گوزن ها یا گوزَن ها کدام نام فیلم مسعود کیمیایی است؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، خبرنگاران: گوزَن ها نامی که مسعود کیمیای برای فیلم خود انتخاب کرد، اما این موضوعی است که برخی ها به آن معتقد هستند اما برخی دیگر می گویند گوزن ها نام درستی است که کیمیایی آن را برای فیلم جاودانه ای که ساخت درنظر گرفت.

گوزن ها یا گوزَن ها کدام نام فیلم مسعود کیمیایی است؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، کم ترکسی را پیدا می کنید که فیلم کاملا سیاسی گوزن ها با بازی بهروز وثوقی و فرامرز قریبیان و به کارگردانی مسعود کیمیایی را ندیده باشد و یا لااقل نام آن را نشنیده باشد.

گوزَن ها (گوزَن به معنای معتاد و بی کس) یا گوزن ها؟ تا سال ها درباره این که تلفظ درست نام فیلم مشهور کیمیایی چیست میان علاقه مندان سینما بحث وجود داشت. بعد از اولین نمایش فیلم در جشنواره دنیای فیلم تهران در تالار رودکی(وحدت فعلی) و در نشست خبری ای که با حضور عوامل برگزار گردید یکی از سؤالات وبلاگ آریابلاگ علت انتخاب نام گوزن ها بود. کیمیایی در پاسخ گفت:من در دوران کودکی در کتاب های درسی چیزی خواندم که شاید شما هم خوانده باشید، گوزن شاخ های زیبایی دارد اما وقتی حیوان درنده ای او را تعقیب می نماید همین شاخ ها به درخت گیر می نماید و او را به دام می اندازد اما پاهای گوزن که زشت است باعث می گردد، او بتواند خوب بدو. این چیزهایی را که در آدم های فیلم از فکر و عملشان می بینیم همان شکل گوزن را دارد.

سال ها بعد کیمیایی درباره نام فیلمش چنین گفت: نام اول این فیلم تیرباران بود. در دفتر دکوپاژم هم که هنوز دارمش اسم تیرباران آمده. آن زمان می گفتند که نمی توانی چنین نامی را روی فیلمت بگذاری. برای اینکه روزگاری بود که حکومت شاه سعی می کرد تمام علائم مبارزاتی را از بین ببرد. اینکه چیزی به نام زندانی سیاسی، مبارز و از این جور چیزها نداریم. تیرباران نزدیک ترین نشانه به دنیا مبارزاتی آن روزگار بود. الان که فکرش را می کنم می بینم ما در آن فضای اختناق خیلی پررو بودیم! طبیعی بود که بااسم تیرباران مخالفت گردد و گوزن ها از دید حکومت نام بی مسأله ای بود.

به نظر می رسد علت انتخاب نام گوزن ها خوش آوایی بوده و اینکه کیمیایی معمولا نام های زیبایی در فکر دارد و از آنها برای فیلم هایش استفاده می نماید. نکته ای که هوشنگ گلمکانی در نقدش بر فیلم سرب به آن اشاره نمود: هیچ از خودتان پرسیده اید که نام فیلم، چه ارتباطی با موضوع آن دارد؟ شاید بتوان با مقداری چسب و قیقاج و توجیه، مسمایی برای نام فیلم پیدا کرد اما علت واقعی اش یک چیز است؛ فیلمساز به این نام علاقه داشته و آن را روی فیلم گذاشته.

به همین راحتی و به همین سادگی... گوزن ها را یادتان هست؟ گوزن ها یعنی چه؟ چه ربطی به داستان یا پیغام آن فیلم دارد؟ هیچ. فقط یک نام زیباست که فیلمساز آن را دوست داشته و روی فیلمش گذاشته. حتی آن توضیحی که خود کیمیایی در همان سال ها درباره پاهای زشت و شاخ های گوزن داد و سعی کرد با تعبیری به نقل از یک معلم زمان تحصیلش آن را به فیلم وصله کند، بی مورد است؛ تلاشی بی فایده برای اندیشمندانه کردن هر کلمه و هر عنصر. آیا کسی از گذاشته شدن نام گوزن ها بر آن فیلم ایراد گرفت؟ عده ای البته کنجکاو بودند که ارتباط نام فیلم را با داستان و پیغام آن بدانند اما وقتی خود فیلم به قدر کافی متقاعد کننده باشد، کسی به نامش ایراد نمی گیرد و حتی بی ربط ترین نام ها هم، زیبا به نظر می رسند. شما نامی زیباتر از گوزن ها برای آن فیلم سراغ دارید؟...

منبع: رکنا

به "گوزن ها یا گوزَن ها کدام نام فیلم مسعود کیمیایی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوزن ها یا گوزَن ها کدام نام فیلم مسعود کیمیایی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید