تثبیت قیمت برنج بدون واردات فوری ممکن نیست

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران بر ضرورت اجرایی شدن هرچه سریعتر مفاد تفاهمنامه مشترک با وزارت جهاد کشاورزی در راستای کنترل بازار برنج کشور تاکید نمود.

تثبیت قیمت برنج بدون واردات فوری ممکن نیست

تسنیم نوشت؛ سالار ساکت با اشاره به تفاهمنامه مشترک انجمن واردنمایندگان برنج و وزارت جهاد کشاورزی در مورد ساماندهی واردات برنج و توزیع گفت: با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه برنج در سبد غذایی خانوار ایرانی تفاهمنامه ای به امضا رسید و مقرر شد انجمن واردنمایندگان برنج نقش اجرایی خودش را با توجه به ظرفیت ها و توانمندی های موجود در این حوزه و به منظور عرضه و حفظ آرامش بازار بر عهده داشته باشد. با این وجود در مقطع کنونی مهمترین مسئله سرعت عمل در اجرای این تفاهمنامه و حمایت عملیاتی وزارتخانه متبوع در این بخش است، چرا که تثبیت قیمت بدون واردات فوری برنج در این مقطع امکان پذیر نیست.

نایب رئیس انجمن واردنمایندگان برنج اضافه نمود: ثبت سفارش برنج از آبان ماه متوقف شده و از حدود 50 روز گذشته تا کنون شاهد اختصاص ارز هم در این بخش نیستیم و فرصت طلایی خرید به موقع برنج از کشورهای مبدا نیز از دست رفته و شاهد افزایش قیمت جهانی برنج هستیم. در حالی که در سوی دیگر ایام تعطیلات عید نوروز و بعلاوه ماه مبارک رمضان نیز در پیش است. واردنمایندگان برنج با استفاده از ارتباطات و تجارب خود در این حوزه می توانند به خوبی شرایط توزیع، عرضه و حتی قیمت گذاری این کالای اساسی را کنترل و تنظیم نمایند اما اولین انتظار این است که پس از امضای تفاهمنامه اقدامات اجرایی و عملیاتی لازم در این بخش در سریع ترین زمان انجام گردد تا بتوانیم جوابگوی تقاضای بازار در این مقطع باشیم و با عرضه مناسب در آستانه عید نوروز و ماه مبارک رمضان شوک تازه ای به بازار برنج وارد نگردد. نباید فراموش کرد که برنج وارداتی اصلی ترین کالای مصرفی در سفره طبقه میانه و رو به پایین جامعه محسوب می گردد و دهک هایی که قادر به استفاده از برنج داخلی نیستند به کنترل قیمت و عرضه به موقع این محصول به وسیله واردات امید دارند.

سالار ساکت بعلاوه گفت: اخیرا شاهد عرضه گسترده برنج وارداتی به وسیله شرکت خدمات بازرگانی به مقدار 160 هزار تن در کشور بوده ایم که این اقدام بر خلاف سیاست کاهش تصدی گری دولت و واگذاری امور تجاری به بخش خصوصی است و رقابت نابرابری را ایجاد می نماید. مطالبه انجمن و واردنمایندگان برنج اجرای سیاست های وزارت محترم جهاد کشاورزی و کاهش تصدی گری دولت است و بر همین اساس انتظار داریم برخی از بخش ها در دولت به رقیب بخش خصوصی مبدل نشوند چرا که در اینصورت توان و قدرتی برای کنترل بازار و ادامه فعالیت موثر واردنمایندگان در این حوزه باقی نمی ماند.

وی در انتها گفت: تسریع در اقدامات اجرایی حوزه واردات برنج در فاصله کوتاه به جامانده تا انتها سال و ماه مبارک رمضان به منظور کنترل بازار بسیار مهم و لازم است و در صورت عدم صدور فوری مجوزهای لازم، تایید ثبت سفارش و ارائه کد تخصیص ارز مورد احتیاج، این انجمن و واردنمایندگان قادر به کنترل قیمت ها در بازار نخواهند بود اما امیدواریم با مساعدت و همکاری وزارت متبوع شرایط لازم برای واردات برنج مورد احتیاج بازار فراهم گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تثبیت قیمت برنج بدون واردات فوری ممکن نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تثبیت قیمت برنج بدون واردات فوری ممکن نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید