خبرنگاران رشد 90 درصدی صنعت شیلات در آذربایجان شرقی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تبریز- خبرنگاران- صنعت شیلات آذربایجان شرقی با رشد 90 درصدی در فراوری و مصرف ماهی در هشت سال اخیر، گام های مهمی در راستای توسعه این صنعت اشتغالزا، سودآور و ضامن سلامتی شهروندان برداشته است.

خبرنگاران رشد 90 درصدی صنعت شیلات در آذربایجان شرقی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، آذربایجان شرقی با قرار دریافت در سه حوزه آبریز ارس، قزل اوزن و دریاچه ارومیه و داشتن 20 هزار حلقه چاه، 66 دهنه رودخانه فعال، بیش از 120 سد، 2 هزار و 500 رشته چشمه و قنات از ظرفیت بالایی در توسعه آبزی پروری برخوردار بوده و می تواند به عنوان یکی از قطب های شیلاتی کشور در بین استان های غیرساحلی مطرح باشد.

برخورداری از این امکانات سبب شده که کارشناسان از ظرفیت سالیانه 35 هزار تنی فراوری محصولات شیلاتی و آبزپروری در آذربایجان شرقی سخن بگویند؛ پتانسیلی که آمار و اطلاعات موجود از محقق شدن تنها 25 درصد آن تا به امروز سخن می گویند.

با در نظر دریافت متوسط سرانه 12 کیلوگرمی مصرف ماهی در کشور و 7.5 کیلوگرمی آن در آذربایجان شرقی، این سوال مطرح است که چه عواملی باعث شده که این استان به رغم شناخته شدن به عنوان استانی پیشگام در حوزه کسب و کار، در دهه های قبل در زمینه آبزی پروری عقب بماند؟ همچنین این سوال در نزد افکار عمومی مطرح می گردد که چه برنامه هایی برای جهش در توسعه صنعت شیلات استان در دست اجرا بوده و یا برای اجرا در سال های پیش رو برنامه ریزی شده است؟

البته نباید این نکته را ناگفته گذاشت که میزان فراوری سالیانه محصولات آبزی در آذربایجان شرقی در نخستین سال فعالیت دولت تدبیر و امید حدود چهار هزار و 500 تن بود که اکنون به بیش از هشت هزار تن رسیده و رشد حدود 90 درصدی را تجربه نموده است؛ سرانه مصرف ماهی در استان نیز در بازه زمانی هشت ساله 1392 تا سرانجام 1399 شمسی همین درصد رشد را شاهد بوده است.

تصویری از پرورش ماهی در قفس

مصرف سرانه ماهی در آذربایجان شرقی به 7.5 کیلوگرم رسید

مدیر شیلات و امورآبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در گفت و گو با وبلاگ آریابلاگ بیان کرد: سرانه مصرف ماهی و آبزیان در این استان به 7.5 کیلوگرم در سال 1399 رسیده است.

قاسم جعفروند اظهار کرد: استان آذربایجان شرقی با فراوری 8 هزار و 390 تن محصولات شیلاتی در سرانجام سال گذشته، در فراوری شیلات و آبزیان حدود 9.5 درصد از برنامه ششم توسعه کشور جلوتر است.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، تکمیل سریع پروژه های عظیم شیلاتی، سرمایه گذاری های جدید با دیدگاه تکمیل زنجیره ارزش را از برنامه های شیلات استان برای رسیدن به جهش فراوری عنوان و اظهار امیدواری کرد: طبق پیش بینی های کارشناسی و فنی و با کنترل متغییرهای تاثیر گذار انتظار می رود در فراوری محصولات شیلاتی و آبزی استان 20 درصد در سرانجام سال رشد حاصل گردد که جهش قابل توجهی خواهد بود.

وی گفت: استان آذربایجان شرقی به عنوان استان غیرساحلی منابع آبی محدودی در اختیار دارد، اما ظرفیت های بالقوه زیادی جهت توسعه بخش شیلات در این استان وجود دارد که شناخته نشده و یا به صورت مطلوب بهره برداری نمی گردد.

وی افزود: در سال گذشته که مزین به سال جهش فراوری بود، با تسهیل جهت سرمایه گذاری و برطرف بعضی از موانع فراوری و نیز با اصلاح و بهبود در زنجیره ارزش از مزرعه تا سفره و همراهی متولیان دولتی و خصوصی و فراوری نمایندگان، با وجود مسائل فراوان، فراوری آبزیان بخصوص در زمینه ماهیان سردآبی، شتابی قابل قبول داشت و در فراوری قزل آلا 21درصد افزایش فراوری ثبت شد.

جعفروند گفت: با فرهنگ سازی اجرا شده در جامعه و استقبال مردم جهت مصرف ماهی شاهد افتتاح چندین رستوران تخصصی پخت ماهی در استان بودیم که به اعتقاد مسوولین کشوری این حرکت در کشور بی نظیر بود.

جعفروند با بیان اینکه برای تحقق جهش فراوری و پشتیبانی و مانع زدایی از آن در امسال عوامل متعددی باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند، گفت: پرورش دهندگان با توجه به شرایط فعلی باید الگوهای مدیریتی و فراوریی مزارع خود را تغییر دهند و در کنار آن اصلاح ساختار بازار و تهیه و بکارگیری نهاده ها انجام گردد.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان افزود: در قدم اول با توجه به شرایط پیش آمده به دنبال مساله یابی به وسیله جمع آوری نظرات فراورینمایندگان و متخصصین بخش خصوصی و دانشگاهی برای حفظ و افزایش فراوری پایدار هستیم و موفقیت را در گرو همراهی و هماهنگی جمعی می دانیم و در کنار این امر برای تامین و توزیع نهاده ها با سیاست تقویت و حمایت نقش غیردولتی در فراوری و کاهش واسطه گری و رانت متمرکز شده ایم و در حال حاضر برای بازاریابی محصولات فراوریی بی واسطه و جهت افزایش حاشیه سود بیشتر برای فراوری نمایندگان برنامه ریزی نموده و در استان اجرا می کنیم.

طرح پرورش ماهی در حاشیه رودخانه مرزی ارس

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: طرح پرورش ماهی در حاشیه رودخانه ارس در محدوده شهرستان های جلفا و خداآفرین با حفر چاه سطحی به ظرفیت 6 هزار تن انواع ماهیان پرورشی از دیگر برنامه های مدیریت شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در سال جهش فراوری است.

جعفروند افزود: در این راستا طرح های 20 تنی انفرادی به تعداد 16 مورد در مرحله بهره برداری، 11 مورد در مرحله تاسیس و 64 مورد متقاضی در مراحل تکمیل پرونده هستند.

وی اظهار کرد: طرح جامع شرکت خوشه صبا در شهرستان خداآفرین شامل طرح 125 تنی پرورش ماهی قزل آلا و 125 تنی ماهی کپور و تکثیر و فراوری 6 میلیون قطعه ای بچه ماهی قزل آلاست.

وی یادآوری کرد: فاز اول ماهیان سردابی به ظرفیت 62.5 تن و کل طرح تکثیر در امسال به بهره برداری می رسد.

جعفروند افزود: طرح 70 واحد پرورش ماهی قزل آلا در حاشیه رودخانه ارس، واقع در اراضی ملی منطقه آزاد تجاری ارس در شهرستان جلفا با ظرفیت یکهزار و 400 تن نیز در حال تاسیس است.

طرح معرفی مناطق مستعد به متقاضیان سرمایه گذاری

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: برای سرعت بخشیدن به امر سرمایه گذاری در بخش شیلات و امور آبزیان و معرفی مناطق مستعد به متقاضیان سرمایه گذاری و تسهیل و برطرف موانع سرمایه گذاری در این بخش، با هماهنگی سایر ادارات و ارگان های مرتبط، شناسایی و مطالعه 51 منطقه مستعد در حاشیه رودخانه مرزی ارس به وسعت 590 هکتار در شهرستان جلفا به سرانجام رسیده است.

وی افزود: اجرای این طرح در شهرستان خداآفرین به عنوان یکی از شهرستان های واقع در حاشیه رودخانه ارس همچنان ادامه دارد.

طرح پرورش ماهی در حاشیه رودخانه های دائمی و پر آب استان

جعفروند ادامه داد: طرح پرورش ماهی در حاشیه رودخانه های دایمی و پرآب آذربایجان شرقی با مجوز 100 حلقه چاه از سازمان آب منطقه ای استان با توان فراوری بیش از 2 هزار تن در سال اخذ شده و در محدوده شهرستان های میانه، اهر، هوراند، هشترود، چاراویماق و مراغه در جریان است.

وی افزود: در شهرستان های هشترود و چاراویماق تا به امروز 10 مورد طرح 20 تنی ماهی قزل آلا به بهره برداری رسیده و چهار مورد در حال تاسیس است، ضمن اینکه 25 متقاضی نیز در مرحله تکمیل و اخذ مجوزهای قانونی هستند.

وی افزود: در بخش زینق شهرستان مراغه نیز طرح یکهزار تنی شامل 50 واحد 20 تنی هم اکنون در مرحله اخذ مجوزهای قانونی و عملیاتی قرار دارند.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: در شهرستان وررزقان نیز توسعه طرح 200 تنی پرورش ماهی قزل آلا با استفاده از 7 حلقه چاه حفر شده در حاشیه رودخانه حاجیلار چای به بهره برداری رسیده است؛ همچنین مزرعه 500 تنی ماهی در منطقه محروم خاروانا در این شهرستان به بهره برداری رسیده و طرح دو منظوره شهرک گلخانه ای و توسعه پرورش قزل آلا تا سقف یکهزار تن در سال در پایین دست سد حاجیلار چای در مرحله مطالعاتی بوده و موافقیت های اولیه سازمان های ذیربط اخذ شده است.

طرح پرورش ماهی در قفس

جعفروند گفت: پرورش ماهی در قفس به عنوان یکی از طرح های اولویت دار مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی در سال 1395 تکلیف شده که در حال حاضر در 2 سد قرخ آرخاج و ملا یعقوب شهرستان سراب و سد زنوز شهرستان مرند با ظرفیت فراوری 130 تن ماهی قزل آلا در سال در حال بهره برداری است.

وی افزود: همچنین طرح پرورش ماهی در قفس سد خداآفرین در حاشیه روستای جانانلو این شهرستان با توجه به وسعت و حجم بالای ذخیره آبی برای امسال هدف گذاری شده است.

وی اظهار کرد: پیش بینی می گردد در صورت همراهی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، برنامه فراوری مدیریت شیلات استان با هماهنگی سرمایه گذار که در شرایط فعلی واگذاری جهت اجرای پایلوت در مرحله نهایی قرارداد محقق گردد؛ با ورود فراوریات این طرح سالیانه 2 هزار تن به ظرفیت فراوری ماهی پرورشی آذربایجان شرقی اضافه می گردد.

افتتاح مجتمع پرورش ماهی در عجب شیر

در همین حال مدیر جهادکشاورزی شهرستان عجب شیر نیز از افتتاح مجتمع پرورش ماهی و سالن های مجتمع فراوری و پرورش مرغ در روستای محمود آباد این شهرستان اطلاع داد.

احمد اسلامی اظهار کرد: مجتمع پرورش ماهی یاد شده ظرفیت 20 هزار قطعه ماهی قزل آلا را دارد.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی های فنی کلیه استخرهای پرورش ماهی و سالن های بچه ماهی در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

اسلامی تاکیدکرد: این مجتمع با آورده شخصی 40 میلیارد ریال در شرایط فعلی در حال گردش می باشد که مقرر شده با برنامه ریزی های شهرستانی در قالب طرح های بخش کشاورزی نیز قدم های قابل توجهی برداشته شده و موانع موجود برای فراوری این مجتمع با آنالیز های تخصصی و قانونی برداشته گردد.

راه اندازی تفرجگاه شیلات در سراب

مدیر جهاد کشاورزی سراب نیز از راه اندازی تفرجگاه شیلاتی و فروشگاه های عرضه ماهی زنده در این شهرستان اطلاع داد.

نادر زارع تالی اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان سراب در عرصه فراوری آبزیان در سطح آذربایجان شرقی جزو شهرستان های پیشرو استان می باشد بر این اساس در مقوله افزایش فرهنگ مصرف آبزیان، چالش هایی از قبیل صدور پروانه عرضه زنده فروشی ماهی و راه اندازی تفرجگاه شیلاتی، فعالیت هایی انجام شده است.

وی افزود: به همین دلیل اولین پروانه عرضه زنده فروشی ماهی قزل آلا در سطح آذربایجان شرقی در این شهرستان صادر شده است و در سال 1400 نیز برای افزایش فرهنگ آبزی پروری و آبزی مصرفی در سه مکان دیگر، پروانه عرضه ماهی زنده فروشی و تفرجگاه شیلاتی صادر و راه اندازی می گردد.

ماهی سرشار از ویتامین D و امگا 3 است

یک پزشک داخلی در مورد خواص و فواید ماهی به خبرنگار وبلاگ آریابلاگ گفت: امگا 3 ماهی برای سلامت قلب و عروق نقش بسیار مهمی ایفا می نماید، بر این اساس چند بار مصرف ماهی در هفته می تواند تا 15 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

دکتر پریناز کنعانی همچنین با اشاره به اینکه خوراک ماهی سرشار از ویتامین D است، اظهار کرد: ویتامین D یکی از مهم ترین ویتامین های مورد احتیاج بدن است که در بسیاری از عملنمودهای بدن ایفای نقش می نماید، منبع اصلی تامین این ویتامین نور خورشید است اما این راه تامین ویتامین برای همه مناسب، راه دیگر تامین این ویتامین تغذیه است و در این میان، ماهی های چرب مانند ساردین و قزل آلا بسیار شاخص هستند.

وی همچنین ادامه داد: بیماری های خودایمنی همان طور که از نامشان معین است، به اختلال در سیستم ایمنی بدن اشاره دارند، این بیماری ها زمانی رخ می دهند که دستگاه ایمنی، بافت های سالم بدن را به عنوان دشمن تشخیص داده و به آن ها حمله می نماید، به عنوان مثال بیماری دیابت نوع یک نوعی بیماری خودایمنی می باشد که مصرف ماهی در این خصوص نیز بسیار مفید است.

خوردن ماهی موجب جلوگیری از سکته های قلبی و مغزی نیز می گردد

وی ادامه داد: تحقیقات نشان داده اند که ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی و خود ماهی، می توانند از ابتلا به دیابت بارداری و دیابت نوع یک در بچه ها جلوگیری نمایند، فواید ماهی موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری های ام اس و آرتروز نیز می گردد.

دکتر کنعانی تاکید نمود: خوردن ماهی موجب جلوگیری از سکته های قلبی و مغزی نیز می گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران رشد 90 درصدی صنعت شیلات در آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رشد 90 درصدی صنعت شیلات در آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید