تمجید سفیر کرواسی از شاعران ایرانی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، مراسم رونمایی و شعرخوانی از کتاب آینه تار سروده دراگو اشتامبوگ، سفیر کرواسی در ایران با ترجمه محمود جعفری دهقی برگزار گشت. سفیر کرواسی در این مراسم از زبان فارسی و شاعران ایرانی تمجید کرد.

تمجید سفیر کرواسی از شاعران ایرانی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، مراسم رونمایی از کتاب آینه تار گزیده شعرهای دراگو اشتامبوگ با ترجمه محمود جعفری دهقی، رئیس انجمن ایران شناسی و استاد ایرانی شناسی و فرهنگ و زبان های باستانی، چهارشنبه (28 مهرماه) در محل انجمن شاعران ایران برگزار شد.

محمود جعفری دهقی، مترجم شعرهای دراگو اشتامبوگ در سخنانی در این مراسم اظهار کرد: اشتامبوگ پزشک و مبارز میهن پرستی است که برای استقلال سرزمین خود تلاش کرد، زمانی که به عنوان سفیر ایران انتخاب شد و به ایران آمد، اولین کارش این بود که به دماوند سر بزند. او شعری درباره دماوند سرود که بین ایرانی ها معرف شد.

او سپس شعر دماوند سفیر کرواسی را خواند و گفت: آقای دراگو عضو انجمن نویسندگان کرواسی و عضو انجمن قلم این کشور است. او جوایز متعددی را دریافت کرده؛ از جمله جایزه امپراتور ژاپن با عنوان طلوع خورشید با ستاره طلایی. او بیش از 50 کتاب در زمینه شعر و ادبیات و زبان شناسی تألیف کرده است.

جعفری دهقی سپس اظهار داشت: زمانی که درباره شعر سخن می گوییم خاستگاه شاعر چندان مورد توجه نیست و آن چه حائز اهمیت است، این است که اشارات شاعر بتواند به زبان جهانی ترجمه شود. شعر دراگو در این بخش جای دارد. اشتامبوگ به عنوان شاعری از دیار کرواسی مطرح نیست بلکه آن چه مهم است، این است که او شاعر و شهروند جهانی است. شعر او شعر آسان فهمی نیست؛ سروده های او تجربه هایی عمیق از تفکر و زبان و احساس است. با این همه شعر او سرشار از حس انسانی و فروتنی و در عین حال از نظر ساختار زیبایی شناسی دلنشین و محرک است. شعر او این امکان را به مخاطب می دهد که بیش از یک برداشت و تحلیل از شعرش داشته باشد.

او در ادامه اظهار داشت: زندگی استثنایی اشتامبوگ به عنوان پزشک و دیپلمات برای او شرایطی را به وجود آورده که بتواند نگاهی به وجود فیزیکی و اجتماعی انسان بیفکند. زبان شعر دراگو پیچیدگی های زندگی انسان را در خود بازتاب می دهد و حسی که با این سروده ها منتقل می شود، روشن و همانند تیغی بران است که در ژرف ترین احساسات انسان اثر می گذارد. زبان شعرهای دراگو از سویی عالمانه و هوشمندانه و تحلیلی و از سوی دیگر احساسی و کنجکاوانه است و این زبان حاصل برخورد مداوم حوزه هایی است که خواننده را گوش به زنگ می کند زیرا هر تغییری در شعر او حس مخفی و غیرمنتظره ای را نمایان می سازد.

دراگو اشتامبوگ، سفیر کرواسی در ایران نیز در این مراسم گفت: حضور در انجمن شاعران ایران برایم باعث افتخار است زیرا میان دیوارهای نویسندگان فارسی احاطه شده ام و زبان باشکوه فارسی که شاهنامه به آن نوشته شده است، زبان شاعرانی چون فردوسی، حافظ، سعدی، نظامی، سنایی، عطار، مولوی و بسیاری شاعران مدرن چون شاملو، سپهری و فرخزاد که در گنجینه های ملی و جهان جایگاه بالایی دارند.

او اضافه نمود: احساس یک کشیش در معبد را دارم، کشیش کلمات و بینش های عمیق. از محمود جعفری دهقی برای ترجمه شعرهایم سپاسگزارم.

دراگو اشتامبوگ در ادامه اظهار داشت: برای من آینه تار با توجه به سنت عرفان ایرانی معنای دیگری دارد؛ آینه وسیله ای است که باعث می شود انسان در آن بازتاب و نفس واقعی اش را ببیند. اگر جهانی آینه ما مبهم و تار باشد، چگونه می توانیم خود را ببینیم؟ با دادن این عنوان به مجموعه خواهان آینه شفاف شدم تا بتواند بازتاب ما را به عنوان خواننده و مردم به روشی صادقانه و آشکار نشان دهد و ما را در دیدن خود و ذات جهان از طریق تصاویر شاعرانه راهنمایی کند که در غیر این صورت زندگی مملو از آشفتگی و غبارآلودگی ما را قادر به احساس و ادارک نمی کند. ما خود می توانیم آینه ای معنوی و واقعی برای همنوعان خود باشیم و آن ها را به بینش عمیق تری سوق دهیم. روشنگری واقعی تنها با رفع نقص های دیگران رخ می دهد. باید از طریق همدلی ای که در اثر تکرار جدایی ها و اتحاد اعمال می شود، آینه خود را به عنوان استعاره ای از قلب انسان نشان دهیم و نوعی از انسانیت را به اشتراک بگذاریم.

اشتامبوگ و جعفری دهقی در ادامه تعدادی از شعرهای مجموعه آینه تار را برای حاضران خواندند. در خاتمه نیز سفیر کرواسی در ایران کتابش را برای حاضران امضا کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تمجید سفیر کرواسی از شاعران ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمجید سفیر کرواسی از شاعران ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید