پیشگیری از مخاطرات و تخریب منابع طبیعی نیازمند تامین اعتبارات است

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر ضرورت توجه به مقوله منابع پایه کشور از جمله آب، خاک و پوشش گیاهی در بودجه 1401 و برنامه هفتم توسعه تاکید کرد و گفت: از دولت و مجلس شورای اسلامی می خواهیم بیش از پیش به این مقولات توجه کنند.

پیشگیری از مخاطرات و تخریب منابع طبیعی نیازمند تامین اعتبارات است

مسعود منصور در گفت و گو با وبلاگ آریابلاگ اظهارکرد: این توجه باید از نوع پیشگیرانه باشد تا بتوانیم ضمن تامین به موقع اعتبارات کافی، با انجام اقداماتی مانع از تخریب خاک و پوشش گیاهی و کاهش منابع آب شویم. اگر اقدامات پیشگیرانه از جمله اقدامات آبخیزداری، جنگل کاری، مدیریت مراتع و مقابله با ریزگردها کمیت و کیفیت بهتری پیدا کنند، می توانیم از بروز خسارات احتمالی که بار تامین هزینه های جبران آن برعهده حاکمیت و دولت است، جلوگیری کنیم.

منصور ارتقای کیفیت و کمیت اقدامات پیشگیرانه از مخاطرات و تخریب منابع طبیعی را وابسته به تامین منابع اعتباری دانست و اظهار کرد: درصورتی که اعتبارات کافی جهت انجام اقدامات پیشگیرانه علیه تهدیدات منابع طبیعی به موقع تخصیص پیدا کند می توانیم با صرف هزینه های بسیار کمتر مانع از بروز خسارت شویم بنابراین خواهشمندیم که منابع کافی را برای این گونه اقدامات از جمله اقدامات آبخیزداری که هم از فرسایش جلوگیری می کند و هم باعث تقویت سفره های آب زیرزمینی و احیای قنوات می شود، اختصاص داده شود.

به گفته رییس سازمان جنگل ها، عملیات آبخیزداری علاوه بر اینکه بر تولیدات بیشتر کشاورزی و در نتیجه امنیت غذایی کشور اثرگذار است، می تواند از تخریب زیرساخت ها و اراضی کشاورزی جلوگیری کند و تا 70 درصد مانع خسارات سیلاب ها شود.

ضرورت تامین به موقع اعتبارات جهت پرداخت حقوق نیروهای حفاظت منابع طبیعی

وی همچنین بر ضرورت تامین اعتبارات جهت پرداخت حقوق نیروهای حفاظت از منابع طبیعی تاکید و اظهارکرد: نیروهای حفاظت از منابع طبیعی، نیروهای مظلومی هستند که عمدتا ثبات استخدامی مناسبی ندارند بنابراین لازم است این نیروها در وهله نخست ثبات استخدامی پیدا کنند تا شرایط جذب آنان نیز فراهم شود.

منصور در انتها گفت: باید ساز و کاری فراهم شود تا منابع مورد نیاز برای پرداخت حقوق نیروهای حفاظت از منابع طبیعی خیلی وابسته به تخصیص و طرح ها نباشد و این اعتبارات به موقع در اختیار سازمان جنگل ها قرار گیرد تا بتواند حقوق این نیروها را به موقع پرداخت کند تا این نیروها نیز انگیزه بیشتری برای حفاظت داشته باشند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیشگیری از مخاطرات و تخریب منابع طبیعی نیازمند تامین اعتبارات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از مخاطرات و تخریب منابع طبیعی نیازمند تامین اعتبارات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید