تنگه شوتاریکو یکی از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان به شمار می رود

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، جاذبه ها/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، تنگه شوتاریکو یکی از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان به شمار می رود.

تنگه شوتاریکو یکی از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان به شمار می رود

بی شک میتوان تنگه شوتاریکو را که در استان هرمزگان واقع شده، یکی از زیباترین جاذبه های ایران در نظر گرفت. کوههای شوتاریکو همچون اغلب کوههای جنوبی کشور از ظاهری جالب و متفاوت برخوردارند؛ کوههایی به رنگ روشن که ظاهری خشن و پر از فرورفتگی های متعدد دارند که نشان از فرسایش شدید این ارتفاعات دارد؛ ارتفاعاتی که ظاهر خشنشان در همان ابتدای جهت شاید کمی ترسناک هم به نظر برسد. در میان ارتفاعات دره ای ناهموار و سنگلاخی واقع شده است که اغلب یک رودخانه فصلی در آن جریان دارد گاهی اما به سبب کاهش بارندگی ها و گرمای هوا اثری از رودخانه نیست.

دره نوردی اما به سبب ظاهر زیبا و شکوهمند کوههایی که دو طرف دره را فراگرفته اند، بسیار دلنشین است. جهت گذر از این دره ناهموار باید از روی صخره های متعددی در میان دره و از پیچ و خم های مختلفی عبور کنید. در همان ابتدای امر به خاطر داشته باشید که پیمودن این دره حتما احتیاجمند حضور یک راهنمای آشنا به جهت است، چرا که راه طولانی و طبیعت این منطقه نیز ناشناخته هست. پس از پیمودن جهت دره به نقطه ای می رسید که جهت به دو بخش تقسیم می گردد. یکی از این دوراهی ها قرار است ما را به تنگی معروف با نام شوتاریکو برساند. شاید جالب باشد اگر بدانید که بسیاری از گیاهان این منطقه خاصیت دارویی دارند و اغلب مورد استفاده اهالی قرار می گیرند.

بر روی سینه کش کوه جهتهای دست کندی هم واقع شده است که در روزگاران دور جهتی برای انتقال آب از دل این کوهها به سمت آبادی ها بوده است؛ جهتهایی که حالا لوله گذاری شده اند و هنوز هم آب مورد احتیاج اهالی روستا را تامین می نمایند. رد پای آب را که دنبال کنید با کمی دقت به سرچشمه خواهید رسید. با ورود به دنیای تنگه، هوا به سرعت خنک تر و مطلوب تر خواهد شد. همین خنکی هوا هم سبب حضور پرنده های مختلف در این تنگه شده که صدای آوازشان در گوشه و کنار تنگه می پیچد.

گاه سقف شکافی برداشته و نور خورشید بر روی برکه های کوچک می تابد که صحنه های چشم نوازی را خلق می نماید. گودال های آب گاه به رنگ سبز هم دیده می شوند که انعکاس رنگشان بر روی دیوارهای صخره ای بلند بسیار دیدنی و حیرت انگیز است. سرتاسر تنگه مملو از حضور این گودال های سبز و فیروزه ای است. در مجاورت گودال های آب دیوارهای تنگه هم به سبب حضور گیاهان متعدد بسیار زیبا و چشم نواز شده اند. صدای حرکت آب و آرامش حاکم بر فضای تنگه آن را بسیار سحرانگیزتر کرد.

منبع: همگردی

به "تنگه شوتاریکو یکی از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه شوتاریکو یکی از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید