ایندیپندنت: هیچ یک از اهداف دولت ترامپ در قبال ایران برآورده نشد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، یک روزنامه انگلیسی در مطلبی نوشته است هیچ یک از اهداف پامپئو و دولت ترامپ برآورده نشد و ایران با همه فشارها به پای میز مصاحبه نیامد.

ایندیپندنت: هیچ یک از اهداف دولت ترامپ در قبال ایران برآورده نشد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آریابلاگ، روزنامه ایندپندنت نوشت، پیوستن دوباره آمریکا به توافق هسته ای ساده ترین راه جو بایدن برای جلوگیری از تنش با ایران است. با این حال، اقدام عملی ممکن است پیچیده تر از آنی باشد که به نظر می رسد.

در این یادداشت ایندپندنت آمده است: تحریم های دولت ترامپ آسیب سختی به اقتصاد ایران، صادرات نفت خام، ورود منابع اقتصادی و تجهیزات دارویی و پزشکی زد. با این حال، هیچ یک از اهداف پامپئو برآورده نشد و ایران با همه فشارها به پای میز تبادل نظر نیامد. نتیجه اقدامات دولت ترامپ شکل گیری یک چرخه خود تخریبی بود.

در طول چهار سال گذشته روابط ایالات متحده با مسکو نه تنها بهتر از قبل نشد که بدتر هم شد. تصور بهبود روابط با روس ها با ریاست جمهوری بایدن اندکی سخت می کند. در طول مبارزات انتخاباتی، بایدن روسیه را دشمن ایالات متحده خواند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی وبلاگ آریابلاگ بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی وبلاگ آریابلاگ بخوانید. (کلیک کنید)

پیوستن دوباره به توافق هسته ای ساده ترین راه برای جلوگیری از تنش با ایران است. با این حال، اقدام عملی ممکن است پیچیده تر از آنی باشد که به نظر می رسد. مثلا مقامات ایرانی همچنان بر جبران خسارت ها به سبب خروج ایالات متحده از برجام پافشاری می نمایند. امتیازی که بعید به نظر می رسد بایدن قبول کند. از سوی دیگر، ایران آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می گردد که خود انعطاف رئیس جمهور کنونی را کاهش می دهد.

خوشبختانه پویش های ایالات متحده و روسیه چندان پیچیده نیستند. در حال حاضر، یک توافق کنترل تسلیحات هسته ای استارت نو روی میز وجود دارد که می تواند به راحتی امضا گردد. بایدن و پوتین ممکن است در بسیاری از مسائل اختلاف نظر داشته باشند اما هر دو هوادار تمدید توافق استارت نو تا قبل از انقضا در فوریه سال آینده هستند. برای هر دو قدرت، تمدید این توافق به همان اندازه که برای افزایش دیپلماسی عملگرایانه در خط مقدم روابط دو جانبه مهم است برای پشتیبانی از استواری راهبردی و شفافیت نیز اهمیت دارد.

ایالات متحده و روسیه همچنان در بسیاری از مسائل مرتبط با امنیت ملی رویکردهای ناسازگاری دارند. به ویژه ورود در حوزه هایی که مسکو مدت هاست آنجا را پس از شوروی سابق گستره نفوذ خود می داند. با این حال، بی تفاوتی به آخرین توافق هسته ای ایالات متحده و روسیه بی خردی است. پاسداری از مسیرهای دیپلماتیک و جلوگیری از شکل گیری یک مسابقه تسلیحاتی هزینه زیادی ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ایندیپندنت: هیچ یک از اهداف دولت ترامپ در قبال ایران برآورده نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایندیپندنت: هیچ یک از اهداف دولت ترامپ در قبال ایران برآورده نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید