آیا شرکت های میان دستی نفت آمریکا از بحران فعلی نجات پیدا می نمایند؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، بسیاری از شرکت های میان دستی در صنعت نفت آمریکا به خصوص اپراتور های خطوط انتقال نفت این کشور شاهد کاهش شدید درآمد خود بوده و بسیاری از آن ها دیگر نمی توانند در برابر فشار ها تاب بیاورند.

آیا شرکت های میان دستی نفت آمریکا از بحران فعلی نجات پیدا می نمایند؟

به گزارش گروه مالی وبلاگ آریابلاگ به نقل از راشاتودی، شرکت های میان دستی در صنعت نفت آمریکا به خصوص اپراتورهای خطوط انتقال نفت از جمله آنهایی هستند که شاهد کاهش شدید تقاضا برای خدمات خود طی ماه های گذشته بوده اند.

اما باید گفت بعضی از این شرکت ها دیگر نمی توانند منتظر بهتر شدن اوضاع در صنعت نفت آمریکا باشند و مجبور هستند تا دامنه فعالیت خود را از نفت جدا نمایند.

زمانی که شرکت های ارائه دهند خدمات حفاری در آمریکا، به عنوان عظیمترین فراوری نماینده نفت دنیا، آغاز به بستن بعضی از چاه های نفت خود که دیگر با سقوط قیمت از صرفه مالی خارج شده بودند، کردند بسیاری از شرکت ها دخیل در صنعت نفت شیل، نفس راحتی کشیدند و به افزایش قیمت امیدوار شدند. این مسئله به صورت بالقوه می توانست به افزایش قیمت نفت منجر شده و در واقع همین انتظار هم می رفت.

در حالی که نگاه ها در صنعت نفت شیل آمریکا معطوف به شرکت های فعال در اکتشاف و فراوری نفت بود نسبت به اوضاع شرکت های میان دستی به طور جدی غفلت شد.

*پای همه شرکت های صنعت نفت آمریکا گیر است

یکی از چیزهایی که بحران امسال در صنعت نفت آمریکا را از بحران های دیگر متمایز می نماید این است که بحران کنونی تمام طرف های حاضر در چرخه تامین و توزیع نفت در آمریکا را تحت تاثیر قرار داد.

در حالی که به طور معمول شرکت های میان دستی و پایین دستی همیشه از محل مازاد فراوری نفت شرکت های بالادستی سود می بردند اما این بار اوضاع به این شکل نچرخید چرا که شاهد سقوط شدید تقاضا ناشی از شیوع ویروس کرونا در دنیا بوده ایم.

زمانی که شرکت های حفاری چاه های نفت شیل در آمریکا آغاز به متوقف کردن فعالیت سکوهای خود کردند و در چاه ها را بستند این مسئله درآمد شرکت های میان دستی از جمله آنهایی که در زمینه نقل و انتقال نفت و همچنین ذخیره آن فعال بودند را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از طرف دیگر با افزایش شدید تقاضا برای انبار کردن نفت، درخواست خدمات انتقال با خط لوله نیز کاهش چشمگیری پیدا کرد.

کارشناسان مؤسسه وود مکنزی اوایل ماه جاری اعلام کردند که میزان استفاده از خطوط لوله نفت در آمریکا به خاطر سقوط قیمت نفت در ماه مارس به شدت کاهش داشته است.

*انعطاف در فراوری، رکود در خدمات

این کارشناسان معتقدند شرکت های فعال در زمینه استخراج و فراوری نفت کاری را می نمایند که در شرایط کنونی باید آن را انجام دهند اما این مسئله برای شرکت های اپراتور خطوط انتقال نفت بسیار گران تمام شده است.

الکس بیکر، کارشناس مؤسسه وود مکنزی، می گوید نفت شیل حالا همانگونه رفتار می نماید که انتظار می رفت، انعطاف پذیر و با نگاه به فرصت های سرمایه گذاری کوتاه مدت. آنها هر کاری می نمایند که نجات پیدا نمایند.

*شرکت های میان دستی قربانی بحران در صنعت نفت آمریکا

کاهش حجم فراوری و عظیمی شرکت ها دقیقا همان کاری بود که باید در شرایط کنونی انجام می شد اما بسیاری از آنها برخلاف قرارداد های بلندمدت خود با شرکت های میان دستی به سمت متوقف کردن حفاری و فراوری خود رفتند.

آنها ترجیح دادند به جای فراوری با چنین قیمت های پایینی که در بازارهای دنیای شاهد هستیم به خاطر نقض قرارداد با شرکت های خط لوله کمی جریمه بپردازند.

پرداخت چند میلیون دلار به شرکت های اپراتور خطوط لوله انتقال نفت ممکن است خوب باشد اما در مقایسه با درآمدهای آنها در زمان ارائه خدمات چیز دندان گیری نیست.

مشکل بعدی این است که به خاطر بحران پیش آمده بسیاری از شرکت های نفت شیل ورشکست خواهند شد و حتی نخواهند توانست همین جریمه را به شرکت های خطوط لوله بپردازند. به همین دلیل آینده آنها تیره وتاریک به نظر می رسد.

*تعلیق پروژه های زیر ساختی نفتی در آمریکا

از ابتدای امسال تا به امروز شرکت های ارائه دهنده خدمات انتقال نفت به وسیله خط لوله در آمریکا پروژه های خود برای افزایش ظرفیت انتقال معادل مجموعا 1.4 میلیون بشکه در روز را به حالت تعلیق درآوردند.

البته تعداد کمی از این پروژه ها به لطف قراردادهای بلندمدت با شرکت ها بدون مشکل در دست احداث هستند و انتظار می رود به موقع به بهره برداری برسند اما تاخیر در کلیت اجرای چنین پروژه هایی اصلا نشانه خوبی نیست.

*ضرر میلیاردی شرکت های نفتی آمریکایی

به گزارش روزنامه فایننشیال تایمز، شرکت های عظیم فراوری نماینده نفت شیل آمریکا در سه ماهه نخست امسال مجموعا 26 میلیارد دلار ضرر کردند.

اما نکته مهم این بود که شرایط بدتر از این هم خواهد شد چرا که در غرب اروپا شاهد اعمال محدودیت های اجتماعی و مالی با هدف کنترل شیوع کرونا بودیم که تبعات آنها در سه ماهه جاری هم ادامه داشته و خواهد داشت.

جدای از ضرر، این شرکت ها با 38 میلیارد دلار وام تسویه نشده با سررسید پرداخت اقساط در ماه های ژانویه تا مارس روبرو بوده اند.

*نوبت به ورشکستگی شرکت ها رسید

17 شرکت عظیم نفت شیل از ابتدای امسال تا به امروز اعلام ورشکستگی نموده و انتظار می رود تعداد آنها طی ماه های آینده افزایش چشمگیری پیدا کند.

مسئله حائز اهمیت این است که سال ها طول خواهد کشید که شاهد بازگشت فراوری نفت شیل به سطح پیش از بحران شیوع کرونا، باشیم. البته اگر قرار باشد این مسئله اتفاق بیفتد.

*وقتی ورق برای شرکت های میان دستی نفتی بر می گردد

به نظر می رسد شرکت های میان دستی صنعت نفت آمریکا، به شدت متضرر خواهند شد و این در حالی است که همین چند ماه پیش ظرفیت عرضه نفت از سوی شرکت ها بیشتر از ظرفیت آنها برای انتقال نفت بود.

به گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا فراوری نفت این کشور در روز 5 ژوئن نسبت به 12 ماه پیش 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش داشته است.

فرایند کنونی قیمت نفت به گونه ای است که همچنان پایین تر از میزانی خواهد بود که شرکت های نفتی برای از سر گیری حفاری های خود به آن احتیاج دارند.

از طرفی بعضی از این شرکت ها با وجود پایین ماندن قیمت آغاز به باز کردن چاه های نفت خود نموده اند.

این اقدامات همه با هم باعث می گردد فرایند قیمت بهبود نفت که شرکت های آمریکایی برای سود دهی دوباره به آن احتیاج دارند، خیلی بیشتر طول بکشد.

بیکر در این باره گفت: خیلی منطقی به نظر نمی رسد که با قیمت 35 دلار در هر بشکه شرکت های نفت شیل به دنبال حفاری چاه جدید بفرایند. تنها میدان نفتی در آمریکا که فعالیت آن با چنین قیمتی منطقی است میدان پرمیان است.

*احتیاج آمریکا به نفت 45 دلاری

این کارشناس مؤسسه وود مکنزی معتقد است برای اینکه شاهد بهبودی معنادار حفاری و فراوری نفت در آمریکا باشیم قیمت ها باید به بالای 45 دلار در هر بشکه افزایش یابد.

این بدین معنا است که شرکت های میان دستی باید برای بهبود اوضاع بیشتر صبر نمایند.

مشکل این است که بسیاری از شرکت های میان دستی توان تامین هزینه های خود و ادامه فعالیت در چنین شرایطی را ندارند.

بعضی از این شرکت ها مجبور شده اند نفت را کنار گذاشته و به سمت انتقال گاز از لوله های خود و حتی اجرای پروژه های مربوط به انرژی های تجدید پذیر بفرایند.

به گفته ال موناکو، مدیرعامل شرکت اپراتور خطوط لوله انتقال نفت انبریج می گوید ما به این نتیجه رسیدیم که تغییر در رویکردمان و رفتن تدریجی به سمت گاز طبیعی و انرژی های تجدید پذیر در چنین شرایطی بسیار منطقی است.

باید گفت که سقوط قیمت نفت بی سابقه بوده و اصلا شرکت ها انتظار چنین بحرانی را نداشتند و نمی توان تضمین کرد که این فرایند دوباره اتفاق نیفتد.

همانطور که شرکت های فراوری نماینده نفت شیل آمریکا از بحران سال 2014 یاد گرفتند که باید انعطاف پذیری بیشتری داشته و هزینه های فراوری خود را کاهش دهند شرکت های میان دستی هم باید پس از بحران کنونی به سمت انعطاف پذیری بیشتر بفرایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آیا شرکت های میان دستی نفت آمریکا از بحران فعلی نجات پیدا می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شرکت های میان دستی نفت آمریکا از بحران فعلی نجات پیدا می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید