روزانه در ایران 200 نوزاد مبتلا به تالاسمی متولد می شوند

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادین گفت: مطالعه، درمان و غربالگری تالاسمی در ایتالیا و یونان و ایران همزمان آغاز شد و سؤال اینجاست که در یونان و ایتالیا آمار بچه ها متولد با تالاسمی صفر است، اما در ایران هنوز روزانه 200 نوزاد تالاسمی متولد می شوند.

روزانه در ایران 200 نوزاد مبتلا به تالاسمی متولد می شوند

به گزارش تسنیم؛ دکتر امیرعلی حمیدیه؛ دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادین معاونت علمی در هفدهمین کنگره ملی و پنجمین کنگره بین المللی ژنتیک اظهار کرد: علم ژن درمانی از دهه 70 میلادی مطرح شده ولی به علت مسائل پیش آمده در این حوزه، متوقف شده و فراز و نشیب های فراوانی را پشت سرگذاشته است. در دهه های گذشته بسیاری از کشور ها به این علم با دیدی محافظه کارانه برخورد نموده اند.

وی گفت: اما امروزه با توجه به پیشرفت های ژن درمانی در حوزه بیماری های تک ژنی و سرطان ، پژوهشگران امید دارند که این علم جایگزین عملی مناسبی برای درمان آن دسته از بیماری هایی باشد که تا به امروز راه چاره جدی برای درمان آنها به دست نیامده است. با توجه به اینکه فناوری ژن درمانی پیشرفت ها و تحولاتی در زمینه درمان بیماری های تک ژنی، دست ورزی های ژنی در علاج سرطان ها و ویرایش ژنومی ایجاد خواهد نمود، به طور قطع طی 5 سال آینده این فناوری از اهمیت و جایگاه خاصی در بین فناوری های موجود برخوردار خواهد بود. پیشرفت روزافزون این حوزه سبب شده که بسیاری از مراکز علمی برجسته جهان به انجام فعالیت در این زمینه علاقه مند باشند.

دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی به اهمیت استراتژیک ژن درمانی در جهان اشاره نمود و با ذکر پروژه های بزرگ کلید خورده در جهان برای پیشبرد علوم در این زمینه، به ضرورت سرعت بخشی وضع قوانین و مطالعه جوانب اخلاقی در این حیطه پرداخت و گفت: استقلال علمی در به دست آوردن این ابزار قدرتمند پژوهشی، می تواند جمهوری اسلامی ایران را هم تراز با بسیاری از کشور های قدرتمند جهان در حوزه علوم پزشکی و بیولوژیکی قرار دهد.

حمیدیه گفت: در ایران هنوز روزانه 200 نوزاد دارای تالاسمی متولد می شوند. مطالعه، درمان و غربالگری تالاسمی در ایتالیا و یونان و ایران همزمان شروع شد و سؤال اینجاست که در یونان و ایتالیا آمار بچه ها متولد با تالاسمی صفر است ولی در ایران هنوز روزانه 200 نوزاد تالاسمی متولد می شوند.

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، میزبان مدال آوران المپیادی کشوری و جهانی

وی ادامه داد: در سال 1375 بحث غربالگری تالاسمی ماژور و آزمایشات پیش از ازدواج تشخیص زوجین دارای تالاسمی شروع شد با گذشت بیش از دو دهه جای تاسف دارد که هنوز با تولد نوزادان دارای تالاسمی روبرو هستیم. در صورتی که برنامه ریزی این بود که یک دهه بعد از شروع طرح آمار نوزادان متولد شده تالاسمی به صفر رسیده باشد. درسال 1385 هم در بحث پیوند بچه ها قوانینی وجود داشت که پیش از پیوند اعضا، باید آزمایش تشخیص ژنتیکی برای بچه ها داده می شد تا بچه های که بیماری نقص ایمنی دارند شناسایی شوند تا در بحث پیوند برای آنها با شناسایی نقص ایمنی روند درمانی پیش از پیوند داشته باشد.

حمیدیه گفت: در آن دهه روند آنقدر طولانی می شد که عملاً به کار نمی آمد و متأسفانه آزمایشات ژنتیک به جای اینکه باسرعت برای بیمار و درمان وی انجام گردد در مقاله علمی بعضی از پزشکان و همکاران و متأسفانه جهت نمایه شدن مقاله استفاده می شد. ما از متخصصان ژنتیک ممنونیم ولی باید در بسیاری از موارد بازنگری گردد. علم ژنتیک به سرعت در حال گرفتن مجوز و استفاده کردن از داروها و محصولات ژن درمانی است، ژاپن، آمریکا و چین حتی کشورهای منطقه و خاورمیانه به سرعت در حال برنامه ریزی هستند و مبادا ما از این روند سازنده و مالی غافل بمانیم.

منبع: عصر ایران

به "روزانه در ایران 200 نوزاد مبتلا به تالاسمی متولد می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزانه در ایران 200 نوزاد مبتلا به تالاسمی متولد می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید