لباس حاوی نخ و نانومغناطیس حرکات ظریف بدن را رصد می نماید

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، این ابزار که اتوماتیک، کشسان، بادوام و ضد آب است، از خم شدن عضلات تا ضربان رگ ها را تشخیص می دهد. نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در نشریه Matter به چاپ رسیده است. این نوع ادوات ممکن است روزی به پزشکان در ارزیابی آسیب های عضلانی یاری نموده و از بهبودی بیماران حمایت کند.

لباس حاوی نخ و نانومغناطیس حرکات ظریف بدن را رصد می نماید

این منسوجات هوشمند از نظر فنی از پارچه ساخته نشده اند، اما بافتی شبیه پارچه دارند. اینها از یک تکه لاستیکی پر از ذرات نانومغناطیس ساخته شده که تقریباً به مقدار قوطی کبریت است. محققان با استفاده از چرخ خیاطی، نخ رسانا با روکش نقره را روی یک سطح دوختند. نیروهای مکانیکی، مانند ضربه انگشت، می توانند الگوی میدان های مغناطیسی روی لاستیک را تغییر دهند و در نتیجه جریان الکتریکی را به وسیله نخ ایجاد نمایند.

جون چن از گروه مهندسی دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، می گوید: دستگاه ما به فشار بیومکانیکی بسیار حساس است. این دستگاه فعالیت های ماهیچه ای را به سیگنال های الکتریکی قابل مقدار گیری با وفاداری بالا تبدیل می نماید که به صورت بی سیم به تلفن همراه ارسال می شوند.

این دستگاه نه تنها حساس بوده، بلکه دقیق است و حتی حرکات بدن را در حد حرکت یک گروه عضلانی نشان می دهد. محققان با اتصال این دستگاه به قسمت های مختلف بدن، حرکات گلو را هنگام نوشیدن آب، حرکات مچ پا هنگام راه رفتن و حتی نبض فرد را از مچ دست مقدار گیری کردند.

هنگامی که این دستگاه روی عضله دو سر یک فرد قرار می گیرد، می تواند نشان دهد که آیا بازوی خود را خم می نماید یا مشت خود را گرفته و به چه مقدار یا نیرویی فشار وارد می نماید. بر اساس این نوع اطلاعات، پزشک می تواند منطقه ها حساس را پیدا کند.

چن و تیمش نیز عملکرد دستگاه خود را مورد آزمایش قرار دادند. برای تقلید از شرایط دنیای واقعی مانند تعریق بیش از حد و باران شدید، این تیم دستگاه را با اسپری آب خیس نموده و خروجی سیگنال آن را آزمایش کردند.

سیگنال ها همچنان قوی بودند. این دستگاه علاوه بر ضد آب بودن، انعطاف پذیر و بادوام است و می تواند 3.5 برابر طول خود کشیده گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "لباس حاوی نخ و نانومغناطیس حرکات ظریف بدن را رصد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس حاوی نخ و نانومغناطیس حرکات ظریف بدن را رصد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید