کاهش وزن در دوران شیردهی را چگونه جبران کنیم؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، کاهش وزن در دوران شیردهی برای بسیاری از مادران شیرده اتفاق می افتد که باید جبران گردد. در این مقاله چند ماده غذایی ساده و سالم برای جبران کاهش وزن در دوران شیردهی از جمله اسموتی های میوه ای، سوپ ها، غلات غنی از آهن و آجیل ها معرفی شده است.

کاهش وزن در دوران شیردهی را چگونه جبران کنیم؟

داشتن یک فرزند زندگی شما را از بسیاری جهات تغییر می دهد. داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، می تواند انرژی شما را برای مراقبت از نوازد، تامین نموده و همچنین در خصوص کاهش وزن در دوران شیردهی به شما یاری کند. در دوران شیردهی به احتمال زیاد مادر خسته می شود و کمبود انرژی خواهد داشت، اما پیدا کردن یک رژیم غذایی سالم برای مادر و فرزند، موادمغذی مورد احتیاج بدن را تامین می نماید. به خصوص اگر مادر در حال تغذیه نوزاد خود از شیر خودش می باشد و دچار کاهش وزن شدیدی شده است و باید این کاهش وزن جبران شود.

همچنین بخوانید: غذاهای مناسب برای تقویت و افزایش شیر مادر در دوران شیردهی

داشتن یک رژیم غذایی مناسب باعث می شود زمانی که، مادر غذایی را دوست ندارد از غذاهای دیگر برنامه غذایی، استفاده کند تا مواد مغذی انرژی بدن مادر تامین شود و دچار کاهش وزن در دوران شیردهی نشود.

چه موادغذایی کاهش وزن در دوران شیردهی را جبران می نماید؟

اسموتی میوه ای

اسموتی میوه ای (اسموتی یک نوشیدنی ترکیبی و گاهی شیرین است که از مخلوط میوه های تازه یا یخ زده به اضافه شکر، عسل، شکلات، بادام زمینی، ماست و یا یخ خرد شده تهیه می شود) را می توان با توجه به مواد مورد علاقه خود تهیه نمود و در مواقعی که به نوزاد خود شیر می دهید، میل شود.

میوه ها دارای مواد مغذی هستند و انرژی مادر را برای مراقبت و شیر دادن به کودک فراهم می نماید. میوه های تازه یا یخ زده را انتخاب کنید و آن ها را در مخلوط کن با ماست ساده و 100 درصد آب میوه ترکیب کنید. مواد تشکیل دهنده این اسموتی پوره نیز می باشد و به عنوان یک میان وعده کامل عمل می نماید.

دانه های غنی از آهن (غلات) در صبحانه

دانه های غنی از آهن برای صبحانه بسیار مفید است و به راحتی و فقط در مدت زمان چند دقیقه آماده می شود. بهتر است غلاتی را برای صبحانه انتخاب کنید که با آهن تقویت شده باشد. بدن مادران در هنگام زایمان مقدار زیادی خون از دست می دهد. این بدین معنی است که بدن مادر آهن کمتری دارد و بهتر است با مواد مغذی جبران شود تا انرژی و استقامت مادر باز شود. بهتر است یک کاسه از غلات را در روز، در برنامه غذایی خود قرار دهید تا آهن مورد احتیاج بدن مادر تامین شود.

آجیل ها

آجیل یک غذای بسیار راحت است که تنها با یک مشت از آن، می توانید به راحتی یک غذای کامل دریافت کنید. خوردن آجیل بدن مادر را بعد از بارداری، از پروتئین تامین می نماید که برای حفظ و نگهداری انرژی و مراقبت از نوزاد احتیاج است. پروتئین انرژی و استقامت شما را در طول روز تامین می نماید. مقداری گردو یا بادام زمینی را به عنوان یک میان وعده در رژیم غذایی خود قرار دهید یا می توانید این مواد را در انواع سالاد قرار دهید. گردو می تواند در بعضی از غذا ها به همراه گیاهان و روغن زیتون همراه شود تا یک غذای سالم و پر انرژی برای شما باشد.

سوپ

سوپ یک غذای کامل است که می تواند با استفاده از انواع مواد مغذی تهیه شود. ، بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و همچنین فیبر دارد و برای یاری به سیستم گوارش مادر بسیار مفید خواهد بود. لوبیا یکی دیگر از مواد غذایی است که حاوی فیبر فراوانی است و در مقابل طعم سوپ را افزایش می دهد.

سیر، پیاز و بعضی از گیاهان می تواند عطر و طعم غذا را بهتر کند. از مرغ یا سبزیجاتی که درای سدیم کمتری هستند، آغاز کنید و سپس غذا های مورد علاقه خود را اضافه کنید. هنگامی که نوزاد شما خواب است می توانید سوپ را به راحتی و به سرعت آماده کنید و آن را بخورید. بعد از گذشت چندین ساعت انرژی مورد احتیاج بدن شما تامین می شود.

برگرفته از: livestrong

گروه مادر و کودک وبلاگ آریابلاگ

منبع: setare.com

به "کاهش وزن در دوران شیردهی را چگونه جبران کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش وزن در دوران شیردهی را چگونه جبران کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید