چرا بخشی از شهر ساسانی بیشابور آتش گرفت؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس تاکید نمود که در آتش سوزی اتفاق افتاده در شهر تاریخی بیشابور در شهرستان کازرون، خوشبختانه هیچ آسیبی به بناهای تاریخی این شهر ساسانی وارد نشد و فقط بخشی از علف های هرز آتش گرفته اند.

چرا بخشی از شهر ساسانی بیشابور آتش گرفت؟

عصر روز گذشته (آدینه 4 تیر) بخشی از محوطه 160 هکتاری شهر تاریخی بیشابور آتش گرفت که بنا به گفته مسئولان میراث فرهنگی استان فارس، این آتش سوزی به موقع مهار شد، اما هنوز علت آتش سوزی تعیین نیست.

مصیب امیری، با تاکید بر این که بخشی کوچک از 160 هکتار محوطه تاریخی ساسانی بیشابور به علت وجود علف های هرز در محوطه آتش گرفته اند، اظهار کرد:

عصر روز گذشته (آدینه 4 تیر)، قسمت هایی ازمحوطه تاریخی شهر بیشاپور دچار حریق شد که بلافاصله آتش مهار شد و مجوعه تاریخی و آثار موجود در مجموعه درامان ماندند و آسیبی ندیدند.

او با بیان این که مهار آتش حدود دو ساعت طول کشید، ادامه داد: آتش در محوطه شهر رخ داد و آثار تاریخی مجموعه هیچ آسیبی ندیدند. خوشبختانه از قبل تمهیدات لازم برای وقوع چنین حادثه ای از سوی مسولان پایگاه پژوهشی شهر تاریخی بیشاپور اندیشیده شده بود، به گونه ای که علف های هرز مجموعه به طور کامل حذف و پاکسازی شده بود، اما گویا هنوز پاکسازی علف های هرز یک بخش از محوطه هنوز انجام نشده بود.

وی تاکید نمود: خوشبختانه با توجه به تجهیز این پایگاه به تانکر قابل حمل آتش نشانی و دیگر وسایل مورد احتیاج، اطفای حریق به موقع انجام شد.

امیری در پاسخ به این پرسش که در عکس های منتشر شده، به نظر می رسد بخشی از یک بنا نیز درون محوطه ی در حال سوختن قرار گرفته است، تاکید نمود:

با توجه به موقعیت بناهای در قرار گرفته در این شهر تاریخی، از دور چنین وضعیتی به نظر می رسد اما در واقعیت این گونه نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس شرح داد: برای مهار این آتش با توجه به حساسیت های موجود و ارزشمند و منحصربه فرد بودن شهر تاریخی بیشاپور نیروهای مردمی از روستاهای اطراف این مجموعه مانند اسلام آباد، چمران، عمویی، حاجی آباد، موزی، هفت پاره، پنج محل، امامزاده سید حسین و بعلاوه نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان کازرون، نیروهای ٱتش نشانی از کازرون و قائمیه، مردم دوست داران میراث فرهنگی کازرون و فرمانداری شهرستان، این آتش در کمترین زمان ممکن و بدون آسیب به آثار تاریخی مجموعه بیشاپور همان شب مهار شد.

به گفته وی، هنوز علت آتش سوزی در این بخش از شهر تاریخی بیشابور تعیین نیست اما آنالیز ها برای پی بردن به این اتفاق در حال اجرا است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "چرا بخشی از شهر ساسانی بیشابور آتش گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بخشی از شهر ساسانی بیشابور آتش گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید