طرح تسهیل واردات خودروهای گردشگری رد شد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، طرح تسهیل واردات خودروهای گردشگری به وسیله وزارت صنعت، معدن و تجارت، در دولت وتو شد.

طرح تسهیل واردات خودروهای گردشگری رد شد

بیشتر از یک سال و نیم پیش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طرحی را به هیئت دولت برد تا براساس آن مجوز واردات تعدادی خودروی خاص گردشگری با کاهش تعرفه گمرکی، صادر گردد. طرحی که از همان ابتدا با مخالفت وزارت صنعت، معدن و تجارت و بعلاوه سازمان امور مالیاتی همراه بود، چرا که به اعتقاد کارشناسان این بخش ها، امکان ساخت این خودروها در داخل کشور وجود دارد و از سوی دیگر اعمال معافیت مالیاتی بر واردات این خودروها، از درآمدهای مالیاتی مملکت کم می نماید.

این درحالی بود که سعید شیرکوند معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که پیگیر این طرح پیشنهادی بود، اعتقاد داشت امکان ساخت چنین خودروهایی در داخل کشور وجود ندارد و نمی توان از خودروسازان داخلی خواست که آن ها را بسازند ، برای همین از دولت تقاضا شد راه ورود این خودروها را به کشور آسان کند.

آن موقع طبق ارزیابی اولیه جامعه تورگردانان، صنعت گردشگری که با موج تازه ای از ورود گردشگران خارجی روبرو شده بود، برای خرید حدود دوهزار دستگاه خودرو که شامل 300 دستگاه اتوبوس، 400 دستگاه مینی بوس (ظرفیت 15 تا 20 نفر)، هزار دستگاه ون و 150 دستگاه آفرود می شد، اعلام احتیاج کرد.

حال پس از گذشت حدود یک سال و نیم معطلی این طرح در کمیسیون های هیئت دولت، انتها معاون رییس جمهور از مخالفت قطعی وزارت صنعت با این طرح و خارج شدن آن از دستور رسیدگی کمیسیون های هیئت دولت اطلاع داد.

مسعود سلطانی فر گفت که وزارت صنعت، معدن و تجارت، معتقد بودند خودروهای مورد احتیاج بخش گردشگری را می توان در کارخانه های داخلی فراوری کرد و به واردات اتومبیل های پیشنهادی ما احتیاجی نیست.

او بعلاوه بیان نمود که اجازه برای وارد کردن خودروهای مورد احتیاج صنعت گردشگری وجود دارد، ولی با پرداخت عوارض گمرکی که هزینه تمام شده آن را بسیار گران می نماید. آنچه ما پیش بینی و پیشنهاد نموده بودیم این بود که با اعمال معافیت گمرکی بر واردات این خودروهای خاص، خرید آن ها برای آژانس ها مقرون به صرفه تر گردد که با این طرح موافقت نکردند.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اضافه نمود:

پیشنهاد جایگزین وزیر صنعت این بود که خودروهای مورد احتیاج گردشگری را در داخل فراوری نمایند و قول دادند در شش ماه اول سال این کار را انجام دهند و حالا ما منتظریم ببینیم در این شش ماه چه اتفاقی می افتد.

منبع: کجارو / chn.ir

به "طرح تسهیل واردات خودروهای گردشگری رد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح تسهیل واردات خودروهای گردشگری رد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید