. به این صورت که در قالب قانون های ایجاد صندوق های مختلف، تعاونی های کارکنان یا ... بکارگیری این افراد به صورت کارشناس در سطوح مختلف تعریف شده و حاکمیت دیوان سالاری بر این چرخه سوار است. صدها مورد هم از این دست افراد در دستگاه های مختلف، بخش خصوصی، نهادهای عمومی غیردولتی و ... وجود دارد.

وی اضافه نمود: به همین دلیل یکی از موضوعاتی که به ام الفساد در کشور ما تبدیل شده، تمرکزگرایی است، متاسفانه همه چیز در جغرافیای مرکزی تهران متمرکز شده و ما می خواهیم از تهران راه حل همه مسائل و بودجه را به سایر بخش ها و استان ها تزریق کنیم، به همین دلیل منابع در جای خود هزینه نمی گردد.

ابهامات بودجه شرکت های دولتی

رئیس مجلس با اشاره به آنالیز لایحه بودجه 1400 در مجلس گفت: واقعیت این است که 2 هزار و 460 هزار میلیارد تومان مجموع بودجه عمومی کشور است. اما از این مقدار، رقمی بالغ بر هزار و 500 میلیارد تومان (بیش از 60 درصد بودجه) به صورت یکجا به عنوان بودجه شرکت های دولتی کنار گذاشته شده است؛ خب بگویند این شرکت ها چه کسانی هستند و جزئیات این بودجه چیست؟

وی اضافه نمود: اما بودجه عمومی هم خودش چهار پنج خزانه دارد، جایی براساس تبصره 14 و جایی براساس تبصره 16 برای بانک ها و ... مشخص می گردد و در نهایت فقط مسئولیت تقسیم حقوق ها باقی می ماند! و شاید حداکثر100 هزار میلیارد تومان در بخش عمرانی پول پیدا گردد! این اشکالات و نقیصه ها به دلیل تمرکز گرایی است.

در سال های گذشته بیشترین بی توجهی ها از طرف مجلس به شوراها شده است

رئیس قوه مقننه اضافه نمود: ما باید مسائل موضوعی و آنچه که از جنس تصدی گری است را از تمرکز رها و در اختیار سطح دیگر تصمیم گیری نظیر شوراهای اسلامی شهر و روستا قرار دهیم. بنابراین ما طبق اصول قانون اساسی باید به شوراها توجه کنیم، زیرا در این سال ها بیشترین بی توجهی ها از طرف مجلس به شوراها شده است.

شوراهای محلی باید به مجلس های محلی تبدیل شوند

وی با تاکید بر اصلاح قانون شوراها در مجلس اظهار کرد: قیم شوراها، مجلس است. از جهت حکمرانی ما با یک مجلس نمی توانیم برای کشور تصمیم گیری کنیم. تصمیمات باید در دو مجلس اتخاذ گردد؛ همانطور که در قانون اساسی نیز دیده شده است، بنابراین شوراهای محلی باید به مجلس های محلی تبدیل شوند تا تصدی گری ها به آنها واگذار و فقط تولی گری ها در دولت و مجلس مرکزی انجام گیرد.

قالیباف تاکید نمود: هر کاری که جزء امور حاکمیتی است، باید در اختیار مجلس مرکزی باشد و امور خدماتی و کارهای مرتبط با زندگی مردم به شوراها واگذار گردد.

قالیباف با بیان این که شوراها بزرگترین فرصت برای اداره حکومت هستند که متاسفانه به بزرگترین تهدید تبدیل شده اند، تاکید نمود: شوراها باید مبنای تصمیم ها و اقدامات در سطح محلی و منطقه ای باشند و باید ساختار نظارتی براین شوراها نیز شکل بگیرد. به عنوان نمونه دیوان محاسبات طبق قانون امکان نظارت اقتصادی بر شوراها را ندارد، لذا ما باید در مجلس دیوان دیگری شکل دهیم تا سالانه بر مصوبات شوراها نظارت کند و کار تفریغ بودجه شوراها را انجام دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: براساس آمار کمّی حدود 123 هزار نفر در شوراها فعالیت می نمایند، لذا مفاسدی که در این مجموعه اتفاق افتاده با توجه به پراکندگی در کشور، نسبت به سایر مجموعه ها به مراتب کمتر است.

نباید انتخابات محلی را ملی کنیم

قالیباف با بیان اینکه برای نظارت دقیق بر انتخابات، نباید انتخابات محلی را ملی کنیم گفت: برگزاری همزمان انتخابات شوراها به عنوان محلی ترین انتخابات کشور با انتخابات ریاست جمهوری به عنوان سیاسی ترین انتخابات، موجب بروز یک نگاه سیاسی به انتخابات شوراها شده، لذا ما نباید شوراها را به سیاسی ترین انتخابات کشور گره بزنیم، از این رو با اصلاح قانون می توانیم فرصت برگزاری انتخابات شوراها را افزایش دهیم.

وی تاکید نمود: انتخابات شوراها باید به صورت تخصصی برگزار گردد و در طی اصلاح قانون، اختیاراتی به شوراها دهیم تا از تبدیل شوراهای شهر به شوراهای شهرداری جلوگیری گردد. قانون شوراها نیز با مشورت کارشناسان دانشگاهی، مرکز پژوهش های مجلس و نخبگان باید اصلاح گردد.

وی اضافه نمود: البته اگر اصلاحات لازم برای ششمین دوره انتخابات لحاظ نشد، ایرادی ندارد چرا که این قانون باید به طور اساسی و تخصصی اصلاح گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی توضیح داد: یکی از مهمترین رسالت های مجلس یازدهم، تفکیک امور محلی از ملی است که در این رابطه باید طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها تهیه گردد زیرا منجر به اصلاح دیوان سالاری به وسیله نظام حکمرانی و تفکیک کار ملی و محلی منطبق بر قانون اساسی است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران قالیباف: شوراها بزرگترین فرصت برای اداره حکومت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران قالیباف: شوراها بزرگترین فرصت برای اداره حکومت هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید