ادامه ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران، ویزای توریستی صادر نمی گردد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ در خردادماه اطلاع داد که در پی توافق های اولیه، صدور ویزای گردشگری ایران از نیمه دوم تیرماه 1400 از سر گرفته می گردد. صدور این ویزا همزمان با همه گیری ویروس کرونا از فروردین ماه سال 1399 متوقف شده است. با این وجود، ستاد ملی کرونا فقط مجوز سفرهای درمانی، تجاری و تحصیلی به ایران را داده است. طبق آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در سه ماه نخست سال جاری، 27 هزار تبعه خارجی به انگیزه درمان به ایران سفر نموده اند.

ادامه ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران، ویزای توریستی صادر نمی گردد

آمارهای گمرک هم نشان می دهد سال گذشته، با وجود محدودیت های صدور ویزا، چهار میلیون و 343هزار و 163 مسافر به کشور وارد شدند که البته سه میلیون و 30 هزار و 464 نفر آن ها ایرانی و فقط 512 هزار و 699 نفر دیگر خارجی بوده اند. انگیزه سفر این اتباع خارجی هم به تفکیک تعیین نشده است.

موافقت اولیه ستاد ملی کرونا برای ازسرگیری صدور ویزای گردشگری ایران، طبق اظهارات مقامات گردشگری از زمستان سال 99 گرفته شده، اما هر بار به علت آن چه آغاز پیک یا سویه تازه کرونا در کشور اسم می گردد، صدور مصوبه و اجرای آن به تعویق افتاده است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با توجه به آخرین مذاکراتی که با کمیته های این ستاد داشته امیدوار بود از تابستان 1400 مرزها به روی گردشگران خارجی باز گردد و حتی در جلسه ای با مدیران استان ها خواسته بود برای معرفی ایران به اسم مقصد گردشگری ایمن اقدام نمایند و نظارت جدی بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاسیسات گردشگری داشته باشند، اما از ستاد ملی کرونا هنوز مصوبه ای در ارتباط با صدور ویزای توریستی بیرون نیامده است. اگرچه مرزها باز بوده و پروازهای بین المللی به بیش از 20 کشور برقرار است.

علیرضا سالاریان ـ رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اصفهان ـ در پیش سمپوزیوم یکصدسال گردشگری ایران تایید کرد که ویزای گردشگری ایران درحال حاضر با توجه به بخشنامه های ستاد کرونا ملی محدود شده است.

او تاکید نمود که وزارت امور خارجه رأسا درباره صدور ویزا تصمیم نمی گیرد و اکنون هم به خاطر دستور ستاد ملی کرونا صدور ویزا محدود شده است و هرگاه درباره هر کشوری دستوری داده گردد براساس آن عمل می گردد.

سالاریان با اشاره به انواع ویزای ایران که شاملِ گردشگری، درمان، تجاری، کار، تحصیلی یا دانشجویی و وابستگان و خانواده می گردد، اضافه کرد: درحال حاضر به دستور ستاد ملی کرونا برای اتباع خارجی فقط ویزای تجاری و درمان، پس از آنالیز های بیشتر صادر می گردد. تعداد ویزای دانشجویی هم خیلی کم است و موردی صادر می گردد. در واقع فعلا برای صدور ویزا حکم کلی نمی توان داد، ویزای توریستی که عملا صادر نمی گردد و سایر ویزاها هم موردی و پس از آنالیز های بیشتر صادر می گردد.

فرشید کریمی، کارشناس و فعال گردشگری که مدیریت این وبینار را به عهده داشت، هم با اشاره به سختگیری هایی که برای صدور ویزای درمان می گردد، اظهار کرد: با توجه به محدودیت هایی که در صدور ویزا اعمال شد، در ابتدا بسیاری از اتباع کشورهای همسایه با ویزای سلامت وارد ایران می شدند که سوءاستفاده هایی هم از آن شد و متعاقبا سختگیری هایی در تایید مدارک اعمال شد.

او در ادامه این سوال را پرسید که آیا قرار است فرآیند صدور ویزای درمان کوتاه تر گردد؟ که سالاریان، نماینده وزارت امور خارجه در استان اصفهان گفت: وزارت خارجه در این مورد رأسا تصمیم گیر نیست. در واقع، ما انتقال دهنده تصمیم های دستگاه های مربوطه هستیم. با توجه به شرایط ویروس کرونا اگر کسی برای درمان به ایران مراجعه می نماید حتما در ارتباط با او ملاحظات انتقال ویروس را درنظر دارند که چنین تصمیم می گیرند.

منبع: گردشبان

به "ادامه ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران، ویزای توریستی صادر نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران، ویزای توریستی صادر نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید