واکسن ایرانی روی ویروس کرونای انگلیسی اثربخش است؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، خبرنگاران : دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: واکسن کرونای ساخت داخل در برابر جهش ویروسی مثل جهش انگلیسی فعلا معلوم نیست مقاومتش تا چه زمان باشد، اما اثر بخش است.

واکسن ایرانی روی ویروس کرونای انگلیسی اثربخش است؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ به نقل از ایلنا، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری و عضو کمیته واکسن کرونا با اشاره به ویروس جهش یافته انگلیسی و تاثیر واکسن های کرونا بر روی آن بیان نمود: گروه هایی که روی واکسن کرونا کار می نمایند، اعلام کردند این جهش ها تاثیر چندانی روی واکسن ها نداشته و همان واکسن ها اثربخش خواهد بود.

وی در خصوص اینکه آیا در آینده نزدیک احتیاج به واکسن قوی تری در برابر کرونا خواهد بود؟ ادامه داد: باید صبر کرد و دید ویروس در آینده چه جهش هایی خواهد داشت، چون جهش در ویروس قابل پیش بینی نیست و باید دید ویروس چه تغییراتی می نماید و بر اساس آن اقدامی انجام داد.

قانعی در خصوص قدرت ویروس انگلیسی گفت: تغییری که در این ویروس رخ داده، باعث می گردد تا شیوع آن بیشتر گردد، البته قبلا هم این رخ داده بود و باعث شیوع بیشتر ویروس شده بود.

وی ادامه داد: در نظر داشته باشید، هر چقدر مصرف داروهای ضدویروس بیشتر گردد، احتمال اینکه قدرت ویروس ها بیشتر گردد، افزایش پیدا می نماید و بنابراین احتمال جهش در ویروس همواره وجود دارد، چون اصلا خاصیت ویروس همین است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که واکسن فراوری داخل هم می تواند در برابر تغییرات ویروس کرونا همچون ویروس انگلیسی مقاوم باشد، بیان نمود: فعلا بر اساس فعالیت های ویروس کرونا که تا الان دیده شده، واکسن اثربخشی دارد، ولی فعلا مقاومت آن تعیین نیست تا چه زمان باشد، چون آنالیز ها کامل نیست، ولی واکسن داخلی با ویروس جهش یافته انگلیسی مسئله ای ندارد، حتی منابع رسمی نیز اعلام کردند این نوع ویروس خطری برای واکسن ها ایجاد نکرده است و اگر واکسن در دسترس قرار بگیرد، قطعا این شیوعی که وجود دارد، بسیار کمتر خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز

به "واکسن ایرانی روی ویروس کرونای انگلیسی اثربخش است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن ایرانی روی ویروس کرونای انگلیسی اثربخش است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید