13فیلم ترسناک فانتزی که شما را بین وحشت و خنده رها می نمایند

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، هالووین از مراسم های سنتی کشورهای نواحی اسکاندیناوی بوده که بعدها به آمریکای شمالی و از آن طریق به همه جهان صادر شده است. هر ساله از نیمه های ماه اکتبر، یعنی اواخر مهرماه، مردم کشورهای مختلف جهان، با تزیین خانه هایشان، خود را برای این مراسم آماده می نمایند. شب 31 اکتبر، لباس های عجیب و غریب، به خصوص پوشش هایی به شکل اسکلت و ارواح، هواداران زیادی دارد و از این طریق یک آیین قدیمی که در واقع مربوط به قدیسان پس از عصر رنسانس بوده، در بسیاری از کشورهای جهان به جا آورده می گردد. در این دو هفته منتهی به شب هالووین، المان های ترسناک اما دوست داشتنی و فانتزی در جهانی واقعی و فضای مجازی به وفور دیده می گردد. در میان آثار ساخته شده در هالیوود هم همواره گزینه هایی وجود دارد که در آن ها از گزینه های شبح و اسکلت که مخصوص این شب هاست استفاده می گردد. فیلم هایی که با تماشاشان از وحشت و فانتزی که ایجاد می نمایند، لذت می برید. مراسم هالووین در ایران چندان جایگاهی ندارد اما پیشنهاد می کنیم تماشا این 13 فیلم ترسناک فانتزی را در چند شبی که به مراسم جهانی هالووین مانده، از دست ندهید.

13فیلم ترسناک فانتزی که شما را بین وحشت و خنده رها می نمایند

1. فرانکنشتاین جوان (Young Frankenstein)

 • کارگردان: مل بروکس
 • بازیگران: جین وایلدر، پیتر بویل و مارتی فلدمن
 • امتیاز IMDB به فیلم: 8 از 10
 • محصول: 1974

یک دانشمند به نام ویکتور فرانکنشتاین به صورت اتفاقی به وسیله فرمول های آزمایش هایی که جدش انجام می داده، یک هیولا می سازد و به وجود آمدن این موجود نو، دردسرهایی را برای دانشمند جوان به وجود می آورد. فرانکنشتاین جوان یکی از چند نسخه سینمایی است که بر اساس رمان مشهور فرانکنشتاین، نوشته مرسی شلی، ساخته شده. این نویسنده داستانی ترسناک اما فانتزی را در اوایل قرن نوزدهم منتشر کرد که از سال 1910، هر چند سال یک بار، فیلم سینمایی یا سریالی بر اساس آن ساخته می شود. نکته جالب این است که همواره هیولای این داستان به نام فراکنشتاین شناخته می شود، در حالی که این نام دانشمند خالق این موجود عجیب و غریب است. فیلم فرانکنشتاین جوان بر اساس فیلم نامه ای از جین وایلدر ساخته شده که خود هم نقش دانشمند را بر عهده دارد. گریم و فضای تاریک فیلم، ممکن است در ابتدا بسیار وحشت آفرین باشد، اما هیولای عجیب و غریب دوست داشتنی و از سویی دیگر دل باختن نامزد ویکتور به هیولا، همه موقعیت های کمدی و فانتزی را ایجاد می نمایند که در کنار وحشت، این فیلم را تماشای نموده است.

2. شب وحشت (Fright Night)

 • کارگردان: تام هلند
 • بازیگران: کریس ساراندون، ویلیام راگسدیل و آماندا برس
 • امتیاز IMDB به فیلم: 7.1 از 10
 • محصول: 1985

نباید از شب وحشت انتظار یک فیلم کمدی ترسناک داشته باشیم، اتفاقا این فیلم آن قدر ترسناک است که در بسیاری از رشته های فستیوال ساتورن که هر ساله برای فیلم های ترسناک و فانتزی برگزار می شود، نامزد جایزه شده. بعلاوه شب وحشت جایزه برترین فیلم نامه و برترین فیلم ترسناک را هم از این مراسم کسب نموده. اما علتی که باعث شده این فیلم در فهرست ما قرار بگیرد، تصویرسازی فانتزی از خون آشام ها و بهره گرفتن از جلوه های ویژه بسیار قابل توجه در این فیلم، در اواسط دهه هشتاد میلادی است. مخاطب می تواند با نوجوان زرنگی به نام چارلی که قهرمان فیلم است همراه شود و در تقابل او با خون آشامی که در همسایگی آن ها زندگی می نماید بترسد و از اینکه چارلی یک خون آشام دیگر استخدام می نماید تا حساب همسایه را برسد، سرگرم شود.

3. بیتل جوس (Beetlejuice)

 • کارگردان: تیم برتون
 • بازیگران: مایکل کیتون، الک بالدوین و جینا دیویس
 • امتیاز IMDB به فیلم: 7.5 از 10
 • محصول: 1988

زمانی که یک خانه قدیمی را می خرید حواستان را جمع کنید، شاید صاحبان قبلی آن، از اینکه در خانه آن ها مستقر شده اید، راضی نباشند. حتی ممکن است روح صاحب خانه های قبلی سراغتان بیاید. بیتل جوس داستان یک روح خبیث به همین نام است که به ارواح یک زن و شوهر یاری می نماید تا کسانی که به خانه قدیمی آن ها نقل مکان نموده اند را بترسانند تا از آن خانه بفرایند. اما در این بین دختر خریداران نو خانه متوجه حضور این ارواح می شود و همین موضوع موقعیت هایی ترسناک همراه با کمدی را به وجود می آورد. این فیلم به شما نشان می دهد ارواح گاه بسیار قدرتمندتر از آن چیزی هستند که فکر می کنید. بیتل جوس آن قدر در میان خانواده های آمریکایی به محبوبیت رسید که پس از یک سال سریال تلویزیونی انیمیشنی بر اساس همین داستان ساخته و به مدت یک سال از شبکه ABC آمریکا پخش شد. سال ها بعد هم فیلم دیگران با اقتباس از بخش هایی از داستان بیتل جوس با بازی نیکل کیدمن ساخته شد که البته در آن هیچ کمدی یا فانتزی وجود نداشت و وحشت مطلق بود.

4. ادوارد دسته قیچی (Edward Scissorhands)

 • کارگردان: تیم برتون
 • بازیگران: جانی دپ و ویونا رایدر
 • امتیاز IMDB به فیلم: 7.9 از 10
 • محصول: 1990

به خاطر سبک منحصربه فرد تیم برتون در فیلم سازی و به تصویرکشیدن داستان های فانتزی، در فهرست ما دو اثر از این کارگردان و یک فیلم با فیلم نامه ای از او آورده شده. ادوارد دسته قیچی یکی از مشهورترین ساخته های برتون است، اما نمی توان آن را به صورت کامل در ژانر ترسناک در نظرگرفت. البته مردی با دستانی بزرگ و فلزی مانند قیچی که در یک قلعه دورافتاده زندگی می نماید، خود به میزان کافی عجیب و رعب آور به نظر می رسد. این دقیقا همان چیزی است که مردم شهر درباره ادوارد قضاوت می نمایند. اما او ذات پاکی دارد و به هیچ بدی فکر نمی نماید و در نهایت هم قربانی همین طرز تفکر مردم می شود. ادوارد با وجود دستان بزرگ آهنین و موهای همواره آشفته اش عاشق یک دختر معمولی می شود و حتی مثلثی عشقی در فیلم به وجود می آید. ادوراد دسته قیچی بیشتر فانتزی و رمانتیک است، اما می تواند گزینه خوبی برای شب های پیش از هالووین و حتی الگو گرفتن برای پوشیدن لباس های عجیب و غریب در این شب باشد. بعلاوه این فیلم در بسیاری از فستیوال های مهم مانند اسکار، بفتا و گلدن گلوب نامزد دریافت جایزه شده است.

5. خانواده آدامز (The Addams Family)

 • کارگردان: باری سوننفلد
 • بازیگران: آنجلیکا هیوستون، رائول هولیا و کریستوفر لوید
 • امتیاز IMDB به فیلم: 6.9 از 10
 • محصول: 1991

قصه یک خانواده غیرمعمولی که در عین ترسناک بودن به بیننده آموزش می دهد که باید تفاوت ها را پذیرفت. چون همه در خانه هایشان شبیه به هم زندگی نمی نمایند. گومس آدامز همراه با همسر و دو فرزندش و خدمتکاران وفادار اما عجیب و غریبشان، در قصری خارج از شهر زندگی می نمایند و مردم معمولی آن ها را هیولا خطاب می نمایند. این خانواده قوانین خودش را دارد و صورت ها و پوشش عجیبشان بیشتر از هر چیز جلب توجه می نماید. گاهی هم دیالوگ هایی بین افراد خانه رد و بدل می شود که نمی توان به راحتی از آن ها گذشت. مثلا جایی که آدامز از خدمتکار خانه می پرسد:کوکی هایی که به شکل دختر پخته شده، از خود آن دختر ساخته شده؟!. اما واقعیت این است که آدامز موضوعی مهم تر از این مسایل در زندگی دارد و 25 سال است در پی برادر گم شده خود می شود. این فیلم بر اساس شخصیت های کارتون تلویزیونی که در سال 1964 به صورت سیاه و سفید منتشر شده بود، ساخته شد. سال 2019 هم پس از 28 سال نسخه انیمشینی این فیلم ساخته و اکران شد که هم جالب توجه نسل قبل نهاده شد و هم بچه ها ترس همراه با فانتزی آن را پسنتماشاد.

6. کابوس قبل از کریسمس (Nightmare Before Christmas)

 • کارگردان: هنری سیلیک
 • بازیگران: دنی الفمن و کاترین اوهارا
 • امتیاز IMDB به فیلم: 8 از 10
 • محصول: 1993

مهم ترین فیلم فهرست ما کابوس قبل از کریسمس است. فیلمی که در واقع خالق اصلی آن تیم برتون است، چون نویسندگی و تهیه نمایندگی آن را بر عهده داشته، اما چون تصمیم گرفته شده به صورت استاپ موشن ساخته شود، کارگردانی آن به هنری سیلیک سپرده می شود. قصه فیلم در شهر هالووین می گذرد. شهری که کار تک تک شهفرایندان آن ساختن شوخی های ترسناک مخصوص شب هالووین است. در این میان جک، اسکلت بامزه ای که پادشاه کدوتنبل های ترسناک و شوخی ساز محبوب شهر است، از یکنواختی هالووین خسته شده. جک به صورت تصادفی وارد شهر مخصوص کریسمس می شود، با استفاده از ایده های عجیب، تصمیم می گیرد که کریسمس و هالووین را با هم پیوند بزند و برای این کار بابانوئل را می رباید. علاوه بر قصه عجیب این فیلم، فضاسازی کابوس قبل از کریسمس که به شکلی تیاتری و در ژانر کمدی سیاه ساخته شده، دز فانتزی فیلم را به شدت افزایش داده. شخصیت های این فیلم محبوبیت بسیار زیادی پیدا کردند، تا جایی که کتاب، اسباب بازی و قطعات موسیقی بر اساس کاراکترهای آن ساخته و به معروفیت هرچه بیشتر فیلم یاری کرد.

7. شعبده بازی (Hocus Pocus)

 • کارگردان: کنی اورتگا
 • بازیگران: بت میدلر، سارا جسیکا پارکر و کتی ناجیمی
 • امتیاز IMDB به فیلم: 6.9 از 10
 • محصول: 1993

قصه عدم تمایل به پیر شدن در همه خانم ها وجود دارد، حتی در جادوگرهای بدجنس. داستان فیلم شعبده بازی هم بیشتر حول همین موضوع می شود. سه خواهر جادوگر، برای جوان شدن خود در شب هالووین با استفاده از جادو، نیروی جوانی دخترکی به نام امیلی را می گیرند و برادرش تاکری را هم به یک گربه فناناپذیر تبدیل می نمایند. اهالی منطقه هم بعد از این ماجرا سه خواهر را به دار می آویزند. اما قصه عجیب فیلم با گذشت 300 سال از این ماجرا شروع می شود. وقتی که پسر و دختری نوجوان پا به کلبه محل زندگی این سه خواهر می گذارند و طی یک اتفاق، روح آن ها احیا می شود. خواهران برای بازگشت به جهان می خواهند روح این دو نوجوان را تسخیر نمایند و تقابل آن ها با یکدیگر، موقعیت های ترسناک و در عین حال کمدی و فانتزی جالبی به وجود می آورد. فیلم شعبده بازی در زمان اکران چندان جلب توجه نکرد، اما پس از آن دی وی دی هایش بسیار با استقبال روبرو شد. حالا پس از گذشت 28 سال، ساخت ادامه این فیلم شروع شده و قرار است در تابستان 2022 به اکران برسد.

8. کاسپر (Casper)

 • کارگردان: براد سیلبرلینگ
 • بازیگران: کریستینا ریچی، بیل پلمن
 • امتیاز IMDB به فیلم: 6.1 از 10
 • محصول: 1995

تا پیش از ساخت و اکران فیلم کاسپر تصور همه درباره روح های سرگردان، تصویر رعب آوری بود. اما روح کاسپر نوجوان همه تصورات را تغییر داد. مردی به همراه دخترش به یک قصر نقل مکان می نمایند که همه می گویند پر از ارواح است. اما روح پسر صاحب قبلی خانه که سال ها پیش مرده، به شکلی بسیار لطیف و دوست داشتنی به دختر ظاهر می شود و دوستی و حتی رابطه ای رمانتیکی بین آن ها شکل می گیرد. حضور عمو های بدجنس و خرابکار کاسپر هم به کمدی قصه اضافه می نماید. البته تصور اینکه این ها همه ارواح هستند، ممکن است در نگاه اول برای بیننده و به خصوص مخاطب سن پایین، ایجاد وحشت کند، اما مطمنا پس از تماشا این فیلم نظرتان درباره روح های سرگردان تغییر خواهدکرد. این فیلم در بسیاری از جشنواره های داخلی آمریکا مورد تحسین قرارگرفت و یک سال پس از اکران آن هم مجموعه تلویزیونی و چند اسپین آف مختلف، بر اساس این شخصیت ساخته و پخش شد.

9. ترس آفرین ها (The Frighteners)

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: مایکل جی. فاکس، ترینی آلوارادو و پیتر دابسن
 • امتیاز IMDB به فیلم: 7.1 از 10
 • محصول: 1996

پیتر جکسون پیش از آنکه فیلم های مشهور و دنباله دار ارباب حلقه ها را بسازد، چند فیلم ترسناک و ماورایی دیگر هم در کارنامه اش داشت. یکی از آثار ترسناک و فانتزی این کارگردان ترس آفرینان است. این فیلم که به تقابل ارواح سرگردان و یک مرد جوان می پردازد و با ایجاد موقعیت های طنز برای ارواح، بیشتر از آنکه بیننده را بترساند فضای سرگرم نماینده ای ایجاد می نماید. قصه از این قرار است که یک مرد جوان پس از کشته شدن همسر جوانش در یک تصادف، می تواند تمام روح های سرگردان در شهر را ببیند و برای همین برای خارج کردن روح ها به خانه های قدیمی شهر می رود. در این میان رابطه دوستی میان او و سه روح که هرکدام در دهه های مختلف مرده اند و شغل و خصوصیات اخلاقی خاصی دارند، به وجود می آید که به فانتزی فیلم اضافه می نماید.

10. شان مردگان (Shaun Of The Dead)

 • کارگردان: ادگار رایت
 • بازیگران: کیت اشفیلد، لوسی دیویس و نیک فراست
 • امتیاز IMDB به فیلم: 7.9 از 10
 • محصول: 2004

زامبی ها یکی از المان های وحشت آفرین هستند که بسیاری از کارگردان های هالیوود تا به حال به آن ها پرداخته اند. اما رایت کارگردان انگلیسی با نگاهی کمدی و فانتزی سراغ این مردگان از گور برخاسته رفته. پسری به نام شان که نامزدش به او خیانت نموده و مادرش هم ازدواج نموده و چندان رابطه خوبی با او ندارد، برای زندگی نزد دوست صمیمی اش اد می رود. اما پس از مدتی مردگان شهر از گورهایشان بلند می شوند و شان و اد کوشش می نمایند تا نامزد و مادر شان را از این مهلکه نجات بدهند. شان در تمام فیلم پیراهنی سفید با کراواتی قرمز بر تن دارد و این خود نمادی خنده دار برای این مبارز با زامبی ها است. لباس شان در این فیلم آن قدر مشهور است که پس از اکران فیلم، در موزه ای در شهر سیاتل آمریکا نگه داری می شود. فیلم شان مردگان با اینکه ترسناک مطلق نیست و حتی در صحنه هایی بیننده را به شدت میخنداند، اما در فستیوال ساتورن سال 2004 به عنوان برترین فیلم ترسناک شناخته شد و جوایز متعدد دیگری هم به دست آورد.

11. تاکر و دیل در برابر شیطان (Tucker & Dale vs. Evil)

 • کارگردان: الی کریگ
 • بازیگران: تیلر لیبین، آلن تادیک و کاترین بودن
 • امتیاز IMDB به فیلم: 7.5 از 10
 • محصول: 2010

چند دانشجو برای خوشگذارنی به جنگل آمده اند، اما انگار فیلم ترسناک زیاد دیده اند و به هر چیز کوچکی مشکوک هستند. در این میان دو مرد میان سال به نام های تاکر و دیل هم برای گذراندن روزهایی آرام به کلبه ای فرسوده در وسط جنگل آمده اند. اما دانشجوها به علت سوتفاهم فکر می نمایند که این دو مرد قاتلان روانی هستند. از اینجا به بعد فرایند داستان فیلم، مدام شوخی با مؤلفه های فیلم های ترسناک است، اما در عین حال اتفاقات ناگوار هم در فیلم می افتد و هر چند دقیقه یک بار یکی از دانشجوها برحسب اتفاقاتی عجیب کشته می شود. کسانی که به ژانر وحشت علاقمند باشند، المان های استفاده شده در این نوع فیلم ها را به خوبی می شناسند. فیلم تاکر و دیل در برابر شیطان هم دقیقا با همین موضوع شوخی نموده است. در صورتی که شخصیت های ترسناکی که ما فکر می کنیم دو مرد آرام و ساده لوح هستند. عجیب است که با وجود تحسین منتقدان و امتیازهای بالایی که در سایت های نقد فیلم برای تاکر و دیل در برابر شیطان ثبت شده، اما این فیلم گیشه پیروزی نداشته.

12. پارا نورمن (ParaNorman)

 • کارگردان: سم فل
 • بازیگران: کیسی افلک و کدی اسمیت مک پی
 • امتیاز IMDB به فیلم: 7 از 10
 • محصول: 2012

دومین استاپ موشن فهرست ما که در یک دهه اخیر بسیار توجه منتقدان را جلب کرد و علاوه بر اینکه نامزد دریافت اسکار برترین انیمیشن سال بوده، در بسیاری از فستیوال ها مانند بفتا، گلدن گلوب و ساترون با تحسین روبه رو شده است. اما داستان این فیلم که برای بچه ها ترسناک است و برای بزرگسال جالب و هیجان انگیز، درباره پسری است به نام نورمن که همه فکر می نمایند او دیوانه است. اما در واقع نورمن تنها با ارواح در ارتباط است، آن ها را می بیند، با بسیاری از گذشتگان رفیق است و تنهایی خود را با آن ها سپری می نماید. یکی از ویژگی های عجیب اما جالب نورمن، مدل موهای او است که انگار همواره در حالت تعجب و وحشت زدگی قراردارد. پارا نورمن اصلا پیشنهاد خوبی برای بچه ها نیست، چون صحنه های به شدت ترسناکی دارد. اما در عین حال روح مادربزرگ نورمن با آن رنگ سبزش که همواره مواظب نوه خود است و دسته گل هایی که این پسر عجیب با توانایی خارق العاده اش به آب می دهد، این فیلم را در فهرست آثار فانتزی و کمدی ترسناکی قرار داده که می توان در این شب ها دید.

13. بدن های گرم (Warm Bodies)

 • کارگردان: جاناتان لوین
 • بازیگران: نیکلاس هولت، ترزا پالمر و دیو فرانکو
 • امتیاز IMDB به فیلم: 6.8 از 10
 • محصول: 2013

رابطه عاشقانه میان انسان ها و آدم های فراطبیعی، همواره از موضوعات مجذوب کننده ساخت فیلم های ترسناک بوده. اما بدن های گرم از زاویه تازه ای به این موضوع پرداخته. وقتی یک زامبی به نام آر مغز یک پسر به نام پری را می خورد، احساسات او هم به فکر این زامبی وارد می شود. به همین علت آر عاشق نامزد پری می شود و برای رسیدن به او، این دختر را می رباید و به قلعه زامبی ها می برد. رابطه رمانتیک میان این زوج باعث می شود پس از مدتی، دیگر زامبی ها هم اخلاق های بد خود را کنار بگذارند و کم کم شبیه انسان ها شوند. فیلم بیشتر از آنکه بیننده را بترساند با فرایند عاشقانه ای که دارد هم سرگرم نماینده است و هم احساسات مخاطب را به شدت برمی انگیزد. بدن های گرم علاوه بر اینکه توجه منتقدان را جلب کرد، در گیشه هم بسیار پیروز بود. اگر به فیلم های رمانتیک همراه با هیجان و ترس علاقه دارید، این فیلم پیشنهاد بسیار خوبی برای سرگرم کردن شماست.

منبع: bustle

منبع: دیجیکالا مگ

به "13فیلم ترسناک فانتزی که شما را بین وحشت و خنده رها می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13فیلم ترسناک فانتزی که شما را بین وحشت و خنده رها می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید