با مهم ترین عبادتگاه های ژاپن در کوهستان کی (Kii) آشنا شوید

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، رشته کوه های کی، سه مکان از مقدس ترین مکان های ژاپن را در خود جای داده است که با بازدید از آن ها می توانید به خوبی با فرهنگ و آیین های مذهبی مردم ژاپن آشنا شوید.

با مهم ترین عبادتگاه های ژاپن در کوهستان کی (Kii) آشنا شوید

در رشته کوه های کی (Kii Mountains) که در دل جنگل های انبوه در ناحیه ای دورافتاده از اقیانوس اطلس واقع شده است، سه مکان مقدس به نام های یوسینو (Yoshino)، اُمینه (Omine) و کومانو سانزان (Kumano Sanzan) وجود دارد که برای دسترسی به آن ها باید از جاده های مختص زائران که به شهرهای باستانی نارا و کیوتو (که زمانی مرکز بوده اند) متصل می شوند، استفاده کرد. آیین هایی که در این سه مکان انجام می شود و بعلاوه فضای حاکم بر آن، بازتابی از آیین باستانی شینتو (Shinto) است و این آئین هم از آداب و رسوم کهن ژاپنی مرتبط با پرستش طبیعت و دین بودائی که برای نخستین بار در چین و شبه جزیره کره معرفی گردید، ریشه می گیرد.

در این مکان ها که با چشم انداز ها جنگلی احاطه شده اند، آیین مختص کوه های مقدس با بیش از 1200 سال سابقه به صورت مستمر حفظ شده است و بازتماشامایندگان این آیین بودائی قادرند از نزدیک و به صورت مستند آن را مشاهده نمایند. هرساله بیش از 15 میلیون بازتماشاماینده از این مکان ها که رودها، نهرها و آبشارهای زیادی دارد، با هدف بازدید از مکانی مذهبی و پیاده روی در فضای سبز بازدید می نمایند. در هر یک از این سه مکان عبادتگاه های مقدس زیادی وجود دارد که بعضی از آن ها در قرن نهم ایجادشده اند.

آشنایی کوتاه با منطقه

رشته کوه های کی در منطقه ای خشن و دوردست در شبه جزیره ای در جنوب اوزاکا، کیوتو و ناگویا واقع شده است. در این رشته کوه بعضی از مهم ترین مکان های مقدس ژاپن جای گرفته اند که بیشتر آن ها با شبکه ای از راستاهای مختص زائران که کومانو کودو (Kumano Kodo) نام دارند، به یکدیگر متصل شده اند. در میان این مکان ها، سه مکان جزو یکی از 22 میراث جهانی یونسکو در ژاپن محسوب می شوند.

معابد کوه یوسینو پر از شعرهای باستانی ژاپنی هستند. ضمناً این کوه یکی از برترین مکان ها برای تماشای چشم انداز بسیار زیبای شکوفه های گیلاس ژاپن در فصل بهار است. کوه آمینه نیز یکی دیگر از مکان های مذهبی کوهستان کی محسوب می شود و خلوتگاه پیروان فرقه شوگندو (Shugendo) است. فرقه شوگندو یکی از فرقه های دین بودای ژاپنی است که پیروان آن معتقدند باید مدتی را در کوه ها به ریاضت بگذرانند.

معابد کمونو سانزان (Kumano Sanzan)، سه معبد بسیار مهم این منطقه هستند که مسئولان آن بر 3 هزار معبد در سراسر ژاپن نظارت دارند. معبد کومانو ناچی تایشا (Kumano Nachi Taisha)، یکی دیگر از این سه معبد محسوب می شود که مشرف بر مرتفع ترین آبشار ژاپن است.

کویاسان (Koyasan)، مرکز تجمع پیروان فرقه شینگون (Shingon) است که یکی از فرقه های بودا محسوب می شود. ضمناً این مکان قبرستان اوکونئین (Okunoin Cemetery) را نیز در خود جای داده است که به جرئت می توان گفت یکی از مقدس ترین مکان ها برای بودائی های ژاپنی محسوب می شود. امروزه بودائی ها در تمام ایام سال در اقامتگاه این معبد محبوب گرد هم جمع می شوند و هرروز صبح زود بلند می شوند تا در مراسم مقدس روشن کردن آتش (goma fire ceremony) که به دست یکی از راهبان بودائی انجام می شود، شرکت نمایند.

در صورت سفر به این منطقه از ژاپن، می توانید مدتی را در اقامتگاه های معبد کویاسان اقامت کنید تا با قدم زدن در راستاهای مقدس کمانو کودو، آب تنی در چشمه آب گرم یونومین (Yunomine onsen) و بازدید از سه معبد کومانو سانزان تجربه های بی نظیری از سفر به ژاپن به دست آورید.

تاریخچه

ریشه ایجاد مکان های مقدس شینتو در این منطقه به دوران پیش از ظهور آیین بودا بازمی شود؛ اما پس از ظهور این آیین به مکانی برای تجمع پیروان فرقه شینتو با باورهای بودائی مختلف تبدیل شد. کوکای یا کوبو دایشی (Kukai یا Kobo Daishi) که یکی از مهم ترین شخصیت های برجسته در آیین بودای ژاپنی محسوب می شود، در سال 819 مقیم معبد کویاسان شد و فرقه شینگن بودا را ایجاد کرد.

کوکای پس از مرگش در قبرستان اوکونئین به خاک سپرده شد و بودائی های ژاپنی معتقدند او هنوز در حال مراقبه و مدیتیشن و در انتظار ظهور میروکو یا مایتوریا (Miroku یا Maitreya) یا همانا بودای آینده (Future Buddha) است. به همین علت بسیاری از ژاپنی ها خواهان این هستند که در این قبرستان به خاک سپرده شوند و همین موضوع باعث شده است این قبرستان بزرگ ترین قبرستان ژاپن شود.

از قرن ها پیش تا به امروز امپراتورها و زائران ژاپنی راستاهای بین این مکان های مقدس را با پای پیاده طی نموده اند و در چشمه های آب گرم غسل نموده اند تا پاک شوند. آبگرم سوبویو (Tsuboyu Onsen) که یک چشمه آب گرم با استخر کوچک دونفره در آبگرم یونمین است، تنها آبگرم ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو محسوب می شود.

کارهایی که می توانید در رشته کوه کی انجام دهید

کوه های یوسینو و اومینه

کوهستان یوسینو در زمان باز شدن شکوفه های گیلاس در اوایل ماه آوریل (اوایل فروردین) به یکی از برترین منطقه ها گردشگری ژاپن تبدیل می شود و یکی از برترین مکان ها برای بازدید از این جاذبه طبیعی ژاپن است؛ البته وجود معابد متعدد در یوسینو و راستاهای پیاده روی مجذوب کننده این کوه، آن را به یکی از برترین مقاصد گردشگری سرزمین آفتاب در تمام ایام سال تبدیل نموده است. ضمناً این کوه نقطه آغاز پیاده روی به کوه امینه که در منطقه ای دوردست تر واقع شده است، نیز محسوب می شود.

کویاسان (کوه کویا)

دهکده کویاسان که معابد زیادی را در خود جای داده، بهشت عکاسان است. راستاهای پیاده روی متعدد در این دهکده هر گردشگری را به وجد می آورد. ضمناً می توانید با اقامت دریکی از اقامتگاه های این دهکده اوقات خوبی را سپری کنید.

اقامت در این معابر شامل شام و صبحانه گیاهی بودائی به نام شوجین یوری (shojin ryori) می شود. این صبحانه در اتاق تان سرو می شود و می توانید نوشیدنی نیز همراه آن سفارش دهند.

کویاسان مساحت بسیار کمی دارد و به راحتی می توانید با پای پیاده در همه نقاط آن ماجراجویی کنید.

قبرستان اوکونئین

قبرستان اوکونئین اصلی ترین جاذبه کویاسان محسوب می شود و با 200 هزار سنگ مزار و مجسمه زیبای بصری خاصی دارد. راستا پیاده روی این قبرستان به تالار ترودو (Torodo Hall) یا معبد ترودو (Torodo Temple)، یکی از مقدس ترین مکان ها در تمام خاک ژاپن، ختم می شود. در پشت این تالار، مزار کاکوی دیده می شود که صلابت خاصی دارد و محلی ها همواره در این مکان در حال عبادت و مدیتیشن هستند. تالار ترودو به معنی تالار فانوس است. علت این نام گذاری وجود 10 هزار فانوس اهداشده از سوی عبادت نمایندگان در این تالار است که فضای داخل آن را کاملاً روشن و نورانی نموده اند و مجذوب کنندهیت کم نظیری به آن بخشیده اند. توصیه می کنیم در تور گشت شبانه قبرستان که محلی ها آن ها را اجرا می نمایند، نیز شرکت کنید تا فضایی منحصربه فرد شما را کاملاً در بربگیرد. شب ها راستا با چراغ های سنگی زیبای روشن می شود.

صومعه کوبانجی و مجموعه معابد گاران بانجی

معبد کُنگُبوجی (Kongobuji) که مرکز عبادت بودائی های شینکون است، در واقع صومعه موزه ای محسوب می شود که درهای کشویی ژاپنی زیبایی معروف به شوجی یا فیسوما (fisuma) را در خود جای داده است و بزرگ ترین باغ صخره ای ژاپن نیز در این صومعه قرار گرفته است.

در نزدیکی صومعه کونبونجی مجموعه های بزرگ از معابد به نام مجموعه گاران واقع شده که در آن تعداد زیادی معبد و عبادتگاه زیبا در پارکی بزرگ با درختان کاج بزرگ قرار گرفته است. ضمناً در این مجموعه یک پاگودا (pagoda) یا معبد بودائی به نام کُنگُن دایتو (Konpon Daito Pagoda) با رنگ نارنجی روشن با مساحت 45 متر ساخته شده است.

راستاهای پیاده روی مختص زائران (کومانو کودو)

در رشته کوه کی، سه راستا اصلی برای پیاده روی زائران ایجاد شده است. راستا ناکاهچی (Nakahechi route) معروف ترین راستا محسوب می شود و در شبه جزیره کی (Kii Peninsula) از هونگو (Hongu) در دامنه غربی به سمت کومانو سانزان در دامنه شرقی کشیده شده است و پیمودن این راستا با پای پیاده 2 تا 4 روز طول می کشد.

راستا دشوارتر کوهِچی (Kohechi)، کویاسان را به کومانو سانزان متصل می نماید. در حالی که راستا اوهِچی (Ohechi) در امتداد ساحل ادامه پیدا نموده است. راستاچهارم که کمترشناخته شده است، به عبادتگاه ایسِ گِرَند شراین (Ise Grand Shrine) ختم می شود که مهم ترین عبادتگاه فرقه شینتو به شمارمی رود.

عبادتگاه کومانو هونگو تایشو

عبادتگاه کومانو هونگو تایشا (Kumano Hongu Taisha) که در شهر هونگو و در نقطه تلاقی کومانو کودوها قرار داد، معروف ترین مقبره در میان سه عبادتگاه کومانو سانزان به شمارمی رود. این عبادتگاه یکی از نمونه های شاخص معماری معبدهای چوبی شینتو است. تاریخ ساخت این معبد به اوایل قرن نهم بازمی شود و قبلاً در ساحل رودخانه ای در هونگو قرار داشته است؛ اما پس از وقوع سیلی بزرگ در سال 1889 به مکان کنونی منتقل شد.

اتوری

باکمی پیاده روی از عبادتگاه کومانو هونگو تایشو به اتوری (Otorii)، بزرگ ترین توری ئی (torii gate) ژاپن با 172 تن و ارتفاع 33.9 متر، بزرگ ترین توری ئی ژائن محسوب می شود. توری ئی، دروازه سنتی ژاپنی است که معمولاً در ورودی پرستشگاه های شینتویی دیده می شود. این توری ئی فضای زیادی را در برگرفته است و می توانید زیر آن قدم بزنید.

آبگرم سوبویو

این چشمه آبگرم بخشی از چشمه آبگرم یونومینه است. آبگرم یونومینه در نزدیکی هونگو قرار گرفته است و آبگرم سوبویو، باعث معروف شدن آن شده است. سوبویو در واقع کلبه چوبی کوچکی است که در کنار رودخانه ساخته شده و استخرهای آبگرم کوچکی در آن دیده می شوند که تنها ظرفیت یک یا دو نفر را دارند.

بازتماشامایندگان می توانند هر استخر را به مدت 30 دقیقه برای خود اجاره کند با انجام این کار نه تنها یک استخر خصوصی را در اختیار گرفته اید بلکه در همان نقاطی آب تنی می کنید که زمانی امپراتوران ژاپن از آن ها استفاده می نموده اند!

عبادتگاه کومانو هایاتاما تایشا

عبادتگاه کومانو هایاتاما تایشا (Kumano Hayatama Taisha) دومین عبادتگاه از عبادتگاه های کومانو سانزان محسوب می شود که نسبت به عبادتگاه کومانو هونگو تایشا بازتماشاماینده کمتری دارد. کومانو هایاتاما تایشا در شهر شینگو و در نزدیک ساحل شرقی شبه جزیره کی واقع شده است. تضاد رنگ نارنجی روشن ساختمان مقبره با رنگ سبز محوطه سرسبز پشت سر آن. باعث ایجاد کنتراست (تضاد رنگ ها) واقعاً زیبایی شده است. طناب های مقدس متعدد که شیمِناوا (shimenawa) نام دارند، نیز شما را واقعاً تحت تأثیر قرار می دهند.

عبادتگاه کومانو ناچی تایشا

کومانو ناچی تایشا سومین عبادتگاه از کومانو سانزان است. این عبادتگاه از مدت ها پیش نقطه پایانی اصلی ترین راستا پیاده روی زائران بوده است. شما می توانید در مسافتی پایین تر سوار اتوبوس شوید یا با بالا رفتن از راستا پیاده روی دایمون زاکا (Daimonzaka)، به عبادتگاه برسید.در این عبادتگاه پاگودایی بودائی به نام معبد سایگانتوجی (Seiganto-ji Pagoda) وجود دارد که حتماً تصاویر آن را در کنار آبشار ناچی نا تاکی یا آبشار ناچی (Nachi-no-Taki یا Nachi Waterfall) دیده اید و یکی از برترین سوژه های منطقه برای عکاسی محسوب می شود. آبشار ناچی با 133 متر ارتفاع بلندترین آبشار ژاپن به شمارمی رود. پس از بازدید از این معبد می توانید پایین بروید و از مقبره ای که در پایین آبشار وجود دارد نیز بازدید کنید.

نکات مربوط به عکاسی

در بیشتر مکان های مقدسی که معرفی شد ،امکان عکاسی وجود دارد؛ اما در دو مکان فوق العاده مقدس یعنی تالار تورودو در قبرستان اوکونئین و معبد کنگبوجی که هردو در دهکده کویاسان واقع شده اند، مجاز به انجام این کار نیستید. اگرچه در بیشتر مکان های مقدس بدون هیچ مسئله ای می توانید عکاسی کنید؛ اما در انجام این کار باید با احتیاط کامل عمل کنید؛ زیرا این مکان ها محل عبادت هستند.

بازشدن شکوفه های گیلاس و چشم انداز ها پاییزی برترین و محبوب ترین سوژه عکاسی برای گردشگران است.اگر در فصل زمستان به رشته کوه کی سفر کنید؛ ممکن است سردی هوا شما را کمی از عکاسی بازدارد؛ اما بدون شک ترکیب شدن چشم انداز ها برفی با چشم انداز ها معبدها و پوشیده شدن قبرستان اوکونپین شما را به عکاسی ترغیب می نماید.

اقامت

هتل رویاکان کاتو (Ryokan Kato) اقامتگاهی میانه رو به بالا محسوب می شود. در صورت تمایل برای اقامت در کویاسان توصیه می کنیم حتماً شبی را در شوکوبو (shukubo) یا اقامتگاه های معابد سپری کنید. مهمان پذیر اِکونین (Eko-In) جزو معروف ترین و زیباترین اقامتگاه های این مجموعه محسوب می شود و در نزدیکی ورودی قبرستان اوکونئین واقع شده است. اگر می خواهید در کومانو کودوها پیاده روی کنید یا از عبادتگاه های کومانو سانزان تماشا کنید، اقامت در مهمان پذیرهای سنتی که ریوکان (ryokans) نام دارند یا مهمان خانه ها را که به آن ها مینشوکو (minshuku) گفته می شود را به شما توصیه می کنیم.

چگونه خود را به این مکان های مقدس برسانیم

برای بازدید از مکان های مقدس کوه یوسینو می توانید با قطار خود را از آزاکا به این مکان برسانید (75 تا 90 دقیقه طول می کشد) و در سفری یک روزه از جاذبه های آن تماشا کنید. سفر از اوزاکا به دهکده کویاسان 2.5 ساعت طول می کشد و برای رسیدن به این دهکده، باید خود را ابتدا از آزاکا به ایستگاه راه آهن اکوراکوباشی (Gokurakubashi) برسانید، سپس با تله کابین به بالای کوه بروید (با خرید بلیط قطار می توانید از تله کابین هم رایگان بهره ببرید) و در نهایت پس از طی مسافتی کوتاه با اتوبوس به شهر می رسید.

برای رسیدن به کومانوکودوها بهتر است با اتوبوس خود را از تانوبه به سواحل غربی شبه جزیره برسانید. توصیه می کنیم برای بازدید از عبادتگاه های کومانو سانزان ابتدا سوار قطارهای اوزاکا و ناگویا شوید و سپس از اتوبوس های محلی بهره ببرید.

هزینه اقامت

هزینه اقامت در اقامتگاه های معابد کویاسان و مهمان خانه های ساده یا مهمان پذیرها در کوه یوسینو یا منطقه راستاهای پیاده روی یا منطقه احاطه شده با مقبره های کومانو سازان، 1000 ین ژاپن معادل 90 دلار آمریکا است؛ البته متناسب با بودجه تان می توانید اقامتگاه های مقرون به صرفه قیمت یا حتی گران قیمت تری را نیز پیدا کنید.

آب وهوا و برترین زمان بازدید

بهار و تابستان برترین فصل ها برای بازدید از رشته کوه کی است؛ زیرا در تابستان هوا به اندازه زیادی گرم و شرجی می شود.

البته سفر به این منطقه در زمستان و تماشای چشم انداز ها برفی دهکده کویاسان نیز می تواند بسیار مجذوب کننده باشد. هوای این منطقه در این فصل به شدت متغیر است و امکان دارد هوای طوفانی به هوای آفتابی خوب تبدیل و آسمان کاملاً آبی شود. در بهار و پاییز هوای کومانو کودوها، بیشتر اوقات برای پیاده روی مناسب است و بازتماشامایندگان کمی هم در راستا وجود دارند.

منبع: کجارو / everything-everywhere.com

به "با مهم ترین عبادتگاه های ژاپن در کوهستان کی (Kii) آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با مهم ترین عبادتگاه های ژاپن در کوهستان کی (Kii) آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید