آشنایی با نحوه دایورت تلفن ثابت روی موبایل

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، دایورت تلفن ثابت روی موبایل چگونه و به چه ترتیبی قابل انجام است؟ در ادامه مطلب پیش رو به این پرسش پاسخ خواهیم گفت. پرسشی که شاید برای عده ای مهم باشد و به دنبال یافتن پاسخ کاملی برای آن باشند. بنابراین اگر شما هم به دنبال یافتن راهی برای دایورت تلفن ثابت روی موبایل می شد می توانید این مطلب را تا سرانجام دنبال کنید.

آشنایی با نحوه دایورت تلفن ثابت روی موبایل

وبلاگ آریابلاگ | سرویس تکنولوژی - دایورت تلفن ثابت روی موبایل معمولا راه چاره خوبی برای از دست ندادن مکالمات و تماس های تلفنی بسیار مهم از سوی افراد پر مشغله خواهد بود. شاید بسیاری از افرادی که به امور مهمی نظیر تجارت مشغول هستند، در طول روز ناگزیر از برقراری تماس های تلفنی متعددی با دیگران باشند. تماس هایی که بسیاری از آنها به وسیله تلفن دفتر کار این افراد با دیگران رد و بدل می گردد.

با این حال بسیاری از افرادی که به انجام کارهای مهم مشغول هستند، به دلیل فعالیت های تجاری و مالی گوناگونی که انجام می دهند، در طول روز به مکان های متعددی رفت و آمد می کنند. از همین رو به دفتر کار خود دسترسی چندانی ندارند و ممکن است به دلیل این عدم دسترسی تماس های کاری مهمی را از دست بدهند. به همین دلیل معمولا این دسته از افراد به دنبال راه مناسبی می گردند تا از دریافت تماس های مهم کاری خود باز نمانند. شاید در این میان بهترین راه برای از دست ندادن تماس های مهم کاری یا غیرکاری از سوی این افراد دایورت تلفن ثابت روی موبایل باشد.

چگونگی دایورت تلفن ثابت روی موبایل

پیش از آن که به شرح چگونگی عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل بپردازیم، بد نیست به این نکته نیز اشاره گردد که علاوه بر عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل می توان تلفن ثابت را روی تلفن ثابت دیگری نیز دایورت کرد. به این معنی که اگر شما یک دفتر کار یا مکانی مشابه با آن در اختیار دارید اما بنا به دلایلی بیشتر اوقات خود را در خانه سپری می کنید، می توانید با دایورت کردن یا انتقال دادن شماره تلفن دفتر خود به شماره تلفن منزل، از تمام تماس های دفتر کار خود با خبر شده و آنها را در خانه پاسخ دهید. به هر حال با این شرح به سراغ چگونگی دایورت تلفن ثابت روی موبایل می رویم.

به یاری فعال سازی سرویس انتقال مکالمه یا Call Diverting می توان تمام تماس های دریافتی روی یک تلفن ثابت را به یک خط موبایل یا تلفن ثابت دیگری منتقل کرد. البته به منظور انجام این کار باید خط تلفن ثابت شما حتما از سرویس انتقال مکالمه پشتیبانی کند.

به بیان دقیق تر اگر از پشتیبانی یا عدم پشتیبانی قابلیت سرویس انتقال مکالمه توسط خط تلفن ثابتی که در اختیار دارید خاطرجمع نیستید، می توانید به مرکز مخابراتی خود مراجعه کرده و از این موضوع اطمینان حاصل نمایید. در مجموع اگر خط تلفن ثابت شما از قابلیت سرویس انتقال مکالمه پشتیبانی نکند، امکان دایورت تلفن ثابت روی موبایل فراهم نخواهد بود. به این ترتیب باید از مرکز مخابراتی خود بخواهید که این سرویس را روی خط تلفن ثابت شما فعال نماید.

پس از این که از فعال بودن قابلیت سرویس انتقال مکالمه روی خط تلفن ثابت خود اطمینان حاصل نمودید برای انجام عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل باید این کد را در دستگاه تلفن خود وارد نمایید:

#شماره تلفنی که می خواهید خط تلفن ثابت شما روی آن منتقل گردد*21*

به این ترتیب عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا یک خط تلفن ثابت دیگر به انجام خواهد رسید. شاهد این مدعا هم تغییر صدایی خواهد بود که به وسیله تلفن به گوش شما می رسد. در واقع این تغییر صدا به شما می گوید که عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا یک خط تلفن ثابت دیگر به طور کامل به انجام رسیده است.

نکات مهم مربوط به دایورت تلفن ثابت روی موبایل

تمام مراحلی که در سطور پیشین این متن برای انجام این عملیات به آن اشاره شد، توسط تمام دستگاه های تلفنی که از حالت تون (Tone) پشتیبانی می کنند قابل انجام خواهد بود. همچنین همان گونه که به آن اشاره شد باید خط تلفن شما از قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا همان سرویس انتقال مکالمه برخوردار باشد و آن را مورد پشتیبانی قرار دهد.

اگر قصد دارید این قابلیت را غیر فعال کرده و عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دوم را کنسل نمایید تنها کافی است گوشی تلفن خود را برای بار دیگر بردارید و کد #21# را در دستگاه تلفن خود وارد نمایید. اگر پس از انجام این کار برای بار دیگر صدای بوق مخصوص را شنیدید، گوشی تلفن را قطع کرده و دوباره آن را بردارید تا صدای بوق عادی را بشنوید. در واقع شنیدن صدای بوق عادی به شما خاطر نشان می سازد که سرویس انتقال مکالمه روی خط تلفن ثابتی که در اختیار دارید غیر فعال شده و خط تلفن شما به طور کامل از حالت دایورت خارج شده است.

اگر قصد دارید خط تلفن ثابت خود را روی یک خط موبایل دایورت نمایید حتما به این نکته توجه داشته باشید که هنگام وارد کردن کدی که به آن اشاره شد، شماره موبایل مد نظر خود را به صورت کامل و بی نقص وارد نمایید. به عنوان مثال اگر شماره موبایل شما با رقم 0911 شروع می گردد، حتما صفر ابتدایی این شماره را نیز در هنگام فعال ساختن کد مذکور وارد نمایید.

افزون بر آن اگر می خواهید خط تلفن ثابت خود را به جای یک خط موبایل روی یک خط تلفن ثابت دیگر انتقال دهید باید علاوه بر شماره تلفن مورد نظر، کد شهری که این شماره به آن تعلق دارد را نیز در ابتدای شماره وارد نمایید. به عنوان مثال فرض می کنیم شما اهل مشهد هستید و قصد دارید شماره تلفن مغازه ای که در این شهر تحت اختیار دارید را روی خط تلفن ثابت منزل خود در مشهد دایورت کنید. به این ترتیب پس از وارد کردن کد *21* ابتدا شماره کد شهر مشهد را وارد کرده و پس از وارد کردن شماره منزل خود به دنبال آن، کد مربوط به فعال سازی سرویس انتقال مکالمه را با وارد کردن # کامل می کنید.

لازم به ذکر است که در صورت پشتیبانی کردن خط تلفن ثابت شما از سرویس انتقال مکالمه یا قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل و خط تلفن ثابت دیگر، تمام مراحلی که در سطور پیشین این متن به آن اشاره شد به صورت کاملا رایگان قابل انجام و فعال سازی خواهد بود. به این ترتیب برای استفاده از خدمات مربوط به دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دیگر هیچ نیازی به پرداخت هزینه اضافه نخواهید داشت.

چگونگی دایورت تلفن ثابت روی موبایل پس از پنج زنگ

شاید اولویت اصلی بعضی از کاربران خطوط تلفن ثابت جواب دادن به تماس های تلفنی دریافتی روی همان خط باشد. در واقع این دسته از کاربران ترجیح می دهند تنها در صورتی عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دومشان صورت گیرد که آنها به طور کامل قادر به پاسخ گویی تماس مذکور توسط دستگاه تلفن خود نباشند. در این صورت می توان کاری کرد که پس از خوردن پنج زنگ پشت سر هم و عدم پاسخ گویی به تماس تلفنی دریافت شده روی یک خط تلفن ثابت از سوی گیرنده، تماس مذکور به شماره موبایل گیرنده یا شماره تلفن مربوط به خط ثابت دیگر او منتقل شده یا به عبارتی روی آنها دایورت گردد.

برای انجام این کار باید کاربران خطوط تلفن ثابت این کد را در دستگاه تلفن خود وارد کنند:

#شماره تلفنی که مایل به دایورت شدن روی آن هستید*65*

پس از وارد شدن این کد، اگر فردی با خط تلفن ثابت اصلی شما تماس برقرار کند و پس از خوردن پنج بوق متوالی پاسخی را از سوی شما دریافت نکند، تماس تلفنی او به صورت اتوماتیک به شماره تلفنی که در انتهای کد مذکور ثبت شده است منتقل خواهد شد. برای کنسل کردن عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دوم پس از خوردن پنج زنگ نیز می توانید کد #65# را در دستگاه تلفن خود وارد نمایید.

چگونگی استفاده از سرویس انتظار مکالمه

البته خطوط تلفن ثابت علاوه بر برخورداری از قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا همان سرویس انتقال مکالمه، از قابلیت های مهم دیگری نظیر سرویس انتظار مکالمه نیز برخوردار هستند. سرویس انتظار مکالمه یا Call Waiting به شما این امکان را می دهد تا در صورت برقراری یک تماس تلفنی جدید هنگام صحبت کردن با یک فرد خاص، بتوانید تماس او را موقتا قطع کرده و پس از پاسخ گویی به تماس جدید به ادامه صحبت با فرد نخست بپردازید.

به عنوان مثال فرض کنید که شما در حال صحبت با پسر عموی خود هستید. اگر هنگام صحبت با او صدای بوق خفیفی به گوشتان رسید، به آن معنی است که فرد دیگری نیز سعی در برقراری تماس تلفنی با شما دارد. فردی که معمولا در محاورات روزمره با اصطلاح فرد پشت خطی از آن یاد می گردد. در این حالت می توانید با فشردن دکمه  یا Flash  پسر عموی خود را در حالت انتظار پشت خط قرار داده و به تماس تلفنی دوم پاسخ دهید. پس از آن هم قادر خواهید بود با فشردن همان دکمه ای که به آن اشاره شد، مکالمه با پسر عموی خود را از سر بگیرید.

به این ترتیب می توان علاوه بر استفاده از قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل به سراغ قابلیت های دیگری که یک خط تلفن ثابت برای کاربران خود فراهم می نماید رفت و از وجود آنها نیز بهره گرفت. قابلیت هایی که شاید برای بعضی از کاربران عادی حالت شناخته شده یا آشنایی نداشته باشند و این دسته از کاربران به طور کامل از وجود آنها بی خبر باشند.

سرویس انتقال مکالمه از خط اشغال به سایر خطوط

همان گونه که به آن اشاره شد خطوط تلفن ثابت علاوه بر قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دوم، قابلیت های دیگری را هم برای کاربران خود مهیا کرده اند. از میان این قابلیت ها می توان به سرویس انتقال مکالمه از خط اشغال به خطوط دیگر یا همان Call Forwarding اشاره نمود.

برای استفاده از قابلیت مذکور باید گوشی تلفن خود را برداشته و کد #43* را در دستگاه تلفن وارد نمایید. توسط انجام این کار شما می توانید یک یا چند شماره تلفن دیگر را به مرکز مخابراتی اعلام نمایید. به این ترتیب اگر پس از برقراری تماس تلفنی از سوی تماس گیرندگان خط تلفن شما اشغال باشد، مخاطب به صورت اتوماتیک و به ترتیب اولویت به شماره تلفن های بعدی اعلام شده توسط شما متصل خواهد شد.

به بیان ساده تر پس از فعال ساختن سرویس انتقال مکالمه از خط اشغال به سایر خطوط، اگر فردی با تلفن ثابت شما تماس گرفت و شما در همان زمان با فرد دیگری مشغول صحبت بودید، فرد دوم به جای روبرو شدن با بوق اشغال به صورت اتوماتیک به شماره تلفن دومی که توسط شما به مرکز مخابراتی اعلام شده است متصل خواهد شد. از همین رو افرادی که در طول روز تماس های تلفنی متعددی را از سوی دیگران دریافت می کنند، توسط فعال سازی این قابلیت کاربردی، تماس های مهم تلفنی خود را به علت اشغال بودن خط از دست نخواهند داد.

با این اوصاف می توان علاوه بر قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دیگر، از قابلیت انتقال مکالمه از خط اشغال به سایر خطوط نیز به عنوان یکی از امکانات مفیدی یاد کرد که برای کاربران خطوط ثابت تلفن فراهم شده است.

چگونگی استفاده از قابلیت تماس سریع

در این میان شاید عده ای از کاربران خطوط تلفن ثابت هم باشند که بخواهند از قابلیت تماس سریع در تلفن های ثابت استفاده کنند. به یاری این قابلیت شما می توانید برای صرفه جویی در زمان یا وقت خود آن دسته از شماره تلفن هایی که بیش از همه با آنها سر و کار داشته و تماس برقرار می کنید را به کدهای دو رقمی یا دو وبلاگ آریابلاگ تبدیل کنید.

برای انجام این کار شما باید این کد را در دستگاه تلفن خود وارد نمایید:

#شماره تلفن مورد نظر*کد دو رقمی که مد نظر دارید*51*

به این ترتیب پس از انجام عملیات یاد شده شماره تلفن های مد نظر شما به کدهای کوتاه دو رقمی تبدیل می شوند. در واقع شما می توانید با برداشتن گوشی تلفن، به جای دریافت شماره تلفن های چند رقمی تنها کد دو رقمی معین شده برای آنها را وارد نمایید و با راحتی و سرعت بیشتری تماس تلفنی خود را برقرار نمایید.

در این میان اگر بخواهید یکی از شماره تلفن های تبدیل شده به کد دو رقمی را از حافظه مرکز مخابراتی حذف کنید، می توانید این کد را در دستگاه تلفن خود وارد نمایید: #کد دو رقمی مد نظر شما برای حذف شدن*51*

علاوه بر آن اگر قصد دارید تمام کدهای دو رقمی معین شده برای شماره تلفن های مختلف را از حافظه مرکز مخابراتی حذف کنید نیز می توانید کد #55# را در دستگاه تلفن خود وارد کنید.

به هر حال مسلما قابلیت تبدیل شماره تلفن های مختلف به کدهای دو رقمی هم می تواند در نظر بعضی از کاربران خطوط تلفن ثابت همانند قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل یک قابلیت مفید و کاربردی جلوه کند. قابلیتی که شاید استفاده از آن برای بعضی از خوانندگان این متن نیز مفید واقع گردد. در انتها تذکر مجدد این نکته ضروری به نظر می رسد که اگر پیروز به انجام عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دوم خود نشدید باید به مرکز مخابراتی خود مراجعه کرده تا از امکان پشتیبانی شدن این قابلیت توسط خط تلفن ثابت خود اطمینان حاصل نمایید.

منبع: setare.com

به "آشنایی با نحوه دایورت تلفن ثابت روی موبایل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نحوه دایورت تلفن ثابت روی موبایل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید