چه کنیم تا بدنمان کمتر بو بدهد؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، حتما برای شما اتفاق افتاده است که زیر آفتاب یا بعد از یک ورزش عرق کنید و 10 دقیقه بعد متوجه بوی بد بدن خود شوید. هنگامی که امیر(یکی از دوستان) سالن ورزش را بعد از تمرین بسکتبال خود ترک کرد، پیش دوستان خود رفت. ناگهان دوستانش متوحه بوی بد یکی از افراد در جمع شدند و سوال کردند که این بو از کجاست. امیر گفت: هنگامی که متوجه شدم این بوی من است، خودم را شرمنده و حقیر دیدم. من به سرعت به سراغ کیفم رفتم تا اسپری خوشبو کننده بدنم را بردارم اما آن را با خودم نیاورده بودم.

چه کنیم تا بدنمان کمتر بو بدهد؟

آن روز من از همه دوستانم دوری کردم. هنگامی که به خانه رسیدم اولین کاری که کردم گذاشتن اسپری خوشبو کننده در کیفم بود تا مطمئن شوم که دیگر این اتفاق تکرار نخواهد شد.

آیا بوی بد بدن طبیعی است؟

امیر اولین نوجوانی نیست که متوجه بوی بدن خود شده است. بوی بدن در نوجوانان به دلیل افزایش هورمونی به نام آندروژن، در بلوغ اتفاق می افتد. این هورمون ها تا زمان بلوغ فعال نیستند، به همین دلیل است که بوی بدن شما زمانی که کودک بودید، آزار دهنده نبود.

درحالی که عرق به خودی خود تقریبا بی بو است، اما باکتری ها از آن به عنوان یک زمین پرورش استفاده می کنند و به سرعت رشد می کنند. بویی که ما احساس می کنیم در واقع محصولات مرتبط با باکتری هایی هستند که از تجزیه پروتئین کراتین روی سطح پوست از طریق این باکتری ها بوجود می آید.

هنگامی که شما در محیط گرم یا زیر نورخورشید ورزش می کنید یا راه می روید، بدن شما عرق می کند.

عرق کردن مکانیسمی برای تنظیم دمای بدن است. هنگامی که باکتری ها عرق روی پوست شما را ملاقات می کنند، این بو تولید می شود. این بویی است که ما آن را بوی بدن می نامیم.

چرا پاهای من بو می دهد؟

در حالی که بوی بدن معمولا مربوط به زیر بغل است، باکتری ها همچنین می توانند بو را در ناحیه کشاله ران، ناحیه ران، بالای ران و پاها ایجاد کنند. شستشوی کامل پوست بدن با یک دستمال مرطوب و صابون - به خصوص منطقه های از بدن که مستعد عرق کردن هستند - می تواند به جلوگیری از بوی بدن کمک کند.

به یاد داشته باشید که پاهای بد بو می تواند کفش شما را نیز بد بو کند. شستن کفش ها و ریختن برخی مواد رفع کننده بوی بد در کفش نیز می تواند کارساز باشد. همچنین تا جایی که می توانید در فصل گرما جوراب های نازک بپوشید.

چگونه با بوی عرق خود مقابله کنم؟

اگر می خواهید بدنی بی بو داشته باشید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

  1. هنگام خواب از ضد عرق (آنتی پرسپیرانت ها) استفاده کنید. این محصول به شما این امکان را می دهد تا در هنگام خواب عرق نکنید. اگر پس از دوش گرفتن از محصول ضد عرق استفاده کنید، عرقی که بعدا می کنید محصول را می شوید و شما را در برابر عرق روزانه بی دفاع می کند. به یاد داشته باشید، دئودورانت ها از عرق کردن جلوگیری نمی کنند. آنها عمدتا بوی عرق روی پوست شما را پوشش می دهند اما آنتی پرسپیرانت ها محصولات شیمیایی هستند که باعث کاهش عرق کردن بدن می شوند. بسکمک از این ضد عرق ها همچنین حاوی یک دئودورانت هستند که بوی بد را می پوشاند. بنابراین محصول مورد نظر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که حاوی ضد عرق است.
  2. زیر بغل خود را خشک نگه دارید. باکتری ها در منطقه ها خشک بدن به سختی می توانند پرورش یابند.
  3. برای مبارزه با بوی بد بدن یک ترکیب از پراکسید هیدروژن و آب را امتحان کنید. 1 قاشق چایخوری پراکسید (3٪) را به 1 فنجان (8 اونس) آب بریزید. سپس با این محلول ناحیه هایی که بیشتر احتمال عرق کردن دارند را پاک کنید (زیر بغل، پاها، کشاله ران). این امر باعث از بین رفتن باکتری هایی می شود که بوی بد را تولید می کنند.
  4. اگر عرق شما بیشتر به دلیل ورزش کردن است، مرتبا لباس های ورزشی خود را بشویید. لباس های ورزشی آغشته به عرق بهترین مکان پرورش باکتری ها هستند.
  5. رژیم غذایی خود را تغییر دهید. گاهی اوقات غذاهای پرچرب، روغن یا گیاهان با بوی قوی مانند سیر، کاری و پیاز ممکن است از طریق منافذ شما نفوذ کرده و باعث بوی بد بدن شوند (همیشه قبل از تغییرات تغذیه ای، با یک پزشک و یا متخصص تغذیه مشورت کنید)
  6. اگر بیش از حد عرق می کنید (دچار هایپرهیدروزهستید)، با دکتر خود صحبت کنید. گزینه های درمان متعددی برای افرادی با تعریق زیاد وجود دارد. همچنین برخی مسائل خاص پزشکی می تواند منجر به عرق کردن بیش از حد شود. پزشک شما می تواند آن را تشخیص دهد و درمان را انجام دهد.
  7. اصلاح زیر بغل به طور مرتب به شما کمک خواهد کرد تا از انباشت باکتری ها جلوگیری شود و عرق و بوی بدن را کاهش دهد.

و در آخر باید گفت که بهترین راه برای مبارزه با بوی بدن، پیشگیری است. برای بیشتر نوجوانان، بهداشت مناسب - مانند شستشوی خوب و استفاده از ضد عرق یا دئودورانت زیر بغل - می تواند کافی باشد.

منبع: فوت و فن / webmd.com

به "چه کنیم تا بدنمان کمتر بو بدهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کنیم تا بدنمان کمتر بو بدهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید