محمد خزاعی: سینمای مستند، عدالتخواه و پرسشگر است

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تهران (پانا) - رئیس سازمان سینمایی در نخستین روز از برگزاری جشنواره سینماحقیقت در پیامی تاکید نمود سینمای مستند پرسشگر و عدالتخواه است.

محمد خزاعی: سینمای مستند، عدالتخواه و پرسشگر است

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز توسعه سینمای مستند و تجربی، دکتر محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در نخستین روز از جشنواره سینماحقیقت با انتشار پیغامی برای سینماگران سینمای مستند آرزوی موفقیت کرد. در این پیغام نوشته شده است: حقیقت برترین راهنماست | حضرت علی (ع)

در عصری زندگی می کنیم که سینما و تصویر، بیشترین تأثیر را بر بازآفرینی معنا و درک انسان از رویدادها و وقایع دارد. صاحبان صنعت سینما در دنیا، همیشه می کوشند با جادوی تصویر، دنیای تازه خلق نمایند و در این میان، سینمای مستند، مشتاقان بی شماری دارد. این سینما که انصافا، جوهره فرهمندی و فرهیختگی سینمای ایران در آن متجلی است، در این زمانه پرتشویش، بیش از هر زمان دیگر رسالت بزرگ غبارزدایی از حقیقت سترگ زمانه ما را -که کوشش انسان در بند و در جست وجوی سعادت است- برعهده دارد.

گام دوم انقلاب و شروع فصلی نو در حرکت عدالت طلبانه ملت شریف ایران، یقینا به مدد سینمای مستند و بهره گیری از گوهر ناب آن در عرصه های داخلی و بین المللی و مصاف با جنگ رسانه ای نظام سلطه میسر خواهد بود. این سینما، سینمای کاوشگری و جست وجوگری است. نگاهی به آن سوی واقعیت (فراتر از واقعیت) و به ذات حقیقت دارد و باید بیش و پیش از هر رسانه دیگر، از دروغ و لعاب مبرا باشد.

پیوند انقلابی و جسورانه این سینما با متن حقیقت و با روح جامعه است. پس بی گمان، پرسش گر و چالش گر است و با عدالت خواهی، آزادگی، عزت ملی و کرامت اخلاقی معنا می یابد.

سینمای حقیقت، سینمای اخلاق، امید، اندیشه ورزی و عدالت خواهی است و این افق نگاه، باید در سیاستگذاری های گام دوم سینما در دهه پنجم انقلاب دیده گردد.نگاره های فریبنده، گاه این سینما را از رسالت راستینش دور می نمایند. سینماحقیقت، سینمای چنبره زدن بر پلشتی ها و غرقه شدن در پلیدی ها و زشتی ها نیست، که سینمایی زیبایی آفرین، روشنی بخش و امیدساز است. بیش از هر گونه سینمایی، قابلیت بهره وری از فرهنگ، ادبیات، تاریخ، اسطوره ها و قهرمانان ملی و ... دارد و افزون بر همه مسئولیت هایش، رسالتی راهبردی در پهنه دیپلماسی عمومی دارد. پیوند این سینما با متن فرهنگ های ریشه دار، فولکلورغنی، مظاهر و زیبایی شناسی اقوام ایرانی و جلوه های بی نظیر فرهنگ اسلامی، می تواند در خدمت منافع ملی، فرهنگ عمومی و دیپلماسی فرهنگی باشد.

پس احتیاج است در فرایند خلاقیت این سینما، به متون و محتوای ملی، اخلاقی، فرهنگی و ادبی و اسطوره های مان تکیه کنیم و به ساخت ایرانی زیبا بیندیشیم. جشنواره سینماحقیقت، ویترین خلاقیت ها و رهیافت ها و دریافت های یک ساله این سینما و جایی برای محک، آسیب شناسی و ظرفیت شناسی است و نیز، محملی برای انتقال دانش و تجربه سینماگران دنیا و بستری برای رسیدن به استانداردهای روز. پانزدهمین جشنوارهسینماحقیقت، شعله فروزانی است برای درخشندگی، بالندگی و رنگارنگی سیمای این سینما. امید که این شعله را خاموشی نباشد.

پانزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت به دبیری محمد حمیدی مقدم از امروز پنجشنبه 18 آذرماه شروع شده و تا 25 آذرماه ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "محمد خزاعی: سینمای مستند، عدالتخواه و پرسشگر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد خزاعی: سینمای مستند، عدالتخواه و پرسشگر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید