معادن کاشان بلای جان مردم و محیط زیست

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، معدن کامو و چوگان کاشان بلای جان مردم منطقه شده، حال این سئوال مطرح است که چرا مسئولان در قبال مسائل مختلف این معدن برای منطقه سکوت نموده اند؟

معادن کاشان بلای جان مردم و محیط زیست

به گزارش وبلاگ آریابلاگ از اصفهان، فعالیت معادن در منطقه کاشان این روز ها سبب بروز مشکلاتی برای محیط زیست و مردم نزدیک به معادن ایجاد نموده است در حالی که منطقه کاشان یک چهارم معادن استان اصفهان را دارد و این موضوع نشان می دهد ظرفیت معادن در این شهرستان اشباع شده است.

اخیراً در منطقه کامو و چوگان معدنی شروع به فعالیت نموده که محل فعالیت آن نزدیک رصدخانه ملی آن منطقه است و این فعالیت معدن آثار سوء در عملکرد رصدخانه دارد و به همین مناسبت با رئیس شورای شهر کامو چوگان مصاحبه کردیم.

محمد ارباب رئیس شورای شهر کامو چوگان با بیان اینکه سابقه سنگ آهن منطقه کامو به 20 سال قبل باز می شود، گفت: در آن موقع معدن در جایی شروع به کار کرد که پیش از ساخت رصدخانه ملی در منطقه آبخیز بناب کوه گرگش شروع به کار کرد.

وی با بیان اینکه مجموعه در یک عرصه هزار هکتاری مجموعه ای از چشمه سارها، قنات کویر و بستر رودخانه منطقه در آن واقع شده، افزود: این مجموعه یک خروجی واحد به نام رودخانه کویر کامو دارد و منشاء آب شرب، کشاورزی و آب مورد احتیاج دامداران است.

رئیس شورای شهر کامو چوگان ضمن اشاره به شغل دامداری و کشاورزی به عنوان شغل اصلی منطقه ابراز داشت: این منطقه بناب تا قبل از فعالیت معدن دِبی آب بالغ بر 150 لیتر بر ثانیه بود، اما امروز متاسفانه به کمتر از 20 لیتر رسیده است و در این باره منافع عمومی فدای منافع شخصی شد.

وی با بیان اینکه کامو و چوگان در دامنه کوه واقع شده است، گفت: منطقه ها پایین دستی کامو و چوگان به علت اینکه در منطقه آبرفتی کوه قرار گرفته است امکان حفر چاه عمیق در این منطقه وجود دارد و این منطقه به نوعی بهشتی در دل کویر است که مورد کم لطفی قرار گرفته است.

ارباب در این شرایط فعالیت معدن به صورت موقت در سال 92 متوقف شد، توضیح داد: این منطقه بستر نادرترین گونه های جانوری حیات وحش و گیاهان دارویی بوده است، اما متاسفانه عرصه 500 هکتاری معدن موجب از بین رفتن بیشتر این گونه های گیاهی شده و خسارت زیادی به زیست بوم منطقه وارد شده است.

وی با بیان اینکه در این شرایط باید دولت ورود پیدا کند، تاکید نمود: در این شرایط عرصه 500 هکتاری حیات وحش منطقه به شدت تخریب شده است و تخریب های بسیار قابل توجهی ناشی از فعالیت معدن ایجاد شده و این موضوع به یک دغدغه تبدیل شده است.

رئیس شورای شهر کامو و چوگان ضمن اشاره به استقرار رصدخانه ملی در منطقه کامو و چوگان افزود: دولت و هیئت دولت مصوبه ای دارد به نحوی که هرگونه فعالیت معدنی در شعاع 20 کیلومتری باید دارای مجوز از رصدخانه باشد، اما متاسفانه هیچ احترامی به آن گذاشته نشده و کمتر از یک کیلومتر با مرکز معدن مذکور فاصله دارد.

وی ضمن اشاره به مخالفت رئیس رصدخانه از فعالیت معدن در ارسال نامه به فرماندار و مخالف مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان ابراز داشت: بناب تقریبا مرده و این موضوع به علت فعالیت معدنی است و امور آب منطقه ای اصفهان نیز به علت عدم اظهارات دقیق کارشناسان مشکلاتی را برای منطقه ایجاد کرد.

ارباب ضمن اشاره به مخالف بعضی مسئولان از فعالیت معدن گفت: در اواخر سال 99 و اوایل سال 1400 این معدن اقدام به اخذ مجوز و مجوز مشروط دریافت نموده و موجب شده است تا فعالیت خود را از سر بگیرد.

منبع:تسنیم

ص

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "معادن کاشان بلای جان مردم و محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معادن کاشان بلای جان مردم و محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید