افزایش یکسان حقوق کارمندان و کارگران؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، احتمالا نظر دولت برای افزایش حقوق سال آینده کمتر از پارسال باشد، اما نماینده کارگران در شورای عالی کار معتقد است برای معین مقدار افزایش حقوق کارگران از سبد هزینه معیشت خانوار دفاع می نماید.

افزایش یکسان حقوق کارمندان و کارگران؟

به گزارش تجارت نیوز، اولین جلسه شورای عالی کار دولت سیزدهم با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون روابط کار و نمایندگان گروه های کارگری و کارفرمایی برگزار گردید. در این جلسه تعیین شد که هزینه سبد معیشت کارگران به 11.5 میلیون تومان در ماه رسیده است.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار به اشاره به این که هزینه سبد معیشت 11.5 میلیون تومانی یک برآورد غیررسمی است، اضافه نمود: در جلسه دیروز شورای عالی کار مصوب کرد که کارگروه مزد سه جانبه تشکل جلسه دهد تا عدد دقیق هزینه معیشت تعیین گردد.

افزایش یکسان حقوق کارمندان و کارگران؟

خدایی با تایید موضوع تاثیرگذاری نظر دولت برای افزایش حقوق کارگران، اعلام کرد: این که دولت در پی افزایش کم حقوق کارگران باشد به این معنی نیست که گروه کارگری این موضوع را بپذیرد.

وی اضافه نمود: اول این روال کاری شورای عالی کار متفاوت را روال کاری افزایش حقوق کارمندان است. ضمن این که عایدی های کارمندان و کارگران هم خوانی باهم ندارد. اگر چه حقوق کارمندان خوب نیست، اما شرایط کارگران به مراتب بدتر از آنهاست.

نماینده کارگران افزایش تورم با افزایش حقوق و دستمزد را درست نمی داند. چرا که به نظر او، دستمزد محصول تورم است نه عامل آن. بلکه با توجه به افزایش تورم در پی جبران قدرت خرید از دست رفته هستیم نه افزایش. نماینده های کارگران در شورای عالی کار از سبد هزینه معیشت خانوار دفاع می نمایند.

خدایی معتقد است: از سوی دیگر همه هزینه دولت حقوق و دستمزد نیست، دولت برای بخش های مختلف ممکن است اسکناس چاپ کند. این که همه چاپ اسکناس ها را به افزایش حقوق و دستمزد گره می زنند درست نیست.

حقوق کارگران در سال گذشته همسان با تورم، یعنی 39 درصد افزایش یافت. یکی از پیش بینی ها برای افزایش حقوق سال آینده نیز همان 39 درصد سالانه است. اگر حقوق کارگران 39 درصد زیاد گردد، پایه حقوق از 2.6 میلیون تومان به 3.6 میلیون تومان می رسد.

نظر دولت چیست؟

طی یک ماه گذشته ضدونقیض های بسیاری درباره افزایش حقوق کارمندان در سال آینده مطرح شده است، اما به نظر می رسد که مجلس و دولت در پی افزایش حقوق برای کارمندان نیستند. چرا که این دو قوه در فصل بودجه ریزی از اصلاح ساختار بودجه و کاهش هزینه های دولت می گوید.

یکی از ردیف های هزینه ای بودجه نیز پرداخت حقوق کارمندان است که مجلس و دولت در پی این هستند تا حقوق کارمندان خیلی افزایش نیابد. حقوق کارمندان در پارسال 25 درصد افزایش یافت. اگر قرار باشد مقدار افزایش کمتر از پارسال باشد، احتمالا بین 15 تا 20 درصد افزایش دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از افزایش پلکانی 10 تا 30 درصد خبر داده است. یکی دیگر از سناریو های افزایش هم پای تورم است، پیش بینی ها برای تورم کشور تا انتها سال رقم 40 درصد است.

از آنجایی که یکی از سه ضلع شورای عالی کار دولت است، گفته می گردد دولت به عنوان یک کارفرمای بزرگ در این شورا حضور دارد و احتمالا دیدگاهش درباره افزایش حقوق کارمندان به افزایش حقوق کارگران نیز سرایت کند.

منبع: فرارو

به "افزایش یکسان حقوق کارمندان و کارگران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش یکسان حقوق کارمندان و کارگران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید