معاملات ملک و ساختمان را به صورت وکالتی انجام دهیم؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تهران (پانا) - معاملات املاک و مستغلات هرچند که کم خطر به نظر برسند، باز خطرهایی دارند. به ویژه درباره املاکی که به صورت وکالتی معامله می شوند باید بیشتر دقت کرد و حساسیت خاص داشت .

معاملات ملک و ساختمان را به صورت وکالتی انجام دهیم؟

معاملات ملک و ساختمان به صورت وکالتی دو حالت دارد حالت اول اینست که قصد داریم ملکی را از کسی که دارای وکالتنامه است بخریم و حالت دوم آن است که قصد داریم به جای انتقال قطعی ملک، آن را به صورت وکالت بلاعزل خریداری کنیم.

از نظر قوانین حقوقی هر یک ازحالت های یاد شده از یکدیگرکاملاً متفاوت بوده و باید هر یک را جداگانه آنالیز کرد.

در خصوص خرید ملکی که اسناد وکالتی داردباید به این نکته ها توجه کرد:

صحت وکالتنامه را باید ازدفترخانه صادر کننده استعلام کرد. بنابراین پیش از انجام شدن معامله و پرداخت هرگونه وجه برای استعلام صحت وکالتنامه به صورت کتبی اقدام کنید.

وکالتنامه بدون محدودیت زمانی بوده وبه صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه صادر نشده باشد.

وکالتنامه بایستی به طور دقیق درمورد موضوع مورد معامله باشد از انجام دادن معامله با وکالتنامه های کلی که معمولاً درباره اموال منقول و غیرمنقول موکل صادر می گردد، جداً پرهیز کنید.

اگر موکلان چند نفر هستند، یعنی وراث یا شریک هستند از انجام دادن معامله خودداری کنید.

درصورتی که وکالتنامه تفویض شده است (وکالتنامه از روی وکالتنامه دیگری صادر شده باشد) به متن سند دقت گردد تا اختیارات موکل به طور کامل منتقل شده باشد.

در خصوص خرید ملک به صورت وکالتی دانستن موارد زیر لازم است :

از خرید ملک های نوساز،به علت اینکه عموماً بدهی مالیاتی سنگینی دارند، خودداری کنید. به جز مواردی که به علت نداشتن زمان کافی، ناچار به انتقال فوری ملک به صورت وکالتی می شوید، سند ملک را به صورت قطعی انتقال دهید.

از آن جا که با خرید ملک به صورت وکالتی خود را از حقوقی همانند، استعلام ثبت، مفاصا حساب دارایی و مفاصا حساب شهرداری و … محروم می کنید، بنابراین چنانچه از اندازه بدهی و تعهدات فروشنده اطمینان ندارید و یا تضمین کافی برای پرداخت وجوه این اموردرنظرنگرفته اید ازانجام دادن معامله خودداری کنید. بعلاوه از خریدن ملکی که دارای وام مشارکت در ساخت بوده و تسویه نشده است به صورت وکالتی پرهیز کنید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "معاملات ملک و ساختمان را به صورت وکالتی انجام دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاملات ملک و ساختمان را به صورت وکالتی انجام دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید