برزعلی؛ راننده ای که به آب زد تا زن توریست را نجات دهد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، در روز هایی که مسائل اقتصادی به تیتر یک اخبار تبدیل شده است، جایی در دوردست ترین نقطه خوزستان، مردی در سکوت با حرکتی ماندگار و ایثارگرانه به قهرمانی برای مسافران جهت دریایی سد کارون 3 تبدیل شد.

برزعلی؛ راننده ای که به آب زد تا زن توریست را نجات دهد

به گزارش فارس، در این روز هایی که مساله یارانه ها و گران شدن برخی از اقلام در فضای حقیقی و شبکه های مجازی به یک بحث داغ و پرنظر تبدیل شده است، جایی در گوشه ای از خوزستان، منطقه ای بکر، اما پر از کاستی و مسائل، مکانی که پس از احداث سد کارون 3 با زیر آب رفتن تمام جاده های ارتباطی و دسترسی خود به خارج از منطقه و تمام روستاییان به یک مکان بن بست تبدیل شد حوادثی رقم خورد تا هرچند که بخشی از آن ترسناک و بوی مرگ می داد، قهرمان قصه ما انسان دوستی و فداکاری را به نمایش گذاشت.

در روز های اخیر طبق آنچه شاهدان ماجرایی که منجر به نجات جان یک خانم از دریاچه سد کارون 3 روایت کرده اند، همه اتفاق نظر بر جانفشانی و ایثار راننده وانتی دارند که اگر در آن لحظه در محل حضور نداشت، اینک شاید با پرسش ها و چرا های مختلفی در حال بررسی یک حادثه و سوژه می گشتیم.

علی (برزعلی) کیانی راننده وانت مسافربری و فردی است که حمل و نقل جهانگردان را پس از طی راه آبی، از اسکله تا آبشار و باغات روستای شیوند انجام می دهد و باعث آغاز این داستان شد.

روایتی که تا امروز سکوت در آن باعث ناشناخته ماندن یک ایثار و عدم نقل آن می تواند موجب نادیده گرفته شدن افرادی باشد که دل در گروه انسانیت و فداکاری برای همنوعان خود را دارند.

پیش از اینکه به اصل داستان و ادامه توضیحات وارد شویم، باید بگوییم که دلیل مسافربری با استفاده از وانت در این روستای جهانگردی، راه پرشیب و جاده ای است که در ابتدایش خاکی و سنگلاخ است و علاوه بر تردد سخت؛ تعداد زیاد مسافران و حمل وسایل آن ها فقط یک وسیله جادار مانند وانت را می طلبد.

ماجرا از آنجا آغاز می شود که یک خانم جهانگرد اهل استان اصفهان از بارج (کشتی ترابری دریایی مستقر در منطقه) در دریاچه سد کارون 3 به سمت روستای جهانگردی شیوند به دریاچه سقوط می کند و در میان یک جمعیت ناظر به این حادثه، یک نفر به نام علی (برزعلی) کیانی که یک راننده وانت است برای نجات وی که در حال نزدیک شدن به تیغه های پروانه موتور بارج است دل به آب می زند و وی را نجات می دهد و این یک بررسی ایثار از چند زاویه دید حاضرین، برزعلی و زنِ حادثه دیده است.

برزعلی کیانی می گوید: در ساحل رودخانه و کنار اسکله روستای شیوند به مانند چند نفر دیگر از رانندگان نیسان منطقه در انتظار رسیدن بارج و پیاده شدن جهانگردان بودم.

وی افزود: در نزدیکی اسکله شاهد افتادن یک خانم از روی بارج به درون دریاچه بودم، لحظه ای که باگذشت زمان و نزدیکتر شدن آن خانم به پروانه های موتور بارج و افزایش احتمال خطر مرگش حساس تر می شد.

برزعلی با سادگی، بی آلایشی و صداقتی که در کلامش موج می زند، جان 3 فرزندش را قسم می خورد که بدون هیچ چشمداشتی و آن لحظه فقط برای رضای خداوند و انسان دوستی دل به دریا زده است.

وی ادامه می دهد: آن خانم جهانگرد پس از افتادن کیفش به درون دریاچه که به قول خودش تمام دارایی زندگیش در آن بوده است و با اندک آشنایی که با شنا دارد، به دریاچه شیرجه می زند، ولی از اینکه شرایط فشار آب دریاچه، عمق آن، کوهستان و درختان به اسارت درآمده در زیر آن و از همه مهمتر پروانه ها و موتورخانه بارج در حال حرکت با استخر و آب های کم عمق و آرام تفاوت دارد غافل ماند.

کیانی می افزاید: لحظه ای که به سمت این فرد در آب رسیدم، به دلیل کشش آب به سمت موتور خانه و فشار آب وی دیگر توان حرکت نداشت و در راستا پس از گرفتن کیفش در زیر آن خود را به وی رساندم و در آن لحظه بود که خدمه بارج نیز حلقه امدادی را به آب انداخته و یکی از غریق نجات ها به کمک من آمد و این خانم از آب و خطر مرگ رهایی یافت.

وی با بیان اینکه تمام تلاش ما در این منطقه این است که با استفاده از کشاورزی و مسافرکشی با وانت در روستا به مخارج زندگی خود برسیم گفت: تمام تلاشی که شاید هم منجر به خطرآفرینی جانی برای خودم می شد، فقط برای رضای خداوند بود و هیچ چشمداشتی در قبال این حرکت نداشتم و حتی آن فرد و خانواده حادثه دیده را نیز نمی شناختم و پس از این حادثه هم دیگر آن ها را ندیده ام.

همه چیز در این عرشه فرق می کند

شاید وقتی در خبر ها و گزارشات از مسافرت دریایی و سفر از این طریق به شیوند و منطقه ها پشت دریاچه سد کارون 3 سخن گفته می شود، جهانگردان راستا دریایی منطقه های همچون کیش یا قشم را در فکر خود تصور می کنند که سرشار از خدمات است. اما آنچه در راستا آبی شیوند و روستا های بالادست دریاچه وجود دارد، تفاوت های بسیار فاحشی را با کیش و امثال آن دارد. اینجا اقتصاد، درمان، حمل و نقل، و همه چیز به همین بارج و راستا دریایی گره خورده است و توفیقی اجباری پیش پای اهالی آن به شمار میرود.

بارجی که در روز های تعطیل و یا گرم سال روزنه امیدی برای رسیدن جهانگردان به یک منطقه تفریحی بکر است، همه تردد روزانه بسکمک از اهالی برای رسیدن به امور زندگی خود در ایذه و دهدز در خود جای می دهد و همواره به دلیل ازدحام مسافران و جهانگردان و نبود جا برای پارک و جابه جایی خودرو اهالی و حتی سوار شدن خود آن ها، حواشی و مسائل خاص خود را دارد.

حواشی روی بارج باعث ایجاد حادثه شد

خانم صلواتی مادر و خود آن خانم حادثه دیده در این تماس تلفنی به صورت مشترک پاسخ گوی سؤالات خبرنگار این رسانه شدند، این خانواده در صحبت های خود به بیان واقعه می پردازند: در هنگام سوار شدن برای حرکت بارج شلوغ بود و برخورد دست در این تراکم جمعیت با آینه یک نیسان پارک شده در بارج و حواشی که به دلیل تراکم جهانگردان وجود داشت باعث شد تا راننده آن خودرو حین بحث باعث ایجاد یک حادثه و پرتاب کیف حاوی مدارک و اموال ما به دریاچه شد.

وی افزود: نبود امکانات اولیه برای خارج کردن کیف از طریق پرسنل بارج و استفاده از یک چوب برای بالا آوردن کیف باعث شد تا دخترم که به فنون شنا آشنایی داشت برای خارج کردن آن به دریاچه شیرجه بزند، ولی وی که از عمق آب و فشار ان اطلاعی نداشت و در کنار این امر نیز کشندگی موتور علاوه بر فشار وارد کردن بر وی باعث سوختگی گردنش شده بود باعث ناتوانی برای نجات و خروج وی از آب شد.

صلواتی ادامه داد: پس از نیازمندی دخترم به کمک، یک راننده وانت (برزعلی کیانی) با بستن طناب به خود به درون آب دریاچه شیرجه زد و به کمک وی شتافت.

برزعلی می توانست بی تفاوت باشد!

اسحاق کیانی یکی از رانندگان وانت و همکاران برزعلی کیانی در روستای شیوند است که می گوید در لحظه حادثه در محل حضور داشته و وقتی کیف آن خانم به درون آب می افتد و خدمه در حال تلاش برای خارج کردن آن با چوب هستند، ماجرا با شیرجه زدن آن خانم جهانگرد به دریاچه به اوج خود می رسد.

وی افزود: برزعلی کیانی که در آن لحظه منتظر رسیدن مسافران بود، به جای زدن بر دل جاده و انجام کار خود، دل بر آب زد می زند و هم کیف را خارج می کند و هم آن خانم در حال غرق شدن را نجات می دهد تا وی به پروانه های موتور بارج برخورد نکند.

کیانی گفت: اگر چه این حرکت و عمل به هیچ وجه جز وظایف این راننده وانت نبود، ولی حس فداکاری و انسان دوستی وی را به درون آب کشاند تا وی با وجود خطرات جانی برای خودش به کمک و امداد یک همنوع بشتابد.

منبع: فرارو

به "برزعلی؛ راننده ای که به آب زد تا زن توریست را نجات دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برزعلی؛ راننده ای که به آب زد تا زن توریست را نجات دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید