آغاز نشست شورای امنیت با موضوع ایران

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی گزارش دوره ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه 2231 مربوط به توافق هسته ای ایران، آغاز شد.

آغاز نشست شورای امنیت با موضوع ایران

به گزارش ایرنا؛ در این نشست که به دلیل همه گیری ویروس کرونا و تعلیق شدن اجتماعات در نیویورک، روز سه شنبه به صورت مجازی برگزار می شود، قرار است ابتدا نهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره شرایط اجرای این قطعنامه قرائت شود.

پس از آن، کننده بلژیک به عنوان تسهیلگر قطعنامه 2231 گزارشی از اقدامات اجرا شده را به اعضای شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

به دنبال آن، اعضای شورای امنیت اعم از دائم و غیردائم به بیان دیدگاه های خود خواهند پرداخت و در خاتمه هم نوبت به کننده جمهوری اسلامی ایران می رسد.

قرار است در نشست امروز مایک پمپئو وزیر خارجه ترامپ از طرف آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه از طرف ایران، سخنرانی کنند.

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بین ایران و اعضای دائم شورای امنیت، اتحادیه اروپا وآلمان درتیرماه 1394با قطعنامه اجماعی شورای امنیت سازمان ملل به شماره 2231 به امضا رسید و موجب شد تا تحریم های یکجانبه آمریکا علیه مردم ایران لغو یا تعلیق شوند و 6 قطعنامه پیشین شورای امنیت که از جهات مختلف، ایران را در تنگنای سخت تحریم قرار داده بود هم برداشته شدند.

به موجب سازوکار تعریف شده در این قطعنامه، دبیرکل سازمان ملل متحد موظف شد هر 6 ماه گزارشی از نحوه اجرای این قطعنامه به شورای امنیت ارائه دهد و بر این اساس، امروز قرار است این گزارش به طور رسمی در شورا قرائت شود و سایر اعضا نیز درباره آن تبادل نظر کنند.

در گزارش های پیشین تا بعد از آنکه آمریکا به طور رسمی به مشارکت خود در برجام خاتمه داد، دبیرکل به استناد به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره اجرای تعهدات ایران را تایید کرده و گزارش هایی با لحن مثبت ارائه می داده است. هرچند که تمرکز اصلی خود را متوجه پیوست ب این قطعنامه به ویژه ممنوعیت های تسلیحاتی و مسافرتی ایران کرده بود.

قرار است در نشست امروز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم به صورت مجازی مشارکت داشته باشد.

وزیر امورخارجه ایران دیشب در توئیتی ضمن اعلام سخنرانی خود در جلسه امروز شورای امنیت نوشت: آمریکا نه تنها برجام را نقض کرده بلکه دیگران را نیز به نقض آن وادار می کند.

مجید تخت روانچی کننده دائم ایران در سازمان ملل نیز درباره فضای کلی نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل گفت: فضای کلی جامعه بین المللی در جهت اجرای برجام و قطعنامه 2231 است.

وی با یادآوری خروج آمریکا از برجام که رئیس جمهوری این کشور به صراحت آن را خاتمه مشارکت در این برنامه خواند، ادامه داد: سابقه ندارد که یک عضو دائم شورای امنیت علیه قطعنامه ای که خود بانی آن بوده است، اقدام کند.

واشنگتن ماه هاست که برای جلوگیری از خاتمه ممنوعیت تسلیحاتی ایران با کشورهای همفکر خود مشغول رایزنی است و کارزارهای دیپلماتیک را در پایتخت های منطقه پیگیری کرده است. اعضای باقی مانده برجام به ویژه روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آمریکا که در تضاد کامل قطعنامه 2231 است، مخالفت کرده اند.

منبع: عصر ایران

به "آغاز نشست شورای امنیت با موضوع ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز نشست شورای امنیت با موضوع ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید