پیش بینی برداشت 10 تن کینوا از مزارع خراسان جنوبی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی پیش بینی کرد سال جاری حدود 8 تا 10 تن کینوا از سطح مزارع استان برداشت گردد.

پیش بینی برداشت 10 تن کینوا از مزارع خراسان جنوبی

حسینی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار از ،گفت: پیش بینی می گردد سال جاری حدود 8 تا 10 تن کینوا از 10 هکتار سطح سبز این محصول در استان برداشت گردد.

او اضافه کرد: در سال زراعی 98-97، بالغ بر 7 تن محصول از سطح حدوداً 11 هکتار مزارع کینوا در استان برداشت شده است.

حسینی مطرح نمود: سطح زیر کشت کینوا در سال زراعی 98-97، حدود 23 هکتار بوده که با توجه به کاشت آزمایشی آن در غالب شهرستان ها و عدم شناخت دقیق و تجربه کافی کشاورزان در بحث کاشت و فراوری گیاه کینوا، بخشی از مزارع بر اثر تنش های محیطی یا نواقص مدیریتی دچار خسارت شده و قابل برداشت نبوده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی توضیح داد: بالاترین سطح کاشت و فراوری کینوا در سال زراعی گذشته متعلق به شهرستان سربیشه با 6 و نیم هکتار (به صورت قطعات پراکنده) و با جمع میزان فراوری 2 هزار کیلوگرم است.

  • زخم خار درختان زرشک بر دستان زرشک کاران پینه بسته

او با اشاره به اینکه کینوا سرشار از فیبر، ویتامین B، مس، منیزیم و منگنز است. ادامه داد: کشت گیاه کینوا در دو فصل زراعی زمستانه-بهاره و تابستانه-پائیزه در سطح استان قابل انجام است.

حسینی اعلام کرد: برداشت کینوا در کاشت زمستانه-بهاره اواخر خرداد تا اواخر تیرماه است و در کاشت تابستانه-پائیزه اوایل تا اواخر آذرماه است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: برنامه کاشت کینوا به صورت پایلوت و آزمایشی از سال زراعی 96-95 در استان و با شهرستان طبس گلشن شروع شده است.

انتهای پیغام / ط آ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پیش بینی برداشت 10 تن کینوا از مزارع خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی برداشت 10 تن کینوا از مزارع خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید